სახალხო დამცველი მუსლიმური თემის წარმოამდგენლებს შეხვდა
2019 წლის 31 მაისს საქართვლოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე დასავლეთ საქართველოს მუფტის ბეგლარ ქამაშიძეს და არასამთავრობო ორგანიზაცია ქართველ მუსლიმთა კავშირის ხელმძღვანელს ტარიელ ნაკაიძეს შეხვდნენ.
სახალხო დამცველი თემში არსებული გამოწვევებით დაინტერესდა და თავის მხრივ, რელიგიური უმცირესობების უფლებათა დაცვის მიმართულებით სახალხო დამცველის მანდატსა და საქმიანობაზე ისაუბრა.
როგორც აღინიშნა, აჭარაში ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევას კვლავ მეჩეთის მშენებლობა წარმოადგენს. წლებია ბათუმში არსებული მეჩეთი მლოცველებს ვეღარ იტევს და მათ დიდი ნაწილს მეჩეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე ქუჩაში, ქვაფენილზე უწევთ ლოცვის აღვლენა. სახალხო დამცველმა დაათვალიერა ტერიტორია, რომელიც მუსლიმმა თემმა ახალი მეჩეთის ასაშენებლად შეიძინა, სადაც ამჟამად მხოლოდ მცირე ხის კონსტრუქცია დგას და მეჩეთის აშენების ნებართვის საქმეს სასამართლო განიხილავს.
მუსლიმთა თემის წუხილი განათლების საკითხსაც შეეხება. თემის წარმომადგენლები განათლების სამინისტროსგან სპეციალური პროგრამების შემუშავებას ითხოვენ, რათა მუსლიმ ახალგაზრდებს საშულება ქონდეთ რელიგიური განათლება საქართველოში მიიღონ და ამ მიზნით სხვა ქვეყნებში არ მოუწიოთ წასვლა.

Public Defender Met with the Representatives of Muslim Community
On May 31, 2019 Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia and Ekaterine Skhiladze Deputy Public Defender met with the west Georgia Mufti Beglar Kamashidze and the head of the non-governmental organization “Georgian Muslims Union” Tariel Nakaidze.
Public Defender got interested with the challenges in the community and discussed the mandate and activities of the Public Defender in the field of protection of rights of religious minorities.
As discussed, construction of a mosque still remains the main challenge in Adjara. The mosque in Batumi cannot accommodate prayers for many years already and many of them have to pray on the street in the vicinity of the mosque. Public Defender examined the territory purchased by the Muslim community for the construction of a new mosque; currently only a small wooden construction is standing here and the case on the issuance of a construction permit of the mosque is still pending at court.
Muslim community is also concerned with the educational issue. Representatives of the community demand the development of special programmes by the Ministry of Education, in order to enable Muslim youth to gain religious education in Georgia and to ensure that they do not have to go abroad to that end.