სახალხო დამცველი მოჭიდავე ზურაბ დათუნაშვილს შეხვდა
2019 წლის 6 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ბერძნულ–რომაული სტილით მოჭიდავეთა ნაკრების კაპიტანს ზურაბ დათუნაშვილს შეხვდა და საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციაში მის მიმართ განხორციელებული ზეწოლისა და განსხვავებული მოპყრობის შესახებ პირადად მიიღო ინფორმაცია.
„ეს ახალგაზრდა სპორტსმენი დღეს მარტო უპირისპირდება მთელ სისტემას და მინდა მას მხარდაჭერა გამოვუცხადო, ასევე ჩემს თანადგომას ვუცხადებ ყველა იმ სპორტსმენს, რომელიც შესაძლებელია უსამართლო და შერჩევით დამოკიდებულებას განიცდიდეს. ამასთან, არსებობს საფრთხე, რომ ზურას თამამი და მე ვფიქრობ, სწორი განცხადებების გამო, იგი შეიძლება მენეჯმენტის მხრიდან უსამართლო დამოკიდებულების მსხვერპლი გახდეს.
ჭიდაობა სპორტის უმნიშვნელოვანესი დარგია ჩვენი ქვეყნისათვის. ქართველ მოჭიდავეებს უამრავი სიხარული და ბედნიერება აქვთ მონიჭებული ჩვენი მოქალაქეებისათვის და სახელმწიფოსა და საზოგადოების მხრიდან მათ მხარდაჭერა სჭირდებათ, რათა გარკვეული არაფორმალური გავლენების გამო, ეს სპორტსმენები არ გახდნენ უსამართლო დამოკიდებულების მსხვერპლი და არ შეწყვიტონ კარიერა“, –განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
სახალხო დამცველი მიმართავს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრს, განსაკუთრებული ყურადღება გამოიჩინოს ჭიდაობის ფედერაციაში არსებული არაჯანსაღი ვითარების გამო, რათა ზურაბ დათუნაშვილს თავისი სპორტული კარიერის შეუზღუდავად და დაუბრკოლებლად გაგრძელების საშუალება მიეცეს.
ასევე, მიმართავს საჯარო ფინანსების განკარგვაზე პასუხისმგებელ ორგანოებს – შეისწავლონ ჭიდაობის ფედერაციაში ფინანსების მართვის გამჭვირვალობა და ხარჯების მიზანშეწონილობა.

On 6 February 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with the captain of Greko-Roman wrestling squad, Zurab Datunashvili, and personally received information about the pressure exerted on him in the Georgian Wrestling Federation.
"This young athlete is confronting the whole system alone today and I want to express my support to him. I also offer my support to all the athletes who may be enduring unjust and selective treatment. At the same time, Zura faces a danger of becoming a victim of unfair treatment by the management due to his brave and, I think, correct statements.
Wrestling is the most important sport for our country. Georgian wrestlers have been a reason for a lots of joy and happiness of our citizens and they need support from the state and the society in order to prevent that they become victims of unfair treatment and end their career due to certain informal influences," Nino Lomjaria said.
The Public Defender addresses the Minister of Education, Science, Culture and Sport to pay particular attention to the unhealthy situation in the Wrestling Federation and ensure that Zurab Datunashvili is able to continue his career without any obstacle.
The Public Defender also calls on the agencies responsible for managing the public finances to study the transparency of the management of finances and the relevance of costs in the Wrestling Federation.