სახალხო დამცველი ქუთაისში არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და სტუდენტებს შეხვდა
2019 წლის 28-29 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე ქუთაისში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლებს შეხვდნენ, ასევე თანასწორობის თემაზე გამართეს საჯარო ლექცია ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
ნინო ლომჯარიამ სტუდენტებს სახალხო დამცველის მანდატი გააცნო, ესაუბრა ადრეულ ასაკში ქორწინების საკითხებზე, სექსუალური შევიწროვების შესახებ კანონში შესულ ცვლილებებზე, ასევე განიხილა ოჯახში ძალადობის შემთხვევები.
სტუდენტებს საშუალება ქონდათ სახალხო დამცველისთვის დაესვათ კითხვები და ემსჯელათ თემებზე, რომელიც აქტუალურია ახალგაზრდებისთვის იმერეთის რეგიონში.
დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა შეხვედრა ასევე ქუთაისში მოღვაწე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან.
სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს შშმ პირთა, ბავშვთა მიმართ ძალადობის და არასრულწლოვანთა ქორწინების შემთხვევებზე.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომდგენლები ასევე საუბრობენ მოწმეთა დაკითხვის ეტაპზე ადვოკატთა ჩართულობის პრობლემაზე და სახალხო დამცველს მოუწოდეს აღნიშნული თემით დაინტერესებისკენ.
განიხილეს ჭიათურაში განვითარებული მოვლენები, შრომის უსაფრთხოების საკითხები, სოციალური შემწეობების გაცემის წესი და დევნილთა განსახლების პროცესი.

Public Defender Meets with Representatives of NGOs and Students in Kutaisi
On 28-29 May 2019, Public Defender Nino Lomjaria and Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze met with representatives of NGOs in the city of Kutaisi and delivered a public lecture on equality issues at Kutaisi Akaki Tsereteli State University.
Nino Lomjaria introduced the Public Defender's mandate to the students and talked about the cases of early marriage, domestic violence and amendments to the law on sexual harassment.
The students asked questions to the Public Defender and discussed various topics of particular importance for the young people in the Imereti region.
Discussion was held at the meeting with representatives of NGOs as well.
The representatives of the civil sector focused on the rights situation of persons with disabilities, cases of child abuse and early marriage.
They also spoke about the involvement of lawyers in the interrogation of witnesses and asked the Public Defender to pay attention to the mentioned issue.
The Chiatura developments, safety at work, the rule of issuance of social allowances and resettlement of IDPs were other topics of the meeting.