სახალხო დამცველი გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერებს შეხვდა
2018 წლის 17 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია გაერთიანებული ოპოზიციის „ძალა ერთობაშია“ ლიდერებს გრიგოლ ვაშაძეს და თინათინ ბოკუჩავას შეხვდა. ოპოზიციის ლიდერების ინიციატივით გამართულ შეხვედრაზე საუბარი შეეხო 16 დეკემბერს, საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციის პარალელურად გამართულ საპროტესტო აქციას და ოპოზიციის მიერ სამომავლოდ დაგეგმილ მანიფესტაციებს.
სახალხო დამცველმა ოპოზიციას მოუწოდა საპროტესტო აქციების დროს მაქსიმალურად იყოს დაცული შეკრებისა და მანიფესტაციების მშვიდობიანი ფორმები. ნინო ლომჯარია ასევე მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გაატაროს ყველა შესაძლო ზომა მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის უფლების რეალიზაციისთვის.
„როდესაც ქვეყანაში მაღალია პოლიტიკური ტემპერატურა და შექმნილია დაძაბული ფონი, ძალიან მნიშვნელოვანია პოლიტიკური პარტიის ლიდერებმა აიღონ პასუხისმგებლობა აქციების მშვიდობიან განვითარებაზე, ჩემს პოზიციას იზიარებს გრიგოლ ვაშაძეც და როგორც თავად აცხადებს ემხრობა მხოლოდ სამართლებრივ გზას.
რაც შეეხება გუშინ ველისციხეში განვითარებულ მოვლენებს, კიდევ ერთხელ აღვნიშნავ, რომ აუცილებელია ოპოზიციასა და სამართალდამცველებს შორის მოხდეს დროული კომუნიკაცია და ინფორმირება, რათა ავირიდოთ დაპირისპირების ესკალაცია და მსგავსი ინციდენტები, რაც ჩვენ გუშინ ყველამ ერთად ვიხილეთ თავიდან იქნას აცილებული“- განაცხადა ნინო ლომჯარიამ ჟურნალისტებთან.
სახალხო დამცველმა, ასევე, მოუწოდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს, აქციის მონაწილეებისა და პოლიციელების ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტებზე წარმართოს ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება.
სახალხო დამცველის აპარატი დეტალურად შეისწავლის 16 დეკემბერს ოპოზიციის აქციაზე განვითარებულ მოვლენებს და კომპეტენციის ფარგლებში მოახდენს რეაგირებას. ასევე სახალხო დამცველის აპარატი მანდატის ფარგლებში მონიტორინგს გაუწევს ოპოზიციის მიერ დაგეგმილ აქციებს.

Public Defender Meets with Leaders of United Opposition
On 17 December 2018, Public Defender Nino Lomjaria met with the leaders of the United Opposition, Grigol Vashadze and Tinatin Bokuchava. The theme of the meeting held on the initiative of the opposition leaders was the rally held on the inauguration day on December 16 and demonstrations to be held by the opposition in the future.
The Public Defender urged the opposition to ensure peaceful form of assemblies and demonstrations as much as possible. She also called on the Ministry of Internal Affairs to take all available measures for the realization of the right to peaceful assembly and freedom of expression.
"When political temperature is high and environment is tensed in the country, political leaders should undertake responsibility for the peaceful development of rallies. Grigol Vashadze shares this position and says that he supports only legal forms.
As for yesterday's developments in Velistsikhe, I would like to note once again that it is necessary to ensure timely communication between the opposition and law enforcers in order to avoid similar incidents and escalation of confrontation," Nino Lomjaria told journalists.
The Public Defender also called on the Ministry of Internal Affairs to conduct an objective and impartial investigation into the cases of physical assault on protesters and police officers.
The Public Defender's Office will study the events developed during the opposition rally on December 16 and will respond to them within her mandate. The Public Defender's Office will also monitor the rallies planned by the opposition.