სახალხო დამცველი გაეროს ბავშვთა ფონდის ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონულ დირექტორს შეხვდა
2019 წლის 16 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონულ დირექტორს და ევროპაში დევნილთა და მიგრანტთა საკითხებში სპეციალურ კოორდინატორს აფშან ხანს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე ნინო ლომჯარიამ ბავშვის უფლებების მიმართულებით სახალხო დამცველის საქმიანობა მიმოიხილა; ყურადღება გაამახვილა ბავშვთა სიღარიბის მაღალ მაჩვენებელზე, ძალადობისგან დაცვის პრობლემებსა და შესაბამისი სერვისების მიწოდების ხარვეზებზე. აღნიშნა, რომ ქვეყანაში სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს სოციალური მუშაკების და ფსიქოლოგების სიმცირე, მათი სამუშაო პირობები. ისაუბრა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა ფორმალურ საგანმანათლებლო პროცესებში ჩართვის მნიშვნელობაზე, ზოგადსაგანმანათლებლო და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების ინფრასტრუქტურულ მდგომარეობასა და სხვა საკითხებზე.
სახალხო დამცველმა გამოთქვა მზაობა, გაეროს ბავშვთა ფონდთან და ყველა სხვა დაინტერესებულ მხარესთან თანამშრომლობით გააგრძელოს ბავშვის უფლებების დაცვის, პოპულარიზაციის და განხორციელების ხელშეწყობისკენ მიმართული საქმიანობა.

Public Defender Meets with UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia
On 16 April 2019, Public Defender Nino Lomjaria and Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze met with Afshan Khan,UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia and Special Coordinator for Refugee and Migrant Crisis in Europe.
Nino Lomjaria spoke about the activities of the Public Defender of Georgia in the direction of child's rights, focusing on the high rate of child poverty, problems of protection from violence and shortcomings in the provision of appropriate services. She noted that the lack of social workers and their working conditions represent serious challenges in the country. She also spoke about the importance of inclusion of children with disabilities in the formal education process, infrastructural situation of general and preschool institutions and other issues.
The Public Defender expressed her readiness to continue activities aimed at promoting the protection, promotion and realization of child's rights in cooperation with the UNICEF and all other stakeholders.