სახალხო დამცველი ეხმიანება 2019 წლის 18 ნოემბერს პარლამენტთან აქციის დროს დაკავებული პირების სასამართლო პროცესებს
სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ 2019 წლის 18 ნოემბერს პარლამეტთან აქციის დროს დაკავებული პირების საქმეებზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარე პროცესები ვერ აკმაყოფილებდა ადამიანის უფლებების დაცვის მინიმალურ სტანდარტებს.
2019 წლის 19-20 ნოემბერს დასრულდა ადმინისტრაციული წესით დაკავებული 12 პირის სასამართლო განხილვა, სადაც 10 პირს სხვადასხვა ვადით პატიმრობა 1 პირს - ჯარიმა, ხოლო ერთს სიტყვიერი გაფრთხილება შეეფარდა. ორივე დღეს სახალხო დამცველის რწმუნებულები მთელი დღის განმავლობაში აკვირდებოდნენ სასამართლო განხილვების მიმდინარეობას. ამ პირთა დაკავების შემდგომი და სასამართლო პროცესი საპროცესო დარღვევებით წარიმართა, რაც სწრაფ და სათანადო რეაგირებას საჭიროებს.
დაკავების შემდგომი პროცესი
სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა 2019 წლის 18 ნოემბერს დაკავებული პირები პოლიციის სხვადასხვა განყოფილებებში მოინახულეს. მათი ნაწილი უთითებდა, რომ არ იცოდნენ დაკავების საფუძველი, არ ჰქონდათ ნანახი დაკავების ან სამართალდარღვევის ოქმი, ხოლო ის პირები, ვინც გაეცნენ ოქმებს, კატეგორიულად უარყოფდნენ მათში ასახულ ინფორმაციას.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია საპატრულო პოლიციის მიერ დაკავებული 20 პირი, რომლებიც სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციული შენობის ეზოში მოინახულეს. ეს პირები რამდენიმე საათის განმავლობაში ხელბორკილებით ისხდნენ საპატრულო პოლიციის მანქანებში. რამდენიმე მათგანმა დააფიქსირა, რომ არ ეძლეოდათ საპირფარეშოთი სარგებლობის შესაძლებლობა; ასევე არ ჰქონდათ ოჯახის წევრებისთვის ადგილსამყოფელის შესახებ ინფორმაციის მიწოდების შესაძლებლობა და არც ის იცოდნენ, თავად პოლიციამ შეატყობინა თუ არა ოჯახის წევრებს მათი ადგილსამყოფელი.
საგულისხმოა ისიც, რომ სამინისტროს შენობასთან მისულ ადვოკატებს აყოვნებდნენ, რაც დაკავებულებთან მათ შეხვედრას დამატებით ართულებდა. აღნიშნული პრობლემა სახალხო დამცველის რწმუნებულების ჩარევის შემდეგ აღმოიფხვრა.
სასამართლო განხილვები
უპირველეს ყოვლისა, ნიშანდობლივია, რომ 37-ვე დაკავებული პირის საქმე მხოლოდ ერთ მოსამართლეს დაეწერა განსახილველად, რამაც სასამართლო პროცესების არაგონივრული ვადით გაჭიანურება გამოიწვია. ამ ეტაპზე 17 პირის საქმის განხილვა არც კი დაწყებულა, ხოლო 8 მათგანი ჯერ კიდევ ელოდება გადაწყვეტილებას.
ასევე განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ის ფაქტი, რომ სამუშაო საათებში დაკავებულ პირთა მიმართ დაირღვა კანონმდებლობით განსაზღვრული დაკავების მაქსიმალური, 12-საათიანი ვადა. ამის მიუხედავად, მოსამართლემ არ გაათავისუფლა ისინი და დატოვა თავისუფლებააღკვეთილი იქამდე, სანამ სხდომას გადადებდა.
სასამართლომ ვერ უზრუნველყო საქმეთა განაწილება სხვადასხვა მოსამართლეებს შორის, რათა სასამართლო განხილვები დროულად წარმართულიყო და საქმის გაჭიანურების გამო მოქალაქეთა თავისუფლება არაგონივრული ვადით არ შეზღუდულიყო.
რაც შეეხება უშუალოდ სხდომების მიმდინარეობას, სახალხო დამცველი განსაკუთრებით გამოყოფს ისეთი კატეგორიის დარღვევებს, რომელთაც ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული პრაქტიკის მიხედვით, სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევა შეიძლება გამოიწვიოს:
ნეიტრალური და სანდო მტკიცებულებების არარსებობა
სასამართლოში პოლიციის მიერ წარმოდგენილ ერთადერთი სანდო და ნეიტრალური მტკიცებულების - ვიდეო-ჩანაწერების გამოკვლევისას, პირთა და მათ მიერ ჩადენილ სავარაუდო კანონდარღვევათა ზუსტი იდენტიფიცირება შეუძლებელი იყო, რასაც, წესით, ადმინისტრაციული პატიმრობის სახდელად გამოყენება იმთავითვე უნდა გამოერიცხა.
უკიდურესად სამწუხაროა, რომ პოლიციელებმა არ წარმოადგინეს სამხრე კამერების ჩანაწერები, ხოლო დაცვის მხარის შუამდგომლობა სამხრე კამერების ვიდეო-ჩანაწერების მოპოვებასთან დაკავშირებით სასამართლომ გაუგებარი მიზეზით არ დააკმაყოფილა.
შედეგად, შეუძლებელი გახდა ეჭვების გაქარწყლება იმასთან დაკავშირებით, იყვნენ თუ არა დაკავების ოქმებზე ხელმომწერი პოლიციელები რეალურად შემთხვევის ადგილზე და მათ დააკავეს თუ არა მომიტინგეები. ამ ეჭვების გაღვივებას დამატებით შეუწყო ხელი იმანაც, რომ პოლიციელთა განმარტებები ხშირად ერთმანეთს ეწინააღმდეგებოდა. პოლიციელები ვერ იხსენებდნენ დაკავების დეტალებს, ვერ ამოიცნეს პირები, რომლებზეც აცხადებდნენ, რომ მათ დააკავეს, ვერ გაიხსენეს დაკავების ადგილი და სხვა გარემოებები.
დაცვის უფლებით სარგებლობის შეუძლებლობა
მოცემული განხილვის ფარგლებში, დაცვის მხარეს არ მიეცა საკმარისი დრო და საშუალება დაცვის უფლებით რეალურად სარგებლობისთვის. მას შემდეგაც კი, რაც მოსამართლემ თავად არ გამოითხოვა პოლიციელთა სამხრე კამერების ჩანაწერები, მან არც დაცვის მხარეს მისცა საკმარისი დრო ვიდეოჩანაწერების მოსაპოვებლად და სასამართლოსთვის წარსადგენად. სხდომის მხოლოდ ერთი ან ორი საათით გადადება არათუ დაცვის მიერ მტკიცებულების მოპოვებისთვის აღმოჩნდა საკმარისი, არამედ თავად პოლიციელებმაც კი ვერ მოასწრეს, გაცნობოდნენ იმ მასალას, რომელიც სასამართლოში წარადგინეს.
მოსამართლემ გაუმართლებლად მცირე დრო განუსაზღვრა ადვოკატებს დაცვის უფლების უმთავრესი კომპონენტის - მოწმეთათვის კითხვების დასმისა და საბოლოო პოზიციის წარმოსადგენად. რამდენიმე შემთხვევაში, ადვოკატებისთვის განსაზღვრული დრო მხოლოდ რამდენიმე წუთს წარმოადგენდა.
საბოლოოდ, სასამართლომ ერთმანეთისგან დისპროპორციულად განსხვავებული სახდელები დანიშნა. მოსამართლის მოტივაციასთან დაკავშირებით ამან კითხვის ნიშნები გააჩინა.
საბოლოო ჯამში, 19-20 ნოემბრის სასამართლო განხილვებმა კიდევ ერთხელ შეახსენა საზოგადოებას საბჭოთა პერიოდში მიღებული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ხარვეზები. კოდექსის შეცვლის აუცილებლობაზე სახალხო დამცველი წლებია საუბრობს. ქვეყანაში დღეს მიმდინარე პროცესები და ეს სასამართლო განხილვებიც ადასტურებს, რომ კოდექსი მინიმალურ სტანდარტებსაც კი ვერ აკმაყოფილებს და რაც შეიძლება მალე უნდა მიიღოს პარლამენტმა ახალი ნორმატიული აქტი. სახალხო დამცველმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსაც კი მიმართა 2019 წლის ივნისში სასამართლო მეგობრის მოსაზრებით კონსტიტუციური სარჩელზე „საქართველოს მოქალაქე ზურაბ ჯაფარიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. სასამართლო მეგობრის მოსაზრებაში სახალხო დამცველი სწორედ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლებზე საუბრობს და მიუთითებს, რომ სასამართლო პრაქტიკა ამ მიმართულებით არ აკმაყოფილებს კონსტიტუციურ სტანდარტებს. ამ მუხლებზე განვითარებული სასამართლო პრაქტიკა არ უზრუნველყოფს უტყუარი მტკიცებულებების საფუძველზე გადაწყვეტილების მიღებას, არ აკისრებს ოქმის შემდეგ პირს/ორგანოს მტკიცების ტვირთს, სასამართლოს - დასაბუთებული გადაწყვეტილების მიღების ვალდებულებას.
სახალხო დამცველი მიმართავს საქართველოს პროკურატურას, იხელმძღვანელოს 2019 წლის 20-21 ივნისს დაკავებულ მოქალაქეებთან დაკავშირებით დამკვიდრებული პრაქტიკით და იმ გარემოებების გათვალისწინებით, რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი არ პასუხობს ადამიანის უფლებების მინიმალურ სტანდარტებს, ამასთან 18 ნოემბერს დაკავებულ პირთა სასამართლო განხილვებისას გამოვლინდა მნიშვნელოვანი ხარვეზები, გამოიყენოს „პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით გათვალისწინებული პროტესტის მექანიზმი, მიმართოს სააპელაციო სასამართლოს და მოითხოვოს დაკავებული პირების გათავისუფლება.

Public Defender Responds to the Trials of Persons Arrested during the 18 November Rally outside Parliament
The Public Defender considers that the Tbilisi City Court trials of persons detained during a rally on November 18, 2019, failed to meet the minimum human rights standards.
The trial of 12 persons detained under administrative rules was completed on November 19-20, 2019; 10 persons were sentenced to various terms in prison, one person was fined and one was given a verbal warning. The Public Defender's representatives were observing the trials all day long both on the 19th and 20th of November. Procedural violations were identified in the post-detention period and during the trial, which requires proper and quick response.
Post-detention period
Representatives of the Public Defender visited the detainees in various police stations on November 18, 2019. Some of them indicated that they were not aware of the motive for their detention, had not seen the arrest or offense protocol; those, who had read the protocol, categorically denied the information contained in it.
The 20 persons detained by the patrol police, who were visited by the representatives of the Public Defender in the yard of the administrative building of the Ministry of Internal Affairs, are particularly worth noting. They had been handcuffed in patrol police cars for several hours. Some of them said that they were not allowed to use the toilet or inform their family members about their whereabouts; they did not know whether the police had informed or not their family members of their whereabouts either.
It should also be noted that lawyers were delayed when they arrived at the Ministry building, which further complicated their meeting with the detainees. The problem was solved after the Public Defender’s intervention.
Trial
First of all, it should be noted that only one judge was in charge of considering the cases of all the 37 detainees, which led to an unreasonable delay in the court proceedings. At this point, the hearing of the cases of 17 people has not even begun and 8 are still pending.
Special attention should be paid to the fact that the maximum term of detention (12 hours) prescribed by law was violated for those detained during the working hours. Nevertheless, the judge did not release them, but left them deprived of their liberty until the hearing was put off.
The court failed to ensure the distribution of cases between different judges in order to ensure timely conduct of the hearings and to prevent deprivation of liberty for an unreasonable term due to the delays.
As for the progress of trials, the Public Defender emphasizes the kind of violations, which, according to the case law of the European Court of Human Rights, may result in the violation of the right to a fair trial:
Lack of neutral and credible evidence
When examining the only credible and neutral evidence adduced by the police - video recordings, it was not possible to exactly identify alleged offences or offenders, which should have excluded the possibility of application of administrative detention as a penalty.
It is very unfortunate that the police did not submit the video footage of body cameras, while the demand of the defense to obtain the video footage of body cameras was rejected by the court for an unknown reason.
As a result, it became impossible to dispel the doubts as to whether the police officers who signed the detention protocols were actually at the scene of detention or whether the protesters were actually detained by them. These doubts were further deepened by the fact that the explanations of police officers often contradicted each other. They could not recall the details of the detention, could not identify the persons allegedly detained by them, could not recall the place of detention or other circumstances.
Inability to enjoy the right to defence
The defence was not given sufficient time or opportunity to actually exercise the right to defence. The judge not only did not request the video footage of police body cameras, but did not give the defence enough time to obtain the video footage either. The postponement of the hearing for just one or two hours was not enough not only for the defence to obtain evidence, but even for the police officers to get themselves acquainted with the materials submitted to the court.
The judge gave unjustifiably little time to the lawyers for the key component of the right to defence - to ask questions to witnesses and present a final stance. In some cases, the time given to the lawyers was only a few minutes.
Finally, the court imposed penalties disproportionately different from each other. This raised questions about the judge's motivation.
Finally, the 19-20 November court hearings once again reminded the public of the shortcomings in the Soviet-era Administrative Offences Code. The Public Defender has been talking about the need to amend the Code for years. The ongoing processes in the country and the above-mentioned court hearings show that the Code does not meet even the minimum standards and that the new normative act should be adopted by the Parliament as soon as possible. The Public Defender even filed an amicus curiae brief with the Constitutional Court of Georgia in June 2019 regarding the constitutional lawsuit "Citizen of Georgia Zurab Japaridze v. Parliament of Georgia". In the amicus curiae brief, the Public Defender referred to Articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code and indicated that the judicial practice in that direction could not meet the constitutional standards. The judicial practice developed under these articles does not allow decision-making on the basis of verifiable evidence, does not impose the burden of proof on the individual/body following the protocol or the duty of making a reasoned decision on the court.
The Public Defender calls on the Prosecutor's Office to take into account the practice relating to the persons detained on 20-21 June 2019 and the facts that the Administrative Offences Code does not meet the minimum standards of human rights and that significant violations were identified during the trials of persons detained on November 18, and to use the protest mechanism provided for by the Organic Law on the Prosecutor’s Office, appeal to the court and demand the release the detained persons.