სახალხო დამცველი 1990-იან წლების კონფლიქტისას აფხაზეთში დაღუპულთა სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო
2023 წლის 16 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი სამების საკათედრო ტაძარში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს აფხაზეთში დაღუპულთა სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო. სახალხო დამცველმა პატივი მიაგო დაღუპულთა ხსოვნას და მიუსამძიმრა გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს.
უგზო-უკვლოდ დაკარგული 20 იდენტიფიცირებული პირის გადმოსვენება სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი თანამშრომლობით, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში მოხერხდა.
სახალხო დამცველმა მნიშვნელოვნად შეაფასა უგზო-უკვლოდდაკარგულთა მოძიებისა და იდენტიფიცირების პროცესი და მანდატის ფარგლებში ჰუმანიტარულ მისიაში ჩართვის მზაობა გამოთქვა.

Public Defender Attends Civil Funeral of Persons Fallen in the 1990s Conflict in Abkhazia
On November 16, 2023, in the Trinity Cathedral, the Public Defender of Georgia attended the civil funeral of those who died in Abkhazia during the hostilities of the 1990s. Levan Ioseliani paid tribute to the memory of the deceased and expressed his condolences to their family members.
The transfer of 20 identified missing persons was accomplished with the joint cooperation of the Office of the State Minister and the International Committee of the Red Cross within the framework of the Georgian-Abkhazian coordination mechanism.
The Public Defender evaluated the process of searching for and identifying missing persons as significant and expressed his willingness to participate in the humanitarian mission within his mandate.