საქართველოს სახალხო დამცველმა ა. ქაჯაიას სახელობის „სურამის ფსიქიატრიული კლინიკა“ მოინახულა
2019 წლის 5 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ განახლებული „სურამის ფსიქიატრიული კლინიკა“ მოინახულა და დაწესებულების სარეაბილიტაციო და სარემონტო სამუშაოების შედეგებს გაეცნო.
ნინო ლომჯარიამ სურამის ფსიქიატრიულ დაწესებულებაში პირველი ვიზიტი 2018 წლის მარტში განახორციელა, როდესაც იქ არსებული ინფრასტრუქტურა და პირობები ბენეფიციარებისთვის ღირსების შემლახავ გარემოდ შეაფასა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს - პაციენტების ადამიანის ღირსებასთან თავსებად პირობებში განთავსების დაუყოვნებლივ უზრუნველყოფის რეკომენდაციით მიმართა.
მისასალმებელია, რომ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების და პაციენტთა მძიმე ყოფის ამსახველი ფოტომასალის გავრცელების შედეგად, სურამის ფსიქიატრიული კლინიკის მენეჯმენტში განხორციელდა ცვლილებები და დაიწყო მასშტაბური სარემონტო სამუშაოები, რომლის ფარგლებში სრულად განახლდა საცხოვრებელი კორპუსის სახურავი, კომუნიკაციები, შიდა ინფრასტრუქტურა; მოწესრიგდა კვების საკითხი; თუმცა, ფიზიკური გარემოს მისაწვდომობა კვლავ პრობლემად რჩება.
მიუხედავად სურამის დაწესებულების პაციენტთა საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებისა, სახალხო დამცველმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემის მქონე ადამიანთა დიდი ზომის ინსტიტუციებში ცხოვრება ვერ ჩაითვლება მათი უფლებების დაცვის მაღალ ხარისხად. ამ მიმართულებით ქვეყანაში კვლავ სერიოზული გამოწვევებია. დღეისათვის 10 დიდი ზომის ფსიქიატრიული დაწესებულება ფუნქციონირებს, სადაც არსებული პირობები და თერაპიული გარემო ვერ უზრუნველყოფს პაციენტთა ღირსეულ ცხოვრებასა და უფლებების დაცვას.
ნინო ლომჯარია იმედოვნებს, რომ პოლიტიკის განმსაზღვრელი სახელმწიფო უწყებები უმოკლეს ვადებში გადადგამენ ეფექტიან ნაბიჯებს დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესისა და ფსიქიკური ჯანმრთელობის სფეროში თემზე დაფუძნებული, მათ შორის, საოჯახო ტიპის მომსახურებების განვითარების ხელშესაწყობად.

On 5 February 2019, Public Defender Nino Lomjaria visited the rehabilitated Surami Mental Health Clinic and viewed the results of the rehabilitation on the ground.
Nino Lomjaria made her first visit to the Surami Mental Health Clinic in March 2018, when she termd the infrastructure and conditions of the facility as degrading for the beneficiaries and recommended the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs to immediately ensure the patients’ placement in an environment adequate for their human dignity.
It is welcome that following the Public Defender's recommendations and the spread of the photos showing the patients’ hard conditions, certain changes were carried out in the management of the clinic and large-scale rehabilitation was launched. As a result, the roof of the building, communications and internal infrastructure have been fully renovated; the issue relating to food facilities has been regulated. However, access to physical environment remains a problem.
Despite the improvement of patients’ living conditions in the Surami mental health institution, the Public Defender emphasized that the placement of patients with mental health problems in large-scale institutions could not be described as a high quality protection of their rights. Serious challenges remain in this direction in the country. 10 large mental health institutions are currently functioning in the country, the conditions and therapeutic environment of which cannot ensure the protection of patients’ rights and dignity.
Nino Lomjaria hopes that the state agencies, which are responsible for determining state policies, will take effective steps to promote the process of deinstitutionalization and development of community-oriented, including family type services, in the direction of mental health as soon as possible.