საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე ENNHRI-ს და GANHRI-ს მმართველი საბჭოს წევრად აირჩიეს
ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელის (ENNHRI) გენერალურ ასამბლეაზე საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე 3 წლის ვადით აირჩიეს ENNHRI-ს და GANHRI-ს მმართველი საბჭოს წევრად. თავისი უფლებამოსილების განხორციელებას თამარ გვარამაძე 2025 წლის მარტიდან შეუდგება დანიის, გერმანიის, ჩრდილოეთ ირლანდიის, უკრაინის და სლოვენიის ადამიანის უფლებათა ინსტიტუტების წარმომადგენლებთან ერთად.
ამასთან, სახალხო დამცველის აპარატი არჩეულია ENNHRI-ს რეგიონულ წარმომადგენელად ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსის (GANHRI) ბიუროში, რაც აპარატისთვის უდიდესი წარმატებაა.
გენერალურ ასამბლეაზე, რომელიც 2024 წლის 28-29 ოქტომბერს ბრიუსელში გაიმართა, ENNHRI-სა და GANHRI-ს ყოველწლიური საქმიანობის ანგარიში, ფინანსური ანგარიშები, სიახლეები და სტრატეგიული დაგეგმვის პროცესი განიხილეს, ასევე შეთანხმდნენ 2025 წლის პრიორიტეტებზე.
29-30 ოქტომბერს გაიმართა კონფერენცია - „შეიარაღებული კონფლიქტების სიტუაციებში მოქმედი NHRI-ების როლი და ფუნქციები“, რომელზეც შეიარაღებულ კონფლიქტებში ადამიანის უფლებათა დამცველი ინსტიტუტების როლი და ფუნქციები გააანალიზეს, არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირების მეთოდებზე იმსჯელეს და ქსელის წევრი ორგანიზაციების მიერ განხორციელებული აქტივობების შესახებ ინფორმაციას გაეცნენ.
ბრიუსელში მიმდინარე ღონისძიებებში ასევე მონაწილეობა მიიღო სახალხო დამცველის აპარატის საერთაშორისო ურთიერთობების სამმართველოს უფროსმა მარიამ თავდგირიძემ.

First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze Elected Member of GANHRI and ENNHRI Board
At the General Assembly of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), First Deputy Public Defender of Georgia Tamar Gvaramadze was elected as a member of the GANHRI and ENNHRI Board for a term of 3 years. Tamar Gvaramadze will start exercising her powers from March 2025 together with representatives of human rights institutions of Denmark, Germany, Northern Ireland, Ukraine and Slovenia.
In addition, the Public Defender’s Office was elected ENNHRI regional representative in the Bureau of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI), which is a great achievement for the Office.
ENNHRI and GANHRI's annual activity report, financial reports, new developments and strategic planning process were discussed and priorities for 2025 were agreed upon at the General Assembly held in Brussels on October 28-29, 2024.
The role and functions of human rights institutions in armed conflicts were analyzed, methods of identifying existing challenges were discussed, and information about the activities carried out by the network member organizations was presented at the Conference on the Role and Functions of NHRIs Operating in Situations of Armed Conflicts held on October 29-30.
Mariam Tavdgiridze, Head of the International Relations Division of the Public Defender’s Office also participated in the events in Brussels.