საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება იუსტიციის სახლთან გამართულ აქციასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი შემაშფოთებლად მიიჩნევს 10 დეკემბერს იუსტიციის სახლთან გამართულ ქსენოფობიურ აქციას, რომლითაც აქციის მონაწილეები უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის შეძენის დაშვებას აპროტესტებდნენ და რომლის დროსაც ადამიანებს, მათი ეთნიკური წარმომავლობის მიხედვით, შენობაში შესვლისას დაბრკოლებას უქმნიდნენ. აქციის მიმდინარეობისას ადგილი ჰქონდა განსხვავებული ეთნიკური წარმოშობის მქონე პირის მიმართ ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტსაც.
აღნიშნული შემთხვევა ნათელი მაგალითია, თუ როგორ შეიძლება საზოგადოების ნაწილის მხრიდან გამოხატულ დისკრიმინაციულ დამოკიდებულებებს, რასის თუ კანის ფერის გამო, ადამიანების კონკრეტული უფლებების შეზღუდვა მოჰყვეს. აქციის მონაწილეთა ქმედებები, გარდა იმისა, რომ ეწინააღმდეგება თანასწორობის პრინციპს და ხელს უწყობს ეთნიკური უმცირესობების მიმართ საზოგადოებაში უარყოფითი განწყობების წახალისებას, ასევე შეიცავს ადამიანების წინააღმდეგ ეთნიკური წარმომავლობის გამო ჩადენილი სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
ამასთან, სახალხო დამცველის შეფასებით, აქციის მონაწილეთა ქმედება გასცდა მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებს - საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, შეკრების ჩატარებისას აკრძალულია შენობების შესასვლელების ბლოკირება, რაც ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას წარმოადგენს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სამართალდამცავ ორგანოებს ეკისრებოდათ ვალდებულება, პროპორციული ღონისძიებების გატარების მეშვეობით, დაუყოვნებლივ აღეკვეთათ აქციის მონაწილეთა ქმედება.
სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ სრულად შეასრულოს დაკისრებული პოზიტიური ვალდებულება და სამართალდამცავმა ორგანოებმა მსგავს ფაქტებზე დაუყოვნებლივ მოახდინონ რეაგირება. ამასთან, აუცილებელია, რომ სავარაუდო დანაშაულის ფაქტებზე დროული და ეფექტიანი გამოძიება ჩატარდეს, მათ შორის, მოხდეს დანაშაულის სიძულვილის მოტივის იდენტიფიცირება.
სახელმწიფოს მხრიდან მსგავსი ფაქტების არასათანადო შეფასებამ შესაძლოა წაახალისოს სხვადასხვა დაუცველი ჯგუფების მიმართ დისკრიმინაციული პრაქტიკა, საფრთხე შეუქმნას დემოკრატიულ ღირებულებებს და უარყოფითი გავლენა მოახდინოს ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობაზე.

Public Defender’s Statement on Demonstration Held outside House of Justice
The Public Defender of Georgia is concerned about the xenophobic demonstration held in front of the House of Justice on December 10, during which demonstrators protested against the sale of agricultural land plots to foreign nationals and hampered certain persons to enter the building due to their ethnic origin. One of the persons with different ethnic origin was psychically abused during the rally.
The above-mentioned is a clear example of how the expression of discriminatory attitudes by the part of society can result in the restriction of specific rights due to persons’ race or skin colour. The actions of the demonstrators, apart from contradicting the principle of equality and promoting negative attitudes towards the ethnic minorities, included signs of crimes committed on grounds of ethnicity.
In addition, according to the Public Defender, the actions of the protesters went beyond the scope of peaceful assembly - according to the Georgian legislation, blocking the entrances of buildings during demonstration is prohibited and represents an administrative offense. Taking into consideration this, the law enforcement agencies were obliged to immediately prevent such actions by taking proportional measures.
It is of vital importance the state to fully fulfill its positive obligation and the law enforcement agencies to immediately respond to similar facts. At the same time, it is necessary to conduct a timely and effective investigation into the alleged crimes and to identify the hate motive of the crimes.
Inadequate assessment of similar facts by the state may encourage discriminatory practices against various vulnerable groups, threaten democratic values and negatively affect the human rights situation in the country.