საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება არასრულწლოვანის თავისუფლების უკანონო აღკვეთის შესახებ
2020 წლის 14 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველისთვის ცნობილი გახდა მარნეულში არასრულწლოვანი გოგოს თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და ქორწინების იძულების მცდელობის ფაქტის შესახებ.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მუდმივ კომუნიკაციაში იმყოფებიან არასრულწლოვანთან და მის ოჯახთან. ასევე, შესაბამის უწყებებთან, რათა ყველა ღონისძიება გატარდეს მისი საუკეთესო ინტერესების დასაცავად. აღიშნულ საქმეში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, გოგოსა და მისი ოჯახის ერთიანი, მტკიცე პოზიცია, რომლის მიხედვითაც არასრულწლოვანი განათლების გაგრძელებას გეგმავს.
აღნიშნულმა შემთხვევამ, კიდევ ერთხელ, ნათლად დაგვანახა საქართველოში ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების დაცვისა და დახმარების მიმართულებით არსებული გამოწვევები. სახალხო დამცველის და მისი წარმომადგენლების ადგილზე დაკვირვებამ აჩვენა, რომ ადგილობრივი სამართალდამცავი უწყება არაა თავისუფალი სტერეოტიპული დამოკიდებულებისგან, რაც მათი ეფექტური ფუნქციონირების არსებითი დამაბრკოლებელი გარემოებაა. აღნიშნული განსაკუთრებით საყურადღებოა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი გოგოების და ქალების უფლებრივი მდგომარეობის დაცვის მიმართულებით. მნიშვნელოვანი გამოწვევაა უწყებებს შორის დროული და ეფექტური კომუნიკაცია, ადგილზე სერვისების მიწოდება, რაც რიგ შემთხვევაში სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მუდმივი კომუნიკაციის შედეგად იქნა მიღწეული.
სახალხო დამცველის შეფასებით, ამ ეტაპზე, მომხდარი დანაშაულებრივი ფაქტის შედეგად მიღებული ტრავმის და სტრესის დასაძლევად, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს პროფესიონალთა ჩართულობით არასრულწლოვანის ფსიქო-ემოციური მდგომარეობის შესწავლას და რეაბილიტაციას. ამასთან, მნიშვნელოვანია უზრუნველყოფილი იყოს არასრულწლოვნის განათლების უფლების რეალიზება და საგანანმანათლებლო დაწესებულებაში კეთილსაიმედო გარემოს შექმნა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში კვლავ გამოწვევად რჩება თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და ქორწინების იძულების დანაშაულებზე დროული და ეფექტური რეაგირება, რასაც ხშირად ხელს უწყობს ეთნიკური უმცირესობის თემის მიმართ არსებული წინასწარ-განწყობები და სტერეოტიპული დამოკიდებულება. მსგავს შემთხვევებზე არასათანადო რეაგირება ახალისებს აღნიშნულ დანაშაულს და შესაძლო დამნაშავეებს უქმნის განწყობას, რომ ჩადენილი ქმედებისთვის მათ მიმართ პასუხისმგებლობა არ დადგება. აქედან გამომდინარე, საქმეზე გამოძიების მიმდინარეობისას სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან შესაბამისი ღონისძიებების დროულად განხორციელება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, როგორც აღნიშნულ ფაქტზე სამართლიანობის აღდგენის, ასევე მომავალში მსგავსი ფაქტების პრევენციისთვის.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა შესაბამის უწყებას, მათ შორის ადგილობრივ თვითმმართველობას, კოორდინაციის და ურთიერთთანამშრომლობის გზით უზრუნველყონ არასრულწლოვანის ჩართვა სახელმწიფო სერვისებში, დაიცვან მისი საუკეთესო ინტერესები და ყველანაირი ძალისხმევა მიმართონ მსგავსი ფაქტების თავიდან ასარიდებლად. ამასთან, სახალხო დამცველი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს, მედიასაშუალებების მხრიდან საკითხის გაშუქებისას წამყვანი იყოს არასრულწლოვნის საუკეთესო ინტერესი.

Public Defender’s Statement on Illegal Deprivation of Juvenile’s Liberty
On February 14, 2020, the Public Defender of Georgia was informed about the illegal deprivation of liberty of a girl and an attempted forced marriage in the city of Marneuli.
Public Defender’s representatives are in constant communication with the minor and her family, as well as with relevant agencies to ensure that all measures are taken in the best interests of the girl. The firm position of the girl and her family regarding continuation of education is particularly important in this case.
The case has once again clearly shown the challenges relating to the protection of and assistance to minor victims of violence in Georgia. The observation carried out by the Public Defender and her representatives on the ground showed that the local law enforcement agency is not free of stereotypical attitudes, which is an essential hindrance to its effective functioning. This is particularly noteworthy for the protection of the rights situation of girls and women of ethnic minorities. Important challenges are the timely and effective communication between state agencies and provision of on-site services, which in some cases have been achieved through the Public Defender’s constant communication.
According to the Public Defender, in order to help the girl overcome the trauma and stress caused by the crime, special attention should be paid to the study and rehabilitation of her psycho-emotional situation with the involvement of professionals. At the same time, it is important to ensure that her right to education is exercised and a good environment is created in the educational institution.
It should be noted that timely and effective response to crimes of illicit deprivation of liberty and forced marriage remains a challenge in Georgia, which is often promoted by the prejudice and stereotypical attitudes towards ethnic minorities. Inappropriate response to similar cases encourages the offence and makes the perpetrators believe that they will not be held responsible. Therefore, timely implementation of appropriate measures by the law enforcement agencies during the investigation of the case is critically important both for the restoration of justice in this case and for the prevention of similar cases in the future.
The Public Defender calls on all relevant agencies, including local authorities, to ensure through coordination and cooperation that the juvenile be enrolled in public services, protect her best interests and make every effort to avoid similar incidents. In addition, the Public Defender considers that the media outlets should be guided by the best interests of the juvenile when covering the given case.