საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება 1921 წლის 21 თებერვლის კონსტიტუციის 100 წლისთავთან დაკავშირებით
100 წლის წინ ამ დღეს მიღებულ იქნა საქართველოს ისტორიაში პირველი კონსტიტუცია. დღეს მოქმედი 1995 წლის კონსტიტუცია პრეამბულაშივე, პირდაპირ მიუთითებს 1921 წლის კონსტიტუციაზე და მის ისტორიულ-სამართლებრივ მემკვიდრეობაზე. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაერთ საქმეში მიუთითა ძირითადი უფლების შინაარსის განმარტებისას 1921 წლის კონსტიტუციაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს საბჭოთა ოკუპაციის გამო, 1921 წლის კონსტიტუციამ ფაქტობრივად ვერ იმოქმედა, მისი მნიშვნელობა ძალიან დიდია საქართველოს დემოკრატიული სახელმწიფოს ისტორიაში. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ 1921 წლის კონსტიტუციის ავტორებმა მოახერხეს და შექმნეს ისეთი სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც თავისი ინდივიდუალურობითა და თანამიმდევრულობით გამოირჩეოდა პირველი მსოფლიო ომის შემდგომი პერიოდის კონსტიტუციებს შორის.
დამოუკიდებელი საქართველოს კანონმდებლის ეს დოკუმენტი, თამამად შეიძლება განვიხილოთ მე-20 საუკუნის დასაწყისის მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე უფრო მოწინავე, პროგრესულ და ადამიანის უფლებებზე ორიენტირებულ უზენაეს საკანონმდებლო აქტად. 1921 წლის კონსტიტუციაში ასახულია იმ პერიოდის დასავლეთ ევროპაში ახლად ჩამოყალიბებული, თუ ჯერ კიდევ თეორიაში არსებული, ყველაზე უფრო პროგრესული სამართლებრივ-პოლიტიკური მოსაზრებები და მიმდინარეობები: მასში გათვალისწინებული საპარლამენტო სისტემა, სიკვდილის დასჯის კონსტიტუციური აკრძალვა, სიტყვის თავისუფლება, საყოველთაო საარჩევნო უფლება (მათ შორის, იმ პერიოდისათვის იშვიათი, ქალისა და მამაკაცის საარჩევნო თანასწორობა), ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის კონსტიტუციური დაკანონება, ე.წ. ჰებეას კორპუსი და მრავალი სხვა, რომლებიც თავისი პროგრესულობით გამოირჩეოდა არა მხოლოდ იმდროინდელ, არამედ თანამედროვე ევროპულ კონსტიტუციებს შორის.
1921 წლის კონსტიტუცია არის დასტური იმისა, რომ ადამიანის უფლებები საქართველოსთვის თავს მოხვეული, უცხო და „გარე სტანდარტი“ არ არის. ის არის საქართველოს მოქალაქეთა გაცხადებული არჩევანი, რომელიც ჩვენმა წინაპრებმა კონსტიტუციად აქციეს 1 საუკუნის წინ. ყველა ჩვენგანის ვალია ადამიანის უფლებების ჯეროვანი დაცვა ყოველდღიურ რეალობად ვაქციოთ და ამით ჩვენი სახელმწიფოებრიობა და დამოუკიდებლობა განვამტკიცოთ.

Public Defender’s Statement on 100th Anniversary of Georgian Constitution of February 21, 1921
The first constitution in the history of Georgia was adopted on this day 100 years ago. The currently applied constitution of 1995, in its preamble, directly refers to the 1921 constitution and its historical-legal heritage. The Constitutional Court of Georgia has referred to the 1921 constitution in a number of cases when explaining the content of fundamental rights.
Although due to the Soviet occupation of Georgia, the 1921 constitution could not be effectively applied, its importance is great in the history of the democratic state of Georgia. It can be unequivocally said that the authors of the 1921 Constitution created a legal document that distinguished itself as consistent and individual among the constitutions of the post-World War I period.
This document of the legislator of independent Georgia can be unequivocally considered as one of the most advanced, progressive and human rights-oriented supreme legislative acts of the world at the beginning of the 20th century. The 1921 constitution reflects the most progressive legal and political views and currents of Western Europe that were newly formed or were existing only in theory in that period: parliamentary system, constitutional prohibition of the death penalty, freedom of speech, universal suffrage (including the equal right of women and men to vote, which was rare in that period), constitutional legalization of the institution of jury, the so-called Habeas corpus and many others, the progressiveness of which made the constitution distinguished not only among the then but modern European constitutions.
The 1921 constitution proves that human rights are not foreign, "external standards” imposed on Georgia. They are the declared choice of the citizens of Georgia, which our ancestors made into a constitution a century ago. It is the duty of all of us to make the proper protection of human rights a daily reality and thus strengthen our statehood and independence.