საქართველოს სახალხო დამცველის განმარტებები სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე - საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ
2021 წლის 21 იანვარს, 12 წლიანი ლოდინის შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ გამოიტანა საქართველოსთვის ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება საქმეზე - საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ (II). გადაწყვეტილება 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და მის შემდგომ პერიოდში საქართველოს მოქალაქეების მიმართ ჩადენილ ადამიანის უფლებათა მძიმე დარღვევებს ეხება.
2008 წლის 11 აგვისტოს საქართველოს მთავრობამ სახელმწიფოთაშორისი საჩივარი შეიტანა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ, სადაც ამტკიცებდა, რომ რუსეთის ფედერაციამ საქართველოს მოქალაქეების მიმართ დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლი (სიცოცხლის უფლება), მე-3 მუხლი (წამების აკრძალვა) მე-5 მუხლი (თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება), მე-8 მუხლი (პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლება), მე-13 მუხლი (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება), კონვენციის N1 დამატებითი ოქმის 1-ლი (საკუთრების დაცვა) და მე-2 (განათლების უფლება) მუხლები და ასევე კონვენციის N4 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი (მიმოსვლის თავისუფლება).
21 იანვრის გადაწყვეტილებით ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის ფედერაცია პასუხისმგებელ სახელმწიფოდ ცნო საქართველოს მოქალაქეებისათვის ზემოაღნიშნული ყველა მუხლით გარანტირებული უფლებების დარღვევაში, გარდა კონვენციის N1 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლით დაცული განათლების უფლებისა (დაადგინა რა, რომ კონვენციის N1 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი არ დარღვეულა) და მიზანშეწონილად არ მიიჩნია კონვენციის მე -13 მუხლის (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) განხილვა.
კერძოდ, ევროპულმა სასამართლომ განაცხადა, რომ
- ადგილი ქონდა კონვენციის მე-2 (სიცოცხლის უფლება), მე-3 (წამების აკრძალვა) და მე-8 მუხლებისა (პირადი და ოჯახური ცხოვრების უფლება) და კონვენციის N1 დამატებითი ოქმის 1-ლი მუხლის (საკუთრების უფლება) საწინააღმდეგო ადმინისტრაციულ პრაქტიკას
- საქართველოს დაახლოებით 160 მოქალაქის მიმართ, რომლებიც მძევლად იმყოფებოდნენ სამხრეთ ოსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შენობაში, 2008 წლის 10 აგვისტოდან 27 აგვისტომდე პერიოდში, ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-3 მუხლის საწინააღმდეგო ადმინისტრაციულ პრაქტიკას. კერძოდ, მათი დაკავების პირობები და მათ მიმართ განხორციელებული მოპყრობა ევროპულმა სასამართლომ არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობად შეაფასა
- 2008 წლის აგვისტოში ქართველი სამოქალაქო პირების თვითნებური დაკავება წარმოადგენდა ადმინისტრაციულ პრაქტიკას კონვენციის მე-5 მუხლის (თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება) საწინააღმდეგოდ
- ადგილი ჰქონდა ქართველი სამხედრო ტყვეების წამებას კონვენციის მე–3 მუხლის (წამების აკრძალვა) საწინააღმდეგოდ და აღნიშნული წარმოადგენდა ადმინისტრაციულ პრაქტიკას
- დაირღვა საქართველოს მოქალაქეებისთვის კონვენციის მე-4 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლით გათვალისწინებული მიმოსვლის თავისუფლების უფლება, რაც გამოიხატება იმაში, რომ მათ არ შეუძლიათ დაუბრუნდნენ თავიანთ სახლებს სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში. სასამართლომ აღნიშნა, რომ ეთნიკურად ქართველ დევნილებს დაბრუნებაში ხელს რუსეთის, სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლებები უშლიდნენ.
- საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ, ქართულ სოფლებში მიმდინარეობდა სახლების სისტემური დაწვა და ძარცვა, საქართველოს მოქალაქეების მიმართ არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა, სიცოცხლის ხელყოფა მათი ეთნიკური კუთვნილების ნიშნით.
დიდმა პალატამ ასევე ერთხმად დაადგინა, რომ რუსეთის ფედერაციას ჰქონდა პროცედურული ვალდებულება კონვენციის მე-2 მუხლის შესაბამისად ეწარმოებინა ეფექტიანი გამოძიება საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფის საქმეებზე, რასაც ადგილი ჰქონდა როგორც საბრძოლო მოქმედებების აქტიურ ეტაპზე (2008 წლის 8-დან 12 აგვისტომდე პერიოდში), ასევე საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ (2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შემდეგ), თუმცა ასეთი გამოძიება რუსეთის ფედერაციას არ განუხორციელებია.
ევროპულმა სასამართლომ ასევე დაადგინა ევროპული კონვენციის 38-ე მუხლის დარღვევა რუსეთის ფედერაციის მიერ, მიიჩნია რა, რომ რუსეთის ფედერაციამ არ ითანამშრომლა სასამართლოსთან და არ წარუდგინა მას მოთხოვნილი მასალები.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ 2021 წლის 21 იანვრის გადაწყვეტილებაში იმსჯელა საბრძოლო მოქმედებების აქტიურ ეტაპზე (8-12 აგვისტო) და აღნიშნა, რომ ამ პერიოდში რუსეთის ფედერაცია საავიაციო და საარტილერიო დაბომბვების გზით ცდილობდა „კონტროლის“ დამყარებას საქართველოს ტერიტორიაზე. თუმცა, ვინაიდან მიმდინარეობდა აქტიური საბრძოლო მოქმედებები დაპირისპირებულ მხარეებს შორის ტერიტორიაზე კონტროლის დამყარების მიზნით, სასამართლომ მიიჩნია, რომ ასეთ ქაოსურ ვითარებაში არ არსებობდა რაიმე „კონტროლი“. ამავდროულად, სასამართლომ აღნიშნა, რომ საერთაშორისო შეიარაღებული კონფლიქტის დროს განხორციელებული საომარი მოქმედებები უნდა შეფასდეს დომინანტურად არა ევროპული კონვენციის, არამედ საერთაშორისი ჰუმანიტარული სამართლის ნორმებით და ამ მოტივით უარი თქვა განეხილა და ემსჯელა რუსეთის პასუხისმგებლობაზე 8-12 აგვისტოს პერიოდში განხორციელებულ მოვლენებთან მიმართებით. ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის იურისდიქცია ცნო - ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ 2008 წლის 12 აგვისტოს ხელშეკრულების დადების და საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდგომ განვითარებულ მოვლენებზე და აღნიშნულ პერიოდში ჩადენილ დარღვევებზე რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობა დაადგინა.
სასამართლომ ღიად დატოვა კონვენციის 41-ე მუხლით გათვალისწინებული სამართლიანი დაკმაყოფილების საკითხი. აღნიშნული საკითხის განხილვა ერთი წლით გადადო და ამ ვადაში მხარეებს - საქართველოსა და რუსეთს კომპენსაციასთან დაკავშირებით მორიგების საშუალება მისცა.
აღნიშნული გადაწყვეტილება საქართველოსთვის სამართლებრივი და ისტორიული კუთხით უდიდესი მნიშვნელობისაა. ამ გადაწყვეტილებით სასამართლომ დაადასტურა, რომ რუსეთის ფედერაცია ახორციელებდა ეფექტიან კონტროლს აფხაზეთის, სამხრეთ ოსეთის და ბუფერულ ტერიტორიებზე 2008 წლის 12 აგვისტოდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდში. აღნიშნული პერიოდის შემდგომ, რუსეთის ძლიერი წარმომადგენლობა სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის ტერიტორიაზე და სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ხელისუფლებების რუსეთის ფედერაციაზე დამოკიდებულება/დაქვემდებარება ადასტურებს, რომ რუსეთის ფედერაცია აგრძელებს „ეფექტიან კონტროლს“ აღნიშნულ ტერიტორიებზე. ამავდროულად, სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, რუსეთის ფედერაციას სამართლებრივი ვალდებულება აქვს უზრუნველყოს იძულებით გადაადგილებულ პირთა უსაფრთხო დაბრუნება საკუთარ სახლებში.
აქვე გვინდა საზოგადოებას შევახსენოთ, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (ICC) პროკურატურის ოფისი 2016 წლიდან იძიებს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილ სავარაუდო ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს. მიგვაჩნია, რომ ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება ზეგავლენას იქონიებს აღნიშნულ პროცესზე, განსაკუთრებით კი ქართველი სამხედრო ტყვეების წამების ნაწილში. ევროპულმა სასამართლომ ცალსახად დაადგინა, რომ ადგილი ქონდა ქართველ სამხედრო ტყვეთა წამებას და აღნიშნულზე პასუხისმგებელ სახელმწიფოდ რუსეთის ფედერაცია ცნო. ქართველ სამხედრო ტყვეთა წამების გამო დამნაშავე მაღალი თანამდებობის პირთა გამოვლენა და მათთვის ინდივიდუალური პასუხისმგებლობის დაკისრება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ერთ-ერთი მთავარი ამოცანა უნდა იყოს.

Public Defender’s Explanations relating to Strasbourg Court‘s Ruling in the Case of Georgia v. Russia
On January 21, 2021, after a 12-year wait, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights issued a very important judgment for Georgia in the case of Georgia v. Russia (II). The ruling refers to serious human rights violations committed against Georgian citizens during and after the August 2008 war.
On 11 August 2008, the Government of Georgia lodged an inter-state complaint with the European Court of Human Rights against the Russian Federation, alleging that the Russian Federation had violated Article 2 (right to life), Article 3 (prohibition of torture), Article 5 (right to liberty and security), Article 8 (right to respect for private and family life) and Article 13 (right to an effective remedy) of the European Convention on Human Rights, as well as Article 1 (protection of property) and Article 2 (right to education) of the Optional Protocol No. 1 to the Convention and Article 2 (freedom of movement) of Protocol No. 4 to the Convention.
In the 21 January judgment, the European Court found the Russian Federation responsible for the violation of the rights enshrined in all of the above articles, except for the right to education enshrined in Article 2 of Protocol No. 1 to the Convention (found no violation of Article 2 of Protocol No. 1 to the Convention) and Article 13 of the Convention (right to an effective remedy), as the Court considered that there was no need to examine Article 13.
In particular, the European Court of Human Rights held that:
• there had been an administrative practice contrary to Article 2 (right to life), Article 3 (prohibition of torture) and Article 8 (right to respect for private and family life) of the Convention and Article 1 (protection of property) of Protocol No. 1 to the Convention;
• there had been an administrative practice contrary to Article 3 as regards the conditions of detention of some 160 Georgian civilians in the basement of the de facto “Ministry of Internal Affairs of South Ossetia” between approximately 10 and 27 August 2008. In particular, the Court assessed the conditions as inhuman and degrading treatment;
• there had been an administrative practice contrary to Article 5 (right to liberty and security) as regards the arbitrary detention of Georgian civilians in August 2008;
• there had been an administrative practice contrary to Article 3 (prohibition of torture) as regards the acts of torture of which the Georgian prisoners of war had been victims;
• there had been an administrative practice contrary to Article 2 of Protocol No. 4 (freedom of movement) as regards the inability of Georgian nationals to return to their homes in South Ossetia and Abkhazia. The court noted that the de-facto authorities of South Ossetia and Abkhazia had not allowed the ethnic Georgians to return to their homes.
• there had been systematic burning and looting of homes in Georgian villages after the cessation of hostilities, inhuman and degrading treatment of Georgian citizens, and violation of their right to life due to their ethnicity.
The Grand Chamber also unanimously held that the Russian Federation had had a procedural obligation under Article 2 of the Convention to carry out an adequate and effective investigation not only into the deprivation of lives of Georgians citizens, which had occurred after the cessation of hostilities (following the ceasefire agreement of 12 August 2008) but also into the events which had occurred during the active phase of hostilities (8 to 12 August 2008); However, the Russian Federation had not carried out such an investigation.
The European Court also found the violation of Article 38, as the respondent Government had refused to cooperate with the investigation and submit necessary documents.
The Grand Chamber notes in its ruling that during the active phases of hostilities (8-12 August), the Russian Federation tried to take control over the Georgian territory through aviation and artillery bombing. However, the active fighting between enemy military forces seeking to establish control over an area in a context of chaos meant that there was no “effective control” over that area. At the same time, the Court concluded that the events occurring during the active phase of hostilities (8 to 12 August 2008) had not fallen within the jurisdiction of the Russian Federation, as they had to be assessed as dominant not on the basis of the European Convention but on the basis of the norms of international humanitarian law.
The Court concluded that the events occurring after the cessation of hostilities (following the ceasefire of 12 August 2008) had fallen within the jurisdiction of the Russian Federation and held Russia responsible for the violations committed in the mentioned period.
The Court held that the question of the application of Article 41 was not ready for decision and consequently reserved it in full. The Court invitedtheapplicantGovernment and the respondent Government to make an agreement on compensation within twelve months.
The above ruling of the European Court of Human Rights is of great legal and historic importance for Georgia. By this decision, the Court confirmed that the Russian Federation had exercised “effective control” over the territories of Abkhazia, South Ossetia and the buffer zone from 12 August to 10 October 2008. After this period, Russia's strong presence on the territories of South Ossetia and Abkhazia, as well as the South Ossetian and Abkhazian de facto authorities’ dependence on and subordination to the Russian Federation, confirms that the Russian Federation continues to have "effective control" over these territories. At the same time, based on the court ruling, the Russian Federation has a legal obligation to ensure the safe return of internally displaced persons to their homes.
We would also like to remind the public that since 2016 the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court (ICC) has been investigating the alleged war crimes and crimes against humanity committed during the August 2008 war. We believe that the judgment of the European Court will have an impact on this process, especially on the part referring to the ​​torture of Georgian prisoners of war. The European Court unanimously ruled that there had been the torture of Georgian prisoners of war and found the Russian Federation responsible for the above. Identifying high officials responsible for the torture of Georgian prisoners of war and imposing individual liabilities on them should be one of the main tasks of the International Criminal Court.