საქართველოს სახალხო დამცველის დელეგაციამ პორტუგალიაში შეხვედრები გამართა
2024 წლის 3, 4 და 5 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის დელეგაცია პორტუგალიაში იმყოფებოდა, სადაც შეხვედრები გამართა პორტუგალიის ომბუდსმენთან მარია ლუსია ამარალისთან, პორტუგალიის შრომასა და დასაქმებაში თანასწორობის კომისიის (CITE) ხელმძღვანელთან კარლა ელიანა დე კოსტა ტავარესთან, პორტუგალიის გენერალური პროკურორის მოადგილესთან კარლოს ადერიტოსთან და პორტუგალიის უზენაესი სასამართლოს ვიცე-პრეზიდენტთან, მოსამართლე ნუნო გონჩალვესთან.
პორტუგალიის ომბუდსმენის ოფისში მიმდინარე ორდღიან სამუშაო შეხვედრაზე საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები პორტუგალიის ომბუდსმენის უფლებამოსილებას და სამუშაო გამოცდილებას გაეცნენ. ისაუბრეს მოქალაქეთა მიღების და ცხელი ხაზის მომსახურების დეტალებზე, მედიაციის ფუნქციაზე და მოქალაქეთა მომართვისა თუ საკუთარი ინიციატივით საქმეთა შესწავლის წესზე. გაიზიარეს გადაწყვეტილების მიღებისა და ანგარიშების მომზადების პრაქტიკა. პორტუგალიის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ხელმძღვანელთან მიგელ ფელდმანთან გამართულ შეხვედრაზე პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მუშაობის პრინციპები განიხილეს.
უნდა აღინიშნოს, რომ ევროკავშირის წევრის კანდიდატის სტატუსის მიღების შემდეგ მიმდინარე ევროინტეგრაციის პროცესში სახალხო დამცველის აპარატისთვის ძალიან ღირებული და მნიშვნელოვანია ევროპის ადამიანის უფლებათა დამცველი ეროვნული ინსტიტუტების გამოცდილების გაზიარება.
საერთაშორისო თანამშრომლობის ფარგლებში საქართველოსა და პორტუგალიის ადამიანის უფლებათა დამცველმა ინსტიტუციებმა შემდგომი თანამშრომლობისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების შესახებ მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
შრომასა და დასაქმებაში თანასწორობის კომისიის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები გაეცნენ კომისიის მუშაობას დასაქმებულ ქალთა და კაცთა შრომით უფლებებს, სახელფასო სხვაობის, ბავშვის მოვლის გამო შვებულებისა თუ სხვა სიკეთეებით სარგებლობის და სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის საფუძვლით გათავისუფლების საქმეებს, შესასრულებლად სავალდებულო გადაწყვეტილებების მიღების ვადებს და პროცედურებს; ასევე განიხილეს კომისიის აქტივობები საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრები გაიმართა უზენაეს სასამართლოსა და მთავარ პროკურატურაში, სადაც სახალხო დამცველის წარმომადგენლები გაეცნენ ამ სისტემათა მუშაობის წესს და მათ ურთიერთობასა და თანამშრომლობას ომბუდსმენის ინსტიტუტთან.

On June 3, 4 and 5, 2024, a delegation of the Public Defender of Georgia paid a visit to Portugal and held meetings with Portuguese Ombudsperson Maria LúciaAmaral, Head of the Portuguese Commission for Equality at Work and Employment (CITE) Carla Eliana da Costa Tavares, Deputy Prosecutor General of Portugal Carlos Adéritoand Supreme Court Vice President, Judge Nuno Gonçalves.
At the two-day working meeting held at the Office of the Portuguese Ombudsperson, representatives of the Public Defender of Georgia received information about the powers and work experience of the Portuguese Ombudsperson. They talked about the details of reception of citizens and hotline services, the mediation function and the rules for consideration of cases on the basis of citizens’ applications or on their own initiative, decision-making and reporting practices. The working principles of the National Preventive Mechanism were discussed at the meeting with Miguel Feldman, Head of the National Preventive Mechanism of Portugal.
It should be noted that sharing the experience of European national human rights institutions is very valuable and important for the Public Defender’s Office in the European integration process ongoing after receiving the candidate status of the European Union.
Within the framework of international cooperation, human rights institutions of Georgia and Portugal signed a memorandum on further cooperation and sharing of best practices.
At the meeting with representatives of the Commission for Equality at Work and Employment, representatives of the Public Defender’s Office received information about the work of the commission, labour rights of employed women and men, cases of wage difference, child care leave and other benefits, dismissal on the basis of gender discrimination, deadlines and procedures for making mandatory decisions; They also discussed the activities of the commission in the direction of raising public awareness.
Introductory meetings were held at the Supreme Court and the Chief Prosecutor's Office, where representatives of the Public Defender received information about the work of the systems and their relationship and cooperation with the ombudsman institution.