საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ყოველდღიურად ამოწმებს დაკავებულ პირთა უფლებრივ მდგომარეობას
არაერთი ვიზიტი ხორციელდება დახურულ დაწესებულებებში, მათ შორის დროებითი მოთავსების იზოლატორებში. გამომდინარე იქიდან, რომ საზოგადოების გაზრდილი ინტერესი არსებობს საკითხისადმი, გვსურს დამატებითი დეტალები მოვაწოდოთ საზოგადოებას დაპატიმრებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროებითი მოთავსების იზოლატორების შინაგანაწესის თანახმად:
- იზოლატორში მოთავსებულ პირს უფლება აქვს მისთვის გასაგები ფორმით და გასაგებ ენაზე მიიღოს ინფორმაცია უფლება-მოვალეობების შესახებ
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს უზრუნველყოფილი იყოს კვებით, პირადი ჰიგიენით, ტანსაცმლითა და პირადი უსაფრთხოებით
- პირი, რომელსაც სასამართლომ ადმინისტრაციული სახდელის ზომად განუსაზღვრა ადმინისტრაციული პატიმრობა ერთ დღე-ღამეზე მეტი ვადით, კვირაში ორჯერ უნდა იქნეს უზრუნველყოფილი შხაპის მიღების შესაძლებლობით
- იზოლატორში მოთავსებულ პირთათვის განკუთვნილი საკვები უნდა შეიცავდეს ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის აუცილებელ კომპონენტებს
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს მიიღოს ამანათი - (დასაშვები ნივთები დადგენილია შინაგანაწესის #1 დანართით)
- მოთავსებული პირისთვის იზოლატორში უზრუნველყოფილი უნდა იყოს 24-საათიანი სამედიცინო მომსახურება ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში ქვეყანაში დადგენილი სამედიცინო მომსახურების მოთხოვნების შესაბამისად. იმ იზოლატორში, რომელშიც არ ფუნქციონირებს სამედიცინო პუნქტი, სამედიცინო მომსახურების გასაწევად გამოძახებულ იქნება სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების ბრიგადა
- მოთავსებულ პირს საჭიროების შემთხვევაში უფლება აქვს, იზოლატორში მოთავსების მთელი პერიოდის განმავლობაში მოითხოვოს სამედიცინო შემოწმების ჩატარება, ასევე აღნიშნული შემოწმების ჩატარების მიზნით საკუთარი ხარჯებით მოიწვიოს ექსპერტი
- იმ პირს, რომელსაც შეეფარდა ადმინისტრაციული პატიმრობა ერთ დღე-ღამეზე მეტი ხნით, უფლება აქვს, მოითხოვოს სუფთა ჰაერზე გასეირნება არანაკლებ 1 საათისა
- პირს, რომელსაც სასამართლომ ადმინისტრაციული სახდელის ზომად განუსაზღვრა ადმინისტრაციული პატიმრობა არანაკლებ 7 დღის ვადით, აქვს ახლო ნათესავებთან ორი შეხვედრის უფლება ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადის განმავლობაში. შეხვედრის ხანგრძლივობა არ შეიძლება იყოს ერთ საათზე ნაკლები
- ახლო ნათესავებთან შეხვედრის უფლება ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებული პირის წერილობითი თხოვნის საფუძველზე შესაძლოა შეიცვალოს სატელეფონო საუბრით
- პირს, რომელსაც სასამართლომ ადმინისტრაციული სახდელის ზომად განუსაზღვრა ადმინისტრაციული პატიმრობა არანაკლებ 7 დღის ვადით, უფლება აქვს, ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადის განმავლობაში საქართველოს ფარგლებში განახორციელოს ორი სატელეფონო საუბარი, თითოეული 10 წუთის ხანგრძლივობით
- ადმინისტრაციულ პატიმრობაშეფარდებულ პირს უფლება აქვს, შეხვდეს თავის ადვოკატს/წარმომადგენელს, ასევე დიპლომატიური წარმომადგენლობის, საკონსულო დაწესებულების და სხვა დიპლომატიურ წარმომადგენლებს
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს ისარგებლოს უფასო იურიდიული დახმარებით და სამართლებრივი კონსულტაციით საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად
- მოთავსებულს პირს უფლება აქვს საქართველოს სახელმწიფო ენის არცოდნის შემთხვევაში ისარგებლოს თარჯიმნის მომსახურებით
- ადმინისტრაციულ პატიმრობაშეფარდებულ პირს უფლება აქვს, შეუზღუდავი რაოდენობით გააგზავნოს და მიიღოს წერილები
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს, საჩივარი შეიტანოს ინდივიდუალურად ან სხვა მოთავსებულ პირებთან ერთად. საჩივრის შეტანა შესაძლებელია წერილობითი ფორმით
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს, ნებისმიერ დროს მიმართოს საჩივრით საქართველოს სახალხო დამცველს/სპეციალურ პრევენციულ ჯგუფს, აგრეთვე სამინისტროს გენერალურ ინსპექციას
- მოთავსებული პირი სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ან/და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ცხელ ხაზზე დასაკავშირებლად უზრუნველყოფილი უნდა იქნეს ტელეფონით. თუ პირი სარგებლობს ცხელ ხაზზე დაკავშირების უფლებით, იზოლატორის მოსამსახურემ უნდა უზრუნველყოს საუბრის კონფიდენციალობის დაცვა
- მოთავსებულ პირს უფლება აქვს, შეიტანოს კონფიდენციალური საჩივარი. კონფიდენციალურია საჩივარი, რომელიც მოთავსებულია დალუქულ კონვერტში და რომელზედაც მითითებულია ადრესატი
21 ივნისის ღამეს დაკავებულ პირთაგან 121 ადამიანს შეეფარდა ადმინისტრაციული პატიმრობა სხვადასხვა ხანგრძლივობით. სახალხო დამცველის აპარატმა პირველივე საათებში მოინახულა დაკავებულები. იზოლატორებში შესახელების შემდეგ, მრავალი დაპატიმრებული პირი მოვინახულეთ ასევე სხვადასხვა რეგიონში. სახალხო დამცველის აპარატი შემდგომ დღეებშიც დააკვირდება დაკავებულ პირთა უფლებრივ მდგომარეობას. ნებისმიერი უფლება დარღვევის შესახებ ინფორმაცია გთხოვთ მოგვაწოდოთ სახალხო დამცველის აპარატში - ცხელი ხაზის ნომერი 1481.

A number of visits have been paid to closed institutions, including temporary detention facilities. Given the increased public interest in the issue, we would like to provide additional details about the rights situation of the detained persons.
According to the internal regulations of temporary detention facilities of the Ministry of Internal Affairs of Georgia:
- The person placed in the facility has the right to receive information about his/her rights and duties in an understandable form and language
- The person placed in the facility has the right to be provided with food, personal hygiene, clothes and personal safety
- The person sentenced to administrative imprisonment that lasts longer than 24 hours shall be provided with the opportunity to take a shower twice a week
- The food intended for persons placed in the facility should contain the components necessary for human life and health
- The placed person has the right to receive parcels - (allowed items are listed in Annex 1 of internal regulations)
- The facility must be provided with a 24-hour medical service in accordance with the country’s health care requirements. If no medical service is available in the facility, an emergency brigade shall be called for providing the service
- The person placed in the facility has the right to request medical examination during the placement period and call an expert for conducting the examination at his own expenses
- The person sentenced to administrative imprisonment that lasts longer than 24 hours has the right to request presence in the open air at least for an hour
- The person sentenced to administrative imprisonment for more than 7 days has the right to have two meetings with close relatives during the imprisonment term. The meetings shall last one hour at least
- The right to meet close relatives can be replaced by a telephone call on the basis of a written request of the person sentenced to administrative imprisonment
- The person sentenced to administrative imprisonment for more than 7 days has the right to make two telephone calls during the imprisonment term, within Georgia, each lasting 10 minutes
- The person sentenced to administrative imprisonment has the right to meet his lawyer/representative, as well as representatives of diplomatic representations, consulates and other diplomatic missions
- The person placed in the facility has the right to enjoy free legal assistance and legal consultation in accordance with the Georgian legislation
- The placed person has the right to use translator’s service in case of inability to speak the state language of Georgia
- The person under administrative imprisonment has the right to send and receive unlimited amount of letters
- The placed person has the right to file a complaint individually or together with other placed Complaints can be filed in writing
- The placed person has the right to appeal to the Public Defender/Special Preventive Group of Georgia, as well as the General Inspection of the Ministry, with a complaint any time
- The placed person shall be provided with a phone for the purpose of calling the hotline of the General Inspection of the Ministry and/or the Public Defender's Office. If a person uses this right, the facility shall ensure the confidentiality of the telephone conversation
- The placed person has the right to file a confidential complaint. A complaint is confidential if it is put in a sealed envelope, which indicates the name of an addressee
121 people arrested during the night of 21 June were sentenced to administrative imprisonment of various terms. The Public Defender's Office visited the detainees in the very first hours. After the detainees had been placed in the facilities, we visited many of them in the regions. The Public Defender's Office will continue monitoring the rights situation of the detained persons in the coming days. Please provide any information about the violation of rights to the Public Defender's Office (hotline number 1481).