საქართველოს სახალხო დამცველი სავარაუდო სექსუალური შევიწროების ფაქტებს ეხმაურება
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება ბოლო დღეებში ერთერთი მედიის ხელმძღვანელის მიერ ჩადენილ შესაძლო სექსუალური შევიწროების გახმაურებულ ფაქტებს და იმ თანმდევ მოვლენებს რაც ამ გახმაურებას მოყვა.
ამასთან, სახალხო დამცველი თანადგომას უცხადებს ძალადობის სავარაუდო მსხვერპლებს და, როგორც დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმი, გამოთქვამს სრულ მზადყოფნას, მომართვის შემთხვევაში, ინსტიტუტის მანდატის ფარგლებში შეისწავლოს მათი ინდივიდუალური საქმეები.
სამწუხაროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საზოგადოების და პოლიტიკოსების ნაწილი მხარდაჭერას სავარაუდო შემავიწროებელს უცხადებს, ხოლო აგრესიას სავარაუდო მსხვერპლებისადმი მიმართავს - მათ მონათხრობს უაპელაციოდ ეჭვქვეშ აყენებენ და მიუთითებს, რომ სექსუალურ შევიწროებაზე საუბრის წლების შემდეგ დაწყების მიზანი, სავარაუდო შემავიწროებლის რეპუტაციის შელახვაა მხოლოდ.
საქართველოს სახალხო დამცველის შეფასებით, საზოგადოების წევრების და განსაკუთრებით, პოლიტიკოსების მსგავსი გამონათქვამები კიდევ მეტად აძლიერებს ძალადობის მსხვერპლების მიმართ ისედაც არსებულ სტერეოტიპებს, ახალისებს მათ მიმართ დისკრიმინაციას და დამატებით სოციალურ ბარიერს უქმნის, რომ მომავალში საკუთარ მძიმე გამოცდილებებზე ისაუბრონ და მიმართონ შესაბამის სამართლებრივ მექანიზმებს.
ამავე დროს, სახალხო დამცველს სურს ყურადღება გაამახვილოს ამ მოვლენების მედია გაშუქების საკითხზე. სახალხო დამცველი თემის მნიშვნელობისა და სენსიტიურობიდან გამომდინარე, მედია საშუალებებს მოუწოდებს, რომ პატივი სცენ საქართველოს კონსტიტუციით დაცულ პირადი ცხოვრების, სივრცის და კომუნიკაციის ხელშეუხებლობის უფლებებს და გაითვალისწინონ საქართველოს „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ვალდებულება, რომელიც მაუწყებლებს ავალდებულებს მიიღონ ყველა ზომა, ეთერში გაჟღერებული ფაქტების ჯეროვანი სიზუსტის უზრუნველსაყოფად და დროულად შეასწორონ შეცდომები. ამასთანავე, სახალხო დამცველი დაინტერესდება სისხლის სამართლის გამოძიების მსვლელობით, რომელიც, კერძო პირის განცხადებით, ცრუ შეტყობინების საფუძველზე დაიწყო.
სახალხო დამცველი ასევე შეახსენებს საზოგადოებას, რომ დაუშვებელია და მიუღებელია ჟურნალისტთა მიმართ ნებისმიერი სახის ძალადობა.

Public Defender’s Statement on Alleged Sexual Harassment Committed by Head of Media Organization
The Public Defender of Georgia is echoing the recent reports of alleged sexual harassment committed by the head of one of the media organizations and the reactions following the reports.
In addition, the Public Defender expresses his support to the alleged victims of violence and, as an anti-discrimination mechanism, expresses his full readiness to examine their individual cases within the mandate of the institution, if requested.
Unfortunately, this is not the first time when part of the public and politicians show support to the alleged harasser, while directing aggression towards the alleged victims - questioning their narrative and pointing out that the purpose of allegations of sexual harassment after years is only to damage the reputation of the alleged harasser.
The Public Defender of Georgia considers that similar statements by members of society and especially by politicians strengthen the existing stereotypes towards victims of violence, incite discrimination against them and create an additional social barrier for them to talk about their difficult experiences and apply the relevant legal mechanisms.
At the same time, the Public Defender wants to focus on the media coverage of the above events. Due to the importance and sensitivity of the topic, the Public Defender calls on the media to respect the rights to privacy, space and communication enshrined in the Constitution of Georgia and to take into account the obligation under the Law of Georgia on Broadcasting, which obliges broadcasters to take all measures to ensure the accuracy of the facts broadcast and to correct mistakes in time. In addition, the Public Defender will follow the course of the criminal investigation, which, according to a private person, was launched on the basis of a false report.
The Public Defender also reminds the public that any kind of violence against journalists is unacceptable and impermissible.