საქართველოს სახალხო დამცველი სახელმწიფო ინსპექტორის მექანიზმის ამოქმედების გადავადების საკითხს ეხმაურება
საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურად საქმიანობს არასათანადო მოპყრობის პრევენციის მიმართულებით, რომლის აუცილებელი წინაპირობაა ყველა შესაძლო არასათანადო მოპყრობის ფაქტის ეფექტიანი გამოძიება. 2014 წლიდან დღემდე სახალხო დამცველის აპარატმა 68 საქმე განიხილა, სადაც მასალების ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ ადგილი ჰქონდა სავარაუდო არასათანადო მოპყრობას. ყველა ამ შემთხვევაში სახალხო დამცველმა გამოძიების დაწყების წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, თუმცა სამწუხაროდ, არცერთ საქმეში არ მოხდა შესაძლო დამნაშავე პირის იდენტიფიცირება.
ზემოაღნიშნული არაეფექტიანი გამოძიების და სხვა მიზეზების გამო, საქართველოს სახალხო დამცველი წლებია ითხოვს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნას. საქართველოს პარლამენტმა 2018 წლის ივლისში მიიღო „სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონი, რომლითაც იქმნებოდა სპეციალური საგამოძიებო ორგანო, რომელმაც უნდა გამოიძიოს სამართალდამცველთა მიერ ჩადენილი დანაშაულები. სამსახური უნდა ამოქმედებულიყო 2019 წლის 1 იანვრიდან. მიუხედავად იმისა, რომ ეს მექანიზმი არ არის პრობლემის სრულყოფილად მოგვარების საშუალება, სახალხო დამცველი მის მიღებას წინ გადადგმული ნაბიჯად აფასებს.
2018 წლის 17 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტში პარლამენტის წევრების მიერ ინიცირებულ იქნა კანონის პროექტი, რომლითაც ხდება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ამოქმედების გადავადება. გადავადების ერთადერთ მიზეზად დასახელებულია სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისთვის საჭირო თანხების გამოყოფის აუცილებლობა. აღნიშნულის მიუხედავად, კანონპროექტის განმარტებით ბარათში არ არის მსჯელობა იმასთან დაკავშირებით, თუ რატომ ვერ მოხდა ამ თანხის გამოყოფა 2018 წელს, როცა აღნიშნულისთვის საკმარისზე მეტი დრო იყო. სახელმწიფო უწყების წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისთვის საჭირო სახსრები გამოეყოთ როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტის კანონის ცვლილებების გზით, ისე სარეზერვო სახსრებიდან.
ასევე აღსანიშნავია, რომ „სისხლის სამართლის საქმეთა საგამოძიებო და ტერიტორიული საგამოძიებო ქვემდებარეობის განსაზღვრის თაობაზე“ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ბრძანებაშიც არ განხორციელებულა შესაბამისი ცვლილებები და დამატებები, როგორც ამას „სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ საქართველოს კანონის“ გარდამავალი დებულება მოითხოვს.
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის დროული ამოქმედება უსწრაფესად განსახორციელებელი რეფორმაა საქართველოში ადამიანის უფლებების ჯეროვანი დაცვის უზრუნველსაყოფად. დამატებით ხაზი უნდა გაესვას იმ ფაქტს, რომ აღნიშნული წარმოადგენს ევროკავშირის წინაშე აღებულ ვალდებულებას და მისი დროული შექმნა ევროპული ინტეგრაციისთვისაც აუცილებელი საკითხია. ნებისმიერი ბარიერი და დაბრკოლება ამ მიმართულებით სწრაფ გამოსწორებას საჭიროებს. საქართველოს სახალხო დამცველი გამოითხოვს ინფორმაციას ყველა საჯარო უწყებიდან და საკითხს დამატებით შეისწავლის.

Public Defender Responds to Postponement of Activation of State Inspector's Mechanism
The Public Defender of Georgia is actively involved in the prevention of ill-treatment, a precondition of which is effective investigation of all alleged cases of ill-treatment. Since 2014, the Public Defender's Office has examined 68 cases, analysis of which indicated alleged ill-treatment. With regard to each case, the Public Defender addressed the Prosecutor’s Office of Georgia with a proposal to launch an investigation, but, unfortunately, none of the alleged offenders has been identified in any of these cases.
Due to the ineffective investigation and other reasons, the Public Defender of Georgia has been requesting the establishment of an independent investigative mechanism for years. In July 2018, the Parliament of Georgia adopted the Law of Georgia on State Inspector’s Office, which envisaged the establishment of a special investigative body to investigate offenses committed by law enforcement officers. The Office was to be activated from January 1, 2019. Even though this mechanism is not a solution to the problem, the Public Defender evaluated its adoption as a step forward.
On 17 December 2018, Members of Parliament submitted a draft law, according to which, activation of the State Inspector’s Office will be postponed. The only motive named is the necessity of allocation of funds needed for the State Inspector's Office. However, the explanatory note of the draft law does not explain why the finances were not allocated in 2018, when there was more than enough time for the above-mentioned. The state agency could allocate finances for the State Inspector's Office by making amendments to the state budget or from the reserve funds.
It should also be noted that neither the decree of the Minister of Justice of Georgia „On Determination of Investigative and Territorial Jurisdiction over Criminal Cases" has been amended as required by the transitional provision of the Law of Georgia on State Inspector’s Office.
The timely activation of the State Inspector's Office is a reform that is needed to be carried out quickly in order to ensure proper protection of human rights. Furthermore, it should be emphasized that the above-mentioned is a commitment undertaken by Georgia before the EU and its timely creation is a necessary issue for European integration. Any barrier or obstacle in this direction needs to be quickly addressed. The Public Defender of Georgia will request information from all public agencies to additionally study the issue.