საქართველოს სახალხო დამცველი რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე და მის პარალელურად დაგეგმილ აქციებს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურად ადევნებს თვალს მთელი დღის განმავლობაში რუსთაველის გამზირზე მიმდინარე მოვლენებს. „თბილისი პრაიდის“ მოწინააღმდეგე ჯგუფები პარლამენტის შენობის წინ დღეს დილიდან მას შემდეგ შეიკრიბნენ, რაც „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზატორების მიერ დაანონსებული ღირსების მარში გაუქმდა. შეკრებილი პირები ანტიდისკრიმინაციული კანონის გაუქმებას და „თბილისი პრაიდის“ აკრძალვას ითხოვენ. გარდა ამისა, მანიფესტანტები აცხადებენ, რომ სამოქალაქო აქტივისტებს არ მისცემენ ანტისაოკუპაციო აქციების გაგრძელების შესაძლებლობას.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ 20-21 ივნისს განვითარებული მოვლენების შემდეგ, უკვე 2 კვირაზე მეტია მიმდინარეობს სამოქალაქო აქტივისტების მიერ ორგანიზებული მშვიდობიანი აქცია - “სირცხვილია“ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის გადადგომის მოთხოვნით. ორგანიზატორების განცხადებით, აღნიშნული აქცია დღეს, 19:00 საათზე უნდა განახლდეს. აქციის შეუფერხებლად მიმდინარეობის უზრუნველსაყოფად, ადგილზე განლაგებულია შესაბამისი აპარატურა და ბანერები.
სახალხო დამცველი აქციის მონაწილეებს შეახსენებს, რომ დაუშვებელია აქციის მიმდინარეობისას ძალადობრივი ან/და კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების განხორციელება, აგრეთვე სხვა შეკრების მოწყობის ანდა მასში მონაწილეობის უფლების განხორციელებისთვის უკანონოდ ხელის შეშლა. აღნიშნული წესების დარღვევისთვის შეკრების მონაწილეებისა და ორგანიზატორების მიმართ საქართველოს კანონმდებლობა ითვალისწინებს როგორც ადმინისტრაციულ, ასევე სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას. ამასთან, ხაზი უნდა გაესვას აქციის ორგანიზატორის პასუხისმგებლობას, მიმართოს ყველა გონივრულ ქმედებას, რათა თავიდან აირიდოს და აღმოფხვრას მანიფესტანტების მხრიდან კანონმდებლობის მოთხოვნათა დარღვევის შემთხვევები.
არსებული ვითარების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველი მოუწოდებს პარლამენტის შენობასთან მიმდინარე და მის პარალელურად დაგეგმილი აქციის მონაწილეებს, გამოყონ ორგანიზატორი პირები, რომელთა შორის კონსტრუქციული მოლაპარაკებების გამართვა შესაძლებელს გახდის ორივე აქციის შეუფერხებელ და მშვიდ გარემოში ჩატარებას.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი მოქალაქეთა მშვიდობიანი ფორმით გამოხატვას და უზრუნველყონ რუსთაველის გამზირზე შეკრებილი ყველა პირის მიერ შეკრების უფლების სრულფასოვანი რეალიზება.

Public Defender Responds to Ongoing and Planned Demonstrations on Rustaveli Avenue
The Public Defender of Georgia is actively watching the events developing on Rustaveli Avenue. Opponents of Tbilisi Pride gathered in front of the Parliament building in the morning after organizers of Tbilisi Pride annulled their pride march. They demand abolition of the anti-discrimination law and prohibition of Tbilisi Pride. In addition, they say they will not let civil activists continue the anti-occupation protests.
It should be noted that peaceful protests have been organized by civil activists for more than 2 weeks under the slogan "It is a shame" since the June 20-21 events in front of the Parliament. Protesters demand the resignation of the Minister of internal Affairs. According to the organizers, the demonstration should be resumed at 19:00 today. Relevant equipment and banners have been placed on Rustaveli Avenue to ensure smooth conduct of the demonstration.
The Public Defender reminds demonstrators that it is inadmissible to carry out violent and/or illegal actions during demonstration, as well as to illegally hamper the realization of the right to organize or participate in another demonstration. The legislation of Georgia provides for administrative and criminal liabilities for the violation of the mentioned rules. It should also be underlined that organizers of the demonstration are responsible for taking all reasonable measures to prevent and eliminate violation of the legislation by demonstrators.
Taking into consideration the above, the Public Defender urges the participants of the ongoing and planned demonstrations in front of the Parlaiment to select certain individuals for holding constructive negotiations that will allow conduct of both demonstrations in a smooth and peaceful atmosphere.
The Public Defender of Georgia urges the Ministry of Internal Affairs to protect the freedom of expression of civilians as much as possible and to ensure full realization of the right to assembly for everyone gathered on Rustaveli Avenue.