საქართველოს სახალხო დამცველი პარლამენტის წინ შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტს ეხმიანება
მედიით გავრცელებული ინფორმაციის შესაბამისად, 2018 წლის 11 სექტემბერს პარლამენტის წინ მიმდინარე ზაზა სარალიძისა და მალხაზ მაჩალიკაშვილის მხარდამჭერ აქციაზე საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა აქციის მონაწილეებს პარლამენტის შენობის წინ საწვიმარი კარვის გაშლის უფლება არ მისცეს და განმარტეს, რომ აღნიშნული საჭიროებდა სპეციალურ ნებართვას. ინციდენტს პოლიციასა და აქციის მონაწილეებს შორის სიტყვიერი დაპირისპირება მოყვა.
სახალხო დამცველის შეფასებით, ვინაიდან ზემოაღნიშნული შემთხვევაში არ იკვეთებოდა, რომ კარვის დადგმა გამოიწვევდა შენობის შესასვლელებისა და საავტომობილო გზის ბლოკირებას ან დაწესებულების საქმიანობის შეფერხებას, აღნიშნული სრულად არის დაცული შეკრების თავისუფლებით. საქართველოს სახალხო დამცველი არაერთხელ გამოეხმაურა წარსულში მომხდარ მსგავს ფაქტებს, როდესაც აქციის მონაწილეებს სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლები ხელს უშლიდნენ კარვის და გასაშლელი საწოლის განთავსებასა და ბანერების გაშლაში და შეაფასა შეკრების უფლებაში ჩარევად.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ დაუშვებელია სახელმწიფოს მიერ შეკრების თავისუფლებით სარგებლობის შეზღუდვა. გასათვალისწინებელია, რომ აქციის მიმდინარეობისას კარვების და სხვა არამუდმივი კონსტრუქციების აღმართვის შესაძლებლობა ხაზგასმულია ეუთოს სახელმძღვანელო პრინციპებში მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებასთან დაკავშირებით.
აღსანიშნავია, რომ პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციას მონიტორინგი გაუწია სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლისგან მიღებული განმარტებით, აქციაზე იმყოფებოდნენ სავარაუდოდ ნასვამი პირები, რომლებიც აგრესიას გამოხატავდნენ სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლების მიმართ. მისივე მითითებით, ვინაიდან კარავი შეიცავდა ლითონის კონსტრუქციას, შემდგომში რაიმე დაპირისპირების თავიდან არიდების მიზნით ჩამოართვეს. სახალხო დამცველის აპარატი ვერ გაიზიარებს აღნიშნულ განმარტებას, რამდენადაც მონიტორინგის შედეგებით, აგრეთვე მედიით გავრცელებული ინფორმაციით იკვეთება, რომ აქციის მონაწილეთა აგრესია სწორედ მათთვის კარვის გაშლის შესაძლებლობის შეზღუდვამ გამოიწვია და ამ შეზღუდვამდე რაიმე დაპირისპირებას ადგილი არ ქონია.
სამწუხაროა, რომ აქციის მონაწილეებს კვლავ ერთმევათ დროებითი კონსტრუქციების განთავსების შესაძლებლობა, რაც შეკრების თავისუფლების უკანონო შეზღუდვას წარმოადგენს. სახალხო დამცველი მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებსა და სხვა პასუხისმგებელს სტრუქტურებს, ხელოვნური და კანონშეუსაბამო არგუმენტით არ შეუშალონ ხელი შეკრების თავისუფლების რეალიზებას.

Public Defender of Georgia responds to the fact of restriction of freedom of assembly in front of the Parliament
According to the information disseminated through media, on September 11, 2018 officers of the patrol police did not allow protesters to set up the tent in front of the Parliament building during the rally of the supporters of Zaza Saralidze and Malkhaz Machalikashvili and explained that doing so needed special permission. The incident was followed by verbal confrontation between the police and participants of the rally.
According to the Public Defender, the fact of setting up of the tent was fully protected by the freedom of assembly since it did not block the entrance of the building or the motorway or did not hinder the activities of the institution. Public Defender of Georgia has addressed similar facts on numerous instances in the past, when representatives of the law-enforcement authorities hindered protesters to set up the tent, bed and banners and assessed such facts as interference into the freedom of assembly.
We would like to underline that limiting the enjoyment of freedom of assembly by the state is inadmissible. It shall be considered that possibility of erecting protest camps or other non-permanent constructions during the demonstration is emphasized in OSCE Guidelines on Freedom of Peaceful Assembly.
Representative of the Public Defender conducted the monitoring of the rally in front of the Parliament. Representative of the Ministry of Internal Affairs clarified that the rally was attended by allegedly drunken individuals, who were aggressive towards law-enforcement officers. He also stated that since the tent contained metal construction, it was seized to prevent any further confrontations. Office of the Public Defender cannot share this explanation, as the monitoring and information disseminated by media reflect that aggression of protesters was a result of hindering the possibility to erect the tent; no confrontation has taken place before applying measures of restraint.
It is unfortunate, that rally participants are still hindered from the possibility of erecting temporary constructions, which constitutes illegal restriction of freedom of assembly. Public Defender calls law-enforcement bodies and other relevant institutions to refrain from hindering the realization of freedom of assembly based on artificial and illegal arguments.