საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სოციალურ მუშაკებს შეხვდა
2019 წლის 1 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სოციალურ მუშაკებს შეხვდა და ქვეყანაში სოციალური მუშაობის სისტემაში არსებული პრობლემები განიხილა.
სახალხო დამცველმა პირადად მოისმინა სოციალურ მუშაკთა წინაშე მდგარი პრობლემები, რის გამოც მათი საქმიანობა სხვადასხვა დაუცველი ჯგუფების მხარდაჭერის მიმართულებით არსებითი გამოწვევების წინაშე დგას. კერძოდ, მათ კვლავ ძველი მეთოდებით, კრიტიკულად მწირი ფინანსური და ადამიანური რესურსებით უწევთ მუშაობა. სავალალო მდგომარეობაშია და სრულიად არ არის ბენეფიციარებზე მორგებული სოციალური მომსახურების ცენტრებისთვის განკუთვნილი შენობები.
სახალხო დამცველის შეფასებით, სოციალური მუშაობის სფეროს ეფექტური ფუნქციონირებისთვის სახელმწიფო ვალდებულია დროულად გააძლიეროს პრობლემებზე რეაგირების მექანიზმი და ამ მიზნით უზრუნველყოს სოციალური მუშაობის სისტემის რეფორმირება. უნდა მოახდინოს სოციალურ მუშაკთა საკადრო, ტექნიკური, ინფრასტრუქტურული და მეთოდოლოგიური უზრუნველყოფა. აუცილებელია, სოციალურ მუშაკებს ჰქონდეთ მინიმალური გარანტიები – უსაფრთხოების, სამუშაო გარემოსა და პირობების შესაბამისობის, თანაბარი და სამართლიანი მოპყრობის, ღირსეული ანაზღაურებისა და უწყებრივი მხარდაჭერის კუთხით.
საქართველოს სახალხო დამცველმა კიდევ ერთხელ გამოუცხადა მხარდაჭერა სოციალურ მუშაკებს და მზადყოფნა გამოთქვა, რომ მანდატის შესაბამისად, აქტიურად ჩაერთოს ქვეყანაში სოციალური სისტემის ცვლილებებისკენ მიმართულ პროცესებში.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ და აპარატის თანამშრომლებმა.

Public Defender Meets with Social Workers
On 1 March 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with social workers and discussed the problems in the country’s social service system.
The Public Defender personally listened to the problems and essential challenges faced by social workers when carrying out their activities in support of various vulnerable groups. In particular, they still have to use old methods and their financial and human resources are critically scarce. The social service centers are in a poor state and are not adjusted to beneficiaries.
The Public Defender considers that the state is obliged to timely reinforce response mechanisms and reform the social service system for ensuring its effective functioning. In addition, the state should resolve HR, technical, infrastructural and methodological issues for social workers. It is also necessary to provide minimal guarantees for social workers – safety, proper working environment and conditions, equal and fair treatment, decent remuneration and support.
The Public Defender once again showed support to social workers and expressed willingness to actively take part, in accordance with her mandate, in the process of changing the social system in the country.
The meeting was attended by Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze and other representatives of the Public Defender’s Office.