საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რეგისტრირებულ საქართველოს მოქალაქეებს მიეცეს არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა
ბოლო დღეებში საქართველოს სახალხო დამცველისთვის ცნობილი გახდა ისეთი შემთხვევების შესახებ, როდესაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რეგისტრირებულ საქართველოს იმ მოქალაქეებს, რომლებიც საზღვარგარეთ იმყოფებიან, თუმცა დევნილთა მონაცემთა ბაზაში არ აქვთ მითითებული საქართველოში ფაქტობრივი საცხოვრებელი ადგილი, არ ეძლევათ ერთიან საარჩევნო სიაში მათი მონაცემების ასახვის და შესაბამისად, არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა[1].
ასევე ვრცელდება ინფორმაცია, რომ არჩევნებში მონაწილეობის მისაღებად აფხაზეთიდან დევნილ საქართველოს მოქალაქეებს სთხოვენ რეგისტრაციის ადგილის შეცვლას, რაც ნიშნავს, რომ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებული მათი მისამართი აღარ იქნება მითითებული მათი რეგისტრაციის ადგილად.
საკითხის მოკვლევის შედეგად, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებული პირისთვის მუდმივი საცხოვრებელი ადგილის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე შენარჩუნებას აქვს როგორც უფლებრივი, სამართლებრივი, ასევე, პოლიტიკური დატვირთვა, შესაბამისად, ასეთ პირებს არ სურთ მუდმივი საცხოვრებელი მისამართის შეცვლა. ამავე დროს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ რეგისტრაციის ტექნიკური საკითხი არ უნდა გახდეს მათთვის კონსტიტუციით გარანტირებული არჩევნებში მონაწილეობის უფლების შეზღუდვის საფუძველი, მითუმეტეს როცა ეს არჩევნები არის საერთო სახელმწიფოებრივი და არა ადგილობრივი თვითმმართველობის. შესაბამისად საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას მოუწოდებს მისი დისკრეციული უფლებამოსილების ფარგლებში, ადამიანის უფლებების დაფუძნებული მიდგომის და ნორმათა სისტემური განმარტების საფუძველზე, გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა შესაძლებლობა და შეიყვანოს ასეთი პირების მონაცემები ერთიან საარჩევნო სიაში.

Public Defender Calls on Central Election Commission to Allow Citizens of Georgia Registered in Occupied Territories of Georgia to Vote in Elections
In recent days, the Public Defender of Georgia has learnt that Georgian citizens registered in the occupied territories, who are abroad and do not have their factual place of residence in Georgia indicated in the IDP database, are not given the opportunity to reflect their data in the unified electoral list and accordingly, to vote in the October elections.[1]
It is also reported that Georgian citizens displaced from Abkhazia are asked to change their place of registration in order to participate in the elections, which means that their address in the occupied territory of Georgia will no longer be indicated as their place of registration.
As a result of studying the issue, the Public Defender believes that maintaining a permanent place of residence in the occupied territory for a person forcibly displaced from the occupied territories has both legal and political importance, therefore, such persons do not want to change their permanent address. At the same time, the Public Defender emphasizes that the technical issue of registration should not become a basis for restricting their right to participate in the elections guaranteed by the Constitution, especially when these elections are general and not local self-government elections. Accordingly, the Public Defender of Georgia calls on the Central Election Commission of Georgia, within its discretionary authority, on the basis of the human rights-based approach and the systemic interpretation of norms, to use all the possibilities available to it and enter the data of these persons into the unified electoral list.