საქართველოს სახალხო დამცველი ანკარაში ოფიციალურ შეხვედრებს მართავს
2024 წლის 16 იანვარს ანკარაში ოფიციალური ვიზიტით მყოფმა საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და სახალხო დამცველის მოადგილემ ელენე ღუდუშაურმა შეხვედრები გამართეს თურქეთის ხელისუფლებს წარმომადგენლებთან.
თურქეთის იუსტიციის მინისტრთან ილმაზ ტუნიჩთან შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოსა და თურქეთს შორის, მათ შორის, უწყებათაშორისი თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს; ხაზი გაუსვეს ექსტრადიციის პროცედურებს და ამ მიმართულებით ადამიანის უფლებათა დაცვის აუცილებლობას. მიმოიხილეს ასევე, სასჯელაღსრულების სისტემაში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების მექანიზმები. სახალხო დამცველმა საქართველოს ციხეებში განთავსებული პატიმრების მდგომარეობაზე ისაუბრა; აღნიშნა, რომ არაერთი თურქი პატიმარი მოინახულა, პირადად გაესაუბრა მათ და ყოველთვის მზად არის ძალისხმევა გასწიოს, რათა მათთვის უზრუნველყოფილი იყოს სასჯელის ღირსეულად მოხდის შესაძლებლობა. ტექნოლოგიების გამოყენებასთან დაკავშირებით, ითქვა, რომ სახალხო დამცველი აქტიურ ადვოკატირებას ეწევა, რათა მსჯავრდებულებისთვის სამაჯურები უფრო ხშირად იყოს გამოყენებული.
თურქეთის პარლამენტის ქალთა და მამაკაცთა თანასწორობის კომიტეტის თავმჯდომარემ ჩიგდემ ერდოღან ათაბეკმა საქართველოს სახალხო დამცველთან კომიტეტის საქმიანობაზე და ომბუდსმენის ოფისთან მჭიდრო თანამშრომლობაზე ისაუბრა. ლევან იოსელიანმა შეხვედრაზე ქალთა გაძლიერების მიმართულებით სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა მიმოიხილა.
დღის ბოლოს სახალხო დამცველი თურქეთის საკასაციო სასამართლოს თავმჯდომარეს მეჰმეტ აკარჯას შეხვდა, სადაც თურქეთის სასამართლოს სტრუქტურას და ომბუდსმენის ინსტიტუტთან მათ თანამშრომლობას გაეცნო. თავის მხრივ სახალხო დამცველმა აპარატის სასამართლოებთან თანამშრომლობის შესახებ ისაუბრა და სასამართლოს მეგობრის მოსაზრების, ასევე საკონსტიტუციო სარჩელის წარდგენის პრაქტიკა განიხილა.

Public Defender of Georgia Holds Official Meetings in Ankara
On January 16, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani and Deputy Public Defender Elene Ghudushauri, who are on an official visit to Ankara, held meetings with representatives of the Turkish authorities.
At the meeting with Turkish Justice Minister Yılmaz Tunç, the parties discussed the importance of inter-departmental cooperation between Georgia and Turkey; they also talked about extradition procedures and emphasized the need to protect human rights in this direction. Mechanisms of using modern technologies in the penitentiary system was another topic of discussion. The Public Defender spoke about the condition of prisoners in Georgian prisons; According to him, he visited many Turkish prisoners and talked to them personally, and he is always ready to make efforts to ensure that they have the opportunity to serve their sentences with dignity. Regarding the use of technologies, the Public Defender said that he was actively advocating for more intensive use of wristbands for inmates.
The Chairperson of the Committee on Equal Opportunity for Women and Men at GNAT, Ms. Çiğdem Erdoğan Atabek, spoke with the Public Defender of Georgia about the Committee's activities and close cooperation with the ombudsman institution, while Levan Ioseliani reviewed the activities of the Public Defender's Office in the direction of women's empowerment.
At the end of the day, the Public Defender met with the President of the Court of Cassation, Mr. Mehmet Akarca, and received information about the structure of the Turkish court and its cooperation with the ombudsman institution. The Public Defender spoke about the cooperation of the Office with the courts and discussed the practice of submitting the opinions of the friend of the court and constitutional lawsuits.