საქართველოს პარლამენტის დადგენილება სახალხო დამცველის 2024 წლის საპარლამენტო ანგარიშის თაობაზე
2025 წლის 12 ივნისს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო დადგენილება „2024 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის თაობაზე“[1] (2025 წლის დადგენილება). დადგენილებით საქართველოს პარლამენტმა სახელმწიფო უწყებებს დაავალა 2024 წლის სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშით გაცემული ცალკეული რეკომენდაციების შესრულება.
სახალხო დამცველმა 2024 წლის საპარლამენტო ანგარიშში სახელმწიფო უწყებებს, ავტონომიური რესპუბლიკისა და მუნიციპალურ ორგანოებს, ასევე თანამდებობის პირებს ჯამში 319 რეკომენდაციით მიმართა. საქართველოს პარლამენტმა აღნიშნული რეკომენდაციების დაახლოებით 78% გაიზიარა (მათგან 24% კი ნაწილობრივ არის გაზიარებული). რეკომენდაციების დანარჩენი ნაწილი არ აისახა პარლამენტის დადგენილებაში ან მათში არსებითი ცვლილებების განხორციელების საფუძვლით არ ითვლება გაზიარებულად.
ქვემოთ მოცემულ ინფოგრაფიკაზე დაყრდნობით იკვეთება, რომ სახალხო დამცველის რეკომენდაციების გაზიარების მაჩვენებელი ჩამოუვარდება 2021-2023 წლების დადგენილებებით გაზიარებულ მაჩვენებელს და სამწუხაროდ, ამ კუთხით შენარჩუნებულია რეკომენდაციების გაზიარების კლების დინამიკა. (იხილეთ ფოტო N1).
უნდა აღინიშნოს, რომ სამწუხაროდ, კვლავ მაღალია იმ რეკომენდაციების რაოდენობა, რომლებიც პარლამენტმა არ ასახა დადგენილებაში. გასული წლის მსგავსად, საქართველოს პარლამენტის 2025 წლის დადგენილებაში არ აისახა სახალხო დამცველის 2024 წლის საპარლამენტო ანგარიშის 44 რეკომენდაცია. აღნიშნული რეკომენდაციების ნუსხა თან ერთვის წინამდებარე განცხადებას დანართის სახით. ტენდენციის სახით შეიძლება ითქვას, რომ სახალხო დამცველის ის რეკომენდაციები, რომლებიც პარლამენტმა არ ასახა როგორც 2024 წლის, ასევე 2025 წლების დადგენილებებში თემატიკის მხრივ მსგავსია. (იხილეთ ფოტო N2).
სახალხო დამცველი გამოთქვამს მზაობას, ყველა ფორმატში ითანამშრომლოს სახელმწიფო უწყებებთან, პარლამენტის მიერ გაცემული დავალებების სრულყოფილად შესრულების მიზნით.
დანართში იხილეთ რეკომენდაციები, რომლებიც არ აისახა პარლამენტის 2025 წლის 12 ივნისის N630-IIმს-XIმპ დადგენილებაში

Resolution of Parliament of Georgia on Public Defender’s 2024 Parliamentary Report
On June 12, 2025, the Parliament of Georgia adopted a resolution (2025 Resolution) relating to the Public Defender’s 2024 Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia.[1] By the resolution, the Parliament of Georgia instructed state agencies to implement certain recommendations issued in the 2024 Parliamentary Report of the Public Defender.
In the 2024 parliamentary report, the Public Defender addressed a total of 319 recommendations to state agencies, autonomous republic and municipal bodies, as well as officials. The Parliament of Georgia endorsed approximately 78% of the above recommendations (24% of them were partially endorsed). The remaining part of the recommendations has not been reflected in the resolution of the Parliament or is not considered reflected due to the substantial changes in them.
Based on the infographic below, it is clear that the rate of reflecting the Public Defender's recommendations is lower than the respective rate in the resolutions of 2021-2023 and, unfortunately, the dynamics of the decrease has been maintained in this regard. (See photo No. 1).
It should be noted that, unfortunately, the number of recommendations that the Parliament did not reflect in the resolution is still high. Similar to last year, the 2025 Resolution of the Parliament of Georgia did not reflect 44 recommendations of the Public Defender’s 2024 Parliamentary Report. The list of these recommendations is attached to this statement as an appendix. As a trend, it can be said that the recommendations of the Public Defender that the Parliament did not reflect in both the 2024 and 2025 resolutions are similar in terms of topics. (See photo No 2).
The Parliament of Georgia adopts a resolution based on the annual report of the Public Defender of Georgia. By this act, the Parliament assesses the report of the Public Defender of Georgia on the state of protection of human rights and freedoms in the country and gives instructions to state agencies to implement the recommendations issued in the Public Defender’s report. The issuance of instructions by the Parliament places the implementation of the recommendations issued by the Public Defender under parliamentary supervision. For this purpose, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament monitors the implementation of the parliamentary tasks by the agencies.
The Public Defender expresses his readiness to cooperate with state agencies in all formats in order to ensure full implementation of the tasks issued by the Parliament.
See the appendix listing the recommendations that were not reflected in the Resolution of the Parliament of June 12, 2025 N630-IIMS-XIMP