საინფორმაციო შეხვედრები ბაღდათის მუნიციპალიტეტის სოფლებში
2020 წლის 29-30 იანვარს სახალხო დამცველის აპარატის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოს თანამშრომლებმა მადონა ბასილაძემ და თამთა ჩეჩელაშვილმა ბაღდათის მუნიციპალიტეტისა და მის სოფლებში - დიმი, ფერსათი, როკითი საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს.
საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან და პედაგოგებთან გამართულ შეხვედრაზე სახალხო დამცველის უფლებამოსილებაზე, აპარატის სტრუქტურაზე, ბავშვის მიმართ ძალადობის ფორმებზე და ძალადობისგან დაცვის მექანიზმებზე ისაუბრეს. განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს ადრეულ ასაკში ქორწინების პრობლემებზე და მათი გადაჭრისგზებზე; ხაზი გაუსვეს ადრეულ ასაკში ქორწინების პრევენციასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის აპარატის როლსა და საქმიანობას; განიხილეს ბავშვთა დაცვის მიმართვიანობის (რეფერირების) პროცედურები.
შეხვედრების მონაწილეებმა სამომავლო თანამშრომლობის მიზნით, ერთობლივ საინფორმაციო ღონისძიებებში ორმხრივი ჩართულობის მზაობა გამოთქვეს.
სოფლების მაცხოვრებლებს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ინფორმაცია მიაწოდეს ინსტიტუტის მანდატზე, თანასწორობის უზრუნველყოფის კუთხით საზედამხედველო ფუნქციაზე, საქმის შესწავლის შედეგებისა და მომართვის ფორმებზე. მოსახლეობამ ინფრასტრუქტურულ პრობლემებზე, მათ შორის სოფლების შიდა გზების, ასევე მერიის წარმომადგენლობების შენობების მოუწესრიგებლობაზე ისაუბრეს.
უფლებადარღვევის ფაქტების პროაქტიული გამოვლენის მიზნით, სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მოსახლეობასთან შეხვედრებს აგრძელებენ.

Informational Meetings in the Villages of Baghdati Municipality
On January 29-30, 2020, Madona Basiladze and Tamta Chechelashvili, representatives of the Western Georgia Division of Public Defender's Office, held informational meetings in the Baghdati municipality and its villages - Dimi, Fersati and Rokiti.
Public Defender's authority, structure of the Public Defender's Office, forms of violence against children, protection mechanisms against violence and child protection referral procedures were the topics of discussion at the meeting with public school students and teachers. Special attention was paid to the problem of early marriage and its solution, emphasizing the role and activities of the Public Defender's Office in the prevention of the cases of early marriage.
Readiness was expressed for bilateral engagement in joint informational events for future cooperation.
Residents of the villages were briefed on the Public Defender's mandate, the oversight function of the Public Defender's Office in the field of equality, results of the study of cases and forms of applying to the Public Defender. Locals talked about infrastructure problems, including poor condition of internal roads and City Hall buildings.
Public Defender's representatives will continue to hold meetings with population in order to identify human rights violations.