საინფორმაციო შეხვედრა თელავში სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების საკითხებზე
2018 წლის 14 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერული თანასწორობის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, კახეთის რეგიონში, თელავში, გამართეს საინფორმაციო შეხვედრა კახეთის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისა და სხვა დაინტერესებული პირების ჩართულობით.
გენდერული თანასწორობის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს კვლევის, ,,ადამიანის უფლებები სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის ჭრილში“ მთავარი მიგნებები, ჯანდაცვის სფეროში კანონმდებლობისა და არსებული სერვისების მიწოდების ხელმისაწვდომობის ხარვეზები სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის კონტექსტში.
შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, სადაც არასამათავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელმა და მკვლევრებმა ისაუბრეს რეგიონში არსებულ პრობლემებზე ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის კუთხით. ხაზი გაესვა განსაკუთრებულად მოწყვლადი ჯგუფების მდგომარეობას და კახეთის რეგიონისათვის დამახასიათებელ სპეციფიურ საჭიროებებს სხვადასხვა ჯგუფებთან მიმართებით. შეხვედრის მონაწილეებმა მზადყოფნა გამოთქვეს კვლევის მეორე ეტაპის აქტივობების პროცესში ჩასართავად, რომელიც სხვადასხვა ჯგუფებში ინდივიდუალური ხასიათის შეხვედრებსა და ჩაღრმავებულ ინტერვიუებს მოიცავს.
ღონისძიება „სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობა და უფლებები“ პროექტის ფარგლებში გაიმართა, რომელიც გაეროს მოსახლეობის ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Meeting on Sexual and Reproductive Health and Rights in Telavi
On May 14, 2018, representatives of the Gender Equality Department of the Public Defender’s Office held a meeting with representatives of local NGOs and other stakeholders in Telavi, Kakheti region.
The representatives of the Gender Equality Department briefed the participants of the meeting on the key findings of the study on Human Rights in the Context of Sexual and Reproductive Health and Well-being, gaps in the health care legislation and service delivery in the context of sexual and reproductive health and well-being.
A discussion was held at the end of the meeting, during which, representatives of NGOs and researchers spoke about the problems relating to women's reproductive health in the region, emphasized the situation of particularly vulnerable groups and the specific needs of the Kakheti region with respect to various groups. The participants of the meeting expressed their readiness to get engaged in the second phase of activities, which includes individual meetings and in-depth interviews with various groups.
The event was organized within the framework of the Sexual and Reproductive Health and Rights Project that is financially supported by UNFPA.