საერთაშორისო კონფერენცია - „კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევების პოლიტიკური და სამართლებრივი შედეგები“
2018 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ერთად უმასპინძლა საერთაშორისო კონფერენციას - „კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევების პოლიტიკური და სამართლებრივი შედეგები“.
კონფერენციის მიზანი იყო, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის ათი წლის თავზე არსებული ვითარების ანალიზი, კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევების პოლიტიკური და სამართლებრივი შედეგების განხილვა და საქართველოს მსგავსი გამოწვევების წინაშე მდგომი აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნების, როგორიც არის უკრაინა და მოლდოვას რესპუბლიკა, თვალსაზრისის მოსმენა. მომხსენებლებმა ჰუმანიტარული გამოწვევები, საერთაშორისო პარტნიორების როლი, ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული და საერთაშორისო მექანიზმები და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების გზები განიხილეს.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საქართველოს პოლიტიკური, ეკონომიკური და დემოკრატიული განვითარებისთვის 2008 წლის ტრაგიკული მოვლენების დამანგრეველ შედეგებზე და გადაუჭრელი კონფლიქტის პირობებში ქვეყნის წინაშე მდგარ სირთულეებზე ისაუბრა. ხაზი გაუსვა ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციების, მათ შორის სახალხო დამცველის აპარატისა და სამოქალაქო საზოგადოების მჭიდრო თანამშრომლობის მნიშვნელობას ძალადობრივი კონფლიქტების თავიდან აცილებისა და გადაწყვეტის საქმეში.
„კონფლიქტების მოგვარების საუკეთესო საშუალება მათი თავიდან აცილებაა. ამას შეიძლება მივაღწიოთ სიძულვილის, შეუწყნარებლობის და დაუსჯელობის წინააღმდეგ ბრძოლით, ღირსების, თანასწორობისა და პატივისცემის უზრუნველყოფით, გადაწყვეტილებების მიღებაში საზოგადოების ჩართვით და ანგარიშვალდებული ინსტიტუტების შექმნით. მე ვადასტურებ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მზად არის დარჩეს საიმედო და სანდო პარტნიორი ამ მიზნის მიღწევის პროცეში,“ - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
კონფერენციის ფარგლებში გამართულ სესიაზე გამოსვლისას ნინო ლომჯარიამ ხაზი გაუსვა სახალხო დამცველის როლს კონფლიქტისა და მის შემდგომ პერიოდში ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტების დოკუმენტრების პროცესში, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლების დაცვის პრიორიტეტულობას; მოკლედ მიმოიხილა მოლაპარაკებების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართვის მნიშვნელობა; ისაუბრა საქართველოს მოქალაქეთა უსაფრთხოების არარასებობაზე და მათი სიცოცხლის უფლების დარღვევის შემთხვევაშიც კი დამნაშავეთა დაუსჯელობაზე.
სახალხო დამცველმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა კონფლიქტურ რეგიონებში მცხოვრებთათვის რეფერალური ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის აუცილებლობაზე და ამ თვალსაზრისით საქართველოს სახალხო დამცველისა და სამოქალქო საზოგადოების ერთობლივ ძალისხმევაზე. ნინო ლომჯარიამ აღნიშნა, რომ თვალყურს მიადევნებს ხელისუფლების ინიციატივების შესრულების პროცესს.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა ვადიმ ჩერნიშიმ, მოლდოვის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა რეინტეგრაციის საკითხებში კრისტინა ლესნიკიმ, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო საზოგადოების და აკადემიური წრეების, ასევე საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენელებმა.

International Conference on Political and Legal Implications of Human Rights Violations in Conflict-Affected Regions
On 18 December 2018, the Public Defender’s Office, together with the Office of the State Minister of Reconciliation and Civic Equality, hosted the International Conference on Political and Legal Implications of Human Rights Violations in Conflict-Affected Regions.
The aim of the conference was to analyze the situation ten years after the 2008 Russia-Georgia war, to discuss political and legal implications of human rights violations in the conflict-affected regions and to listen to the opinions of representatives of other Eastern European countries, such as Ukraine and the Republic of Moldova, which are facing similar problems. Rapporteurs spoke about humanitarian challenges, the role of international partners, national and international human rights mechanisms and peaceful resolution of conflicts.
In her speech, Public Defender Nino Lomjaria talked about the devastating consequences of the tragic events of 2008 for political, economic and democratic development of Georgia and the difficulties faced by Georgia, as a country with an unresolved conflict. She emphasized the importance of close cooperation among human rights organizations, including the Public Defender's Office and civil society in preventing and resolving violent conflicts.
"The best way of resolving a conflict is to prevent it. This can be achieved by combating hatred, intolerance and impunity, protecting dignity, ensuring equality and respect, engaging people in the decision-making process and creating accountable institutions. I confirm that the Public Defender's Office is ready to remain a reliable and trusted partner in the process of achieving this goal," said Nino Lomjaria.
Speaking at the session held within the framework of the conference, Nino Lomjaria emphasized the role of the Public Defender in the process of documenting human rights violations in the conflict and post-conflict period and the importance of the protection of conflict-affected population. She briefly reviewed the importance of engagement of civil society in the negotiations process and talked about the lack of security of Georgian citizens or punishment of those who violated their right to life.
The Public Defender particularly highlighted the necessity of access to referral health care for the residents of the conflict-affected regions and joint efforts of the Public Defender and civil society in this direction. She noted she would keep track of the implementation of the governmental initiatives.
The event was attended by VadymChernysh, Minister of Temporarily Occupied Territories and Internally Displaced Persons of Ukraine, CristinaLesnic, Vice Prime Minister for Reintegration Issues of the Republic of Moldova, as well as representatives of the authorities, diplomatic corps accredited in Georgia, international organizations, civil society and academic circles.