მუნიციპალური პროექტი „მონაწილეობითი დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების გაძლიერება ადგილობრივ დონეზე საქართველოში“
2023 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა მონაწილეობა მიიღო თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში გამართულ ღონისძიებაში, რომელიც ევროსაბჭოს კონგრესის პროექტის „მონაწილეობითი დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების გაძლიერება ადგილობრივ დონეზე საქართველოში“ შემაჯამებელ ღონისძიებას მიეძღვნა.
თავის მისასალმებელ სიტყვაში სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ ადამიანის უფლებების დაცვისა და დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობისთვის ერთ-ერთი გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მოსახლეობის ჩართულობას იმ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, რაც მათ მდგომარეობაზე ახდენს გავლენას. ეს გადაწყვეტილებები მორგებული უნდა იყოს ხალხის კონკრეტულ საჭიროებებზე და პასუხობდეს მათ წინაშე არსებულ გამოწვევებს. ხოლო ის, თუ რა საჭიროებები აქვს მოსახლეობას - ამის შესახებ, ცენტრალურ თუ ადგილობრივ ხელისუფლებებს ინფორმაციას და მოსაზრებს პლატფორმები უნდა აწვდიდეს.
სახალხო დამცველი მიესალმება მუნიციპალიტეტების აქტიურ ჩართულობას ადგილობრივ დონეზე ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტების შესაბამისობის უზრუნველსაყოფად.
პროექტი მიზნად ისახავდა ადგილობრივ მმართველობაში სამოქალაქო მონაწილეობის გაძლიერებას, ადამიანის უფლებების დაცვასა და უფრო თანასწორი და ინკლუზიური საზოგადოების განვითარებას საქართველოში.

Municipal Project - Strengthening Participatory Democracy and Human Rights at Local Level in Georgia
On November 28, 2023, Public Defender Levan Ioseliani took part in an event held at the Tbilisi City Council, which was dedicated to the completion of the Council of Europe project Strengthening Participatory Democracy and Human Rights at Local Level in Georgia.
In his welcoming speech, the Public Defender underlined the crucial importance of the involvement of population in the decision-making process, affecting their situation, for the protection of human rights and construction of a democratic state. These decisions must be tailored to people's specific needs and respond to the challenges they face. And opinions and information about the needs of the population should be provided to the central or local authorities by the platforms.
The Public Defender welcomes the active involvement of the municipalities in the process of ensuring compliance with human rights standards at the local level.
The project aimed to strengthen civil participation in local governance, protect human rights and develop a more equal and inclusive society in Georgia.