საინფორმაციო აქცია ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღეს
2019 წლის 10 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისთან და ევროპის საბჭოსთან ერთად თბილისში, რუსთაველის მეტროს მიმდებარე ტერიტორიაზე საინფორმაციო კამპანია გამართა.
ღონისძიებაზე, რომლის თემაც წელს არის - „ახალგაზრდები ადამიანის უფლებების დასაცავად“, სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ თბილისის მოსახლეობას სიტყვით მიმართა. „1948 წლის 10 დეკემბერს გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე მიღებულმა ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციამ მრავალ მნიშვნელოვან საერთაშორისო ხელშეკრულებას ჩაუყარა საფუძველი, რამაც მსოფლიო მასშტაბით დაამკვიდრა ადამიანის უფლებათა დაცვის მაღალი სტანდარტი“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ და ადამიანის უფლებების დაცვის საქმეში თანადგომისათვის სახალხო დამცველის საერთაშორისო პარტნიორებს მადლობა გადაუხადა.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ ასევე პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ადამიანის უფლებათა საკითხებში ლელა აქიაშვილი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი, ევროსაბჭოს ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში კრისტიან ურსე და გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი მრჩეველი (OHCHR) სამხრეთ კავკასიაში ვლადიმერ შკოლნიკოვი.
კამპანიის ფარგლებში სახალხო დამცველმა და სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა სამოქალაქო განათლების დონის ამაღლების მიზნით, თბილისსა და საქართველოს 9 დიდ ქალაქში მოსახლეობას ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების შესახებ ესაუბრნენ, განუმარტეს სახალხო დამცველის ინსტიტუციის როლი და ფუნქციები, დაურიგეს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის ამსახველი ბუკლეტები, ფლაერები და სხვა სამახსოვრო საჩუქრები. ასევე, გაიმართა როლური თამაში - როგორ მოვიქცეთ პოლიციელთან ურთიერთობის დროს. * სახალხო დამცველის აპარატმა ამ დღესთან დაკავშირებით, მოქალაქისა და პოლიციის ურთიერთობის სახელმძღვანელოდ სპეციალური ბროშურა მოამზადა.
ღონისძიება გაიმართა ევროკავშირის პროექტის „ბრძოლა დისკრიმინაციის ყველა ფორმის წინააღმდეგ საქართველოში“ მხარდაჭერით.

Campaign on International Human Rights Day
On 10 December 2019, in connection with the International Human Rights Day, Public Defender Nino Lomjaria held an information campaign near the Rustaveli Metro Station together with representatives of the EU Delegation to Georgia, the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights and the Council of Europe Office in Georgia.
At the event, the theme of which for 2019 was "Youth for Human Rights", Public Defender Nino Lomjaria addressed the Tbilisi population. "The Universal Declaration of Human Rights adopted at the UN General Assembly on 10 December 1948 laid the foundations for many important international treaties, which established a high standard of human rights worldwide," Nino Lomjaria said and thanked international partners for supporting the Public Defender's Office to protect human rights in Georgia.
Prime Minister's Human Rights Adviser Lela Akiashvili, EU Ambassador to Georgia Carl Hartzell, Head of the Council of Europe Office in Georgia Christian Urse and UNOHCHR Senior Human Rights Adviser for South Caucasus Vladimir Shkolnikov also delivered speeches.
Within the framework of the campaign, the Public Defender and representatives of the Public Defender’s Office talked to the population in Tbilisi and 9 cities of Georgia about human rights and freedoms to raise the level of civic education, explained the Public Defender’s role and functions, handed out leaflets about the activities of the Public Defender's Office and other commemorative gifts. Participants of the event also played a role-playing game “How to behave when communicating with the police”.* The Public Defender's Office also prepared a special brochure as a guide for citizen-police relations in connection with the International Human Rights Day.