კონფერენცია მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობასა და სამართლის უზენაესობის საკითხებზე
2024 წლის 29 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა მონაწილეობა მიიღო კონფერენციაში თემაზე - გავხადოთ მართლმსაჯულება ყველასთვის თანაბრად ხელმისაწვდომი.
ღონისძიებაზე ადამიანის უფლებადამცველი ეროვნული ინსტიტუტების, მთავრობის, სასამართლოს, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა საქართველოში არსებული სამართლის უზენაესობის ტენდენციები, მიღწევები და ინსტიტუციების გაძლიერების საუკეთესო პრაქტიკა განიხილეს. ისაუბრეს ადამიანის უფლებების დაცვის, მათ შორის, უმცირესობებისა და მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვის მიმართულებით არსებულ გამოწვევებსა და მიღწევებზე, ასევე, სტრატეგიული სამართალწარმოების გზით დადებითი შედეგების მისაღწევად განსახორციელებელ მიზნებსა და ნაბიჯებზე.
კონფერენცია ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში რობინ დანიგანმა გახსნა.
თავის გამოსვლაში საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ბოლო 30 წლის განმავლობაში მართლმსაჯულების მიმართულებით მიღწეულ წინსვლაზე და იმ გამოწვევებზე ისაუბრა, რომელთა დაძლევაც აუცილებელია. განსაკუთრებით, გაუსვა ხაზი სასამართლო სისტემის რეფორმის საჭიროებას. „სამართლიანი სასამართლო სისტემისადმი ნდობა განაპირობებს სამართლიანი საზოგადოების არსებობას, რაც თავისთავად დემოკრატიისა და სახელმწიფო ინსტიტუციების გამყარების გარანტს წარმოადგენს, - განაცხადა ლევან იოსელიანმა.
სახალხო დამცველმა მოკლედ მიმოიხილა წლიურ საპარლამენტო ანგარიშში ასახული პრობლემები და მათ აღმოსაფხვრელად შემუშავებული რეკომენდაციები, საკონსტიტუციო სასამართლოში წარდგენილი სარჩელები, სასამართლო მეგობრის მოსაზრებები. თუმცა, აქვე დაამატა, რომ არის საკითხები, რომელთა გადაჭრა მხოლოდ პარლამენტის აქტიური ჩართულობით იქნება შესაძლებელი.
დადებითად შეაფასა სახალხო დამცველის როლი და საქმიანობა სექსუალური შევიწროებისა და დისკრიმინაციის დადგენის მიმართულებით, რასაც გაზრდილი მომართვიანობაც ადასტურებს და მეტყველებს მოქალაქეთა მზაობაზე, უფლებების დასაცავად მიმართონ სახალხო დამცველს. ისაუბრა ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოსაფხვრელად მიმდინარე საინფორმაციო კამპანიაზე. აღნიშნა, რომ მომავალი 2 წლის განმავლობაში აპარატი დამატებით 4 რეგიონულ ოფისს გახსნის, რაც მთელი ქვეყნის დაფარვის შესაძლებლობას მოგვცემს.
„ჩვენ დიდ დროს და ენერგიას ვხარჯავთ საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად. ყოველწლიურად რამდენიმე ასეულ შეხვედრას ვატარებთ სხვადასხვა თემატურ ჯგუფთან, განსაკუთრებით რეგიონებში. ეს პრევენციული ხასიათის ღონისძიებაა, მაგრამ ცხადია, რომ ფემიციდის, ნაადრევი ქორწინების, ოჯახში და სხვა სახის ძალადობის წინააღმდეგ საბრძოლველად მარტო სახალხო დამცველის შესაძლებლობები საკმარისი ვერ იქნება და მათ დასაძლევად ყველა უწყების ეფექტური, კოორდინირებული მუშაობაა საჭირო. ამ კუთხით გვაქვს საკანონმდებლო ინიციატივები, რომლებიც ჯერ-ჯერობით შეთანხმების პროცესშია და ვიმედოვნებ, ერთობლივი ძალისხმევით მოვახერხებთ საბოლოო ვერსიების შეჯერებას,“ - განაცხადა სახალხო დამცველმა თავისი გამოსვლის დასასრულს.
კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდნენ ასევე, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე ნინო ბაქაქური, საქართველოს გენერალური პროკურატურის წარმომადგენელი ლონდა ბიჭიკაშვილი, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე დავით ასათიანი, იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი დავით სიმონია, საქართველოს პარლამენტის წევრი რატი იონათამიშვილი და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნონა ქურდოვანიძე.
მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების საკითხებზე მოხსენება წარადგინა სახალხო დამცველის აპარატის თანასწორობის დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა ანა კვაჭაძემ.

Conference on Access to Justice and Rule of Law
On February 29, 2024, Public Defender Levan Ioseliani participated in a conference on the theme: “Making Justice Equally Accessible for All”.
Representatives of national human rights institutions, authorities, court, civil society organizations and academic circles discussed the trends and achievements of the rule of law in Georgia and the best practices of strengthening institutions. They talked about the challenges and achievements in the direction of human rights protection, including the protection of the rights of minorities and vulnerable groups, as well as the goals and steps to be implemented to achieve positive results through strategic litigation.
The conference was opened by Robin Dunnigan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Georgia.
In his speech, Public Defender Levan Ioseliani spoke about the progress achieved in the direction of justice in the last 30 years and the challenges that must be addressed. In particular, he emphasized the need to reform the judicial system. “Trust in a fair judicial system determines the existence of a fair society, which in itself is a guarantee of the strengthening of democracy and state institutions," he said.
The Public Defender briefly reviewed the problems described in the annual parliamentary report and the recommendations developed to eliminate them, the lawsuits and opinions of the friend of the court filed with the Constitutional Court. He also added that there were issues that could only be resolved with the active involvement of the Parliament.
He positively evaluated the role and activities of the Public Defender in the direction of identifying the cases of sexual harassment and discrimination, which is proved by the increased number of applications and the readiness of citizens to apply to the Public Defender for the protection of their rights. He spoke about the ongoing information campaign to eliminate violence against women. According to him, in the next 2 years, the Office will open 4 additional regional offices, which will allow the Public Defender’s Office to cover the entire country.
"We spend a lot of time and energy to raise public awareness. Every year we hold several hundred of meetings with various thematic groups, especially in the regions. This is a preventive measure, but it is clear that the capabilities of the Public Defender alone will not be enough to combat femicide, early marriage, domestic violence and other types of violence, and effective, coordinated work of all agencies is needed to overcome these challenges. In this regard, we have legislative initiatives that are still in the process of consultations, and I hope that with joint efforts we will be able to agree on the final versions," the Public Defender said at the end of his speech.
Nino Bakakuri, judge of the Supreme Court of Georgia, Londa Bichikashvili, representative of the Prosecutor General’s Office of Georgia, Davit Asatiani, Chairman of the Georgian Bar Association, Davit Simonia, Director of the Legal Aid Service, Rati Ionatamishvili, Member of Parliament of Georgia, and Nona Kurdovanidze, Chairwoman of the Georgian Young Lawyers Association, also delivered speeches at the conference.
Ana Kvatchadze, acting Head of the Equality Department of the Public Defender’s Office, presented a report on the rights of vulnerable groups.