კონფერენცია ადამიანის უფლებებსა და კანონის უზენაესობაზე
2025 წლის 27-28 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ევროპის საბჭოს მიერ ომბუდსმენების და ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტებისთვის გამართულ მაღალი დონის კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა.
კონფერენციაზე ადამიანის უფლებების დაცვასა და კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები, ამ გამოწვევათა დასაძლევად ომბუდსმენის ინსტიტუტებისა და NHRI-ების როლი და შესაძლებლობები განიხილეს.
შეხვედრის მონაწილეები სესიებზე კრიზისულ პერიოდში ადამიანის უფლებების დაცვის საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითებს გაეცნენ; ვენეციის პრინციპების, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის და სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების პროცესში ომბუდსმენებისა და NHRI-ების როლზე იმსჯელეს; ევროპის საბჭოსთან თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილეს.
კონფერენციაზე საუბარი შეეხო ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების როლს ევროპის საბჭოს ხელოვნური ინტელექტის შესახებ ჩარჩო კონვენციის აღსრულების პროცესში.

Conference on Human Rights and the Rule of Law
On March 27-28, 2025, Public Defender Levan Ioseliani and First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in the High-Level Conference with Ombudsperson Institutions and National Human Rights Institutions organized by the Council of Europe.
The conference discussed challenges in terms of the protection of human rights and the rule of law, and the role and capabilities of ombudsmen institutions and NHRIs to overcome these challenges.
Participants in the meeting were introduced to the examples of best practices in the protection of human rights during times of crisis; discussed the role of ombudsmen and NHRIs in the implementation of the Venice Principles, the European Convention on Human Rights and the judgements of the Strasbourg Court of Human Rights; as well as opportunities for cooperation with the Council of Europe.
The conference also addressed the role of national human rights institutions in the implementation of the Council of Europe Framework Convention on Artificial Intelligence.