ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე მართლმსაჯულების განხორციელების საკითხებზე სამუშაო შეხვედრები ჩატარდა
2021 წლის 17, 19 და 26 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა, ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისთან თანამშრომლობით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს პროკურატურისა და ადვოკატთა ასოციაციის წარმომადგენლებთან, ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულებზე მართლმსაჯულების განხორციელების საკითხებზე სამუშაო შეხვედრები გამართა.
შეხვედრებზე პროკურორებს, გამომძიებლებსა და ადვოკატებს სახალხო დამცველის მიერ (ევროსაბჭოს მხარდაჭერით) მომზადებული კვლევის „ქალთა მიმართ სექსუალური ძალადობის მართლმსაჯულება საქართველოში“ ძირითადი მიგნებები და რეკომენდაციები გააცნეს. მონაწილეებმა სექსუალური ძალადობის გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და საქმის სასამართლო განხილვისას არსებულ გამოწვევებსა და აღნიშნულ საქმეებზე მუშაობის თავიანთ გამოცდილებაზე ისაუბრეს.
მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე, საქართველოს ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის წარმომადგენელი მარიამ ჯაჯანიძე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი გიორგი ოსაძე, სსიპ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი ჭეხანი და საქართველოს გენერალური პროკურატურის საპროკურორო საქმიანობაზე ზედამხედველობისა და სტრატეგიული განვითარების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ლონდა ბიჭიკაშვილი. შეხვედრებს ექსპერტი თამარ დეკანოსიძე უძღვებოდა.
საქართველოს სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ კვლევის შედეგად გამოვლენილ პრობლემებზე საუბარი იმ პირებთან, რომლებიც უშუალოდ მუშაობენ სექსუალური ძალადობის საქმეებზე, ხელს შეუწყობს სექსუალური ძალადობის საქმეებზე ეფექტურ რეაგირებასადა მსხვერპლის მეორეული ვიქტიმიზაციისგან დაცვას - გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლო განხილვის ეტაპზე.

Working Meetings on Amdinistration of Justice on Sexual Violence against Women
On March 17, 19 and 26, 2021, the Public Defender’s Office, in cooperation with the Council of Europe Office in Georgia, held meetings with representatives of the Ministry of Internal Affairs, Prosecutor’s Office and Lawyers’ Association on issues relating to the administration of justice on sexual violence against women.
Recommendations and key findings of the Administration of Justice on Sexual Violence against Women in Georgia, a report drawn up by the Public Defender’s Office (with the assistance of the Council of Europe) were introduced to the prosecutors, investigators and lawyers. Participants talked about their practices and challenges relating to the investigation of cases of sexual abuse, criminal prosecution and consideration of such cases in the court.
Welcome speeches were delivered by Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender, Mariam Jajanidze, representative of the Council of Europe Office in Georgia, Giorgi Osadze, Head of the Department of Human Rights and Investigation Quality Monitoring of the Ministry of Internal Affairs, Giorgi Chekhani, Executive Director of the Lawyers’ Association, and Linda Bichikashvili, Deputy Head of the Department of Supervision of Prosecutorial Activities and Strategic Development of the Prosecutor’s Office. The meetings were led by expert Tamar Dekanosidze.
The Public Defender hopes that discussion of the challenges identified as a result of a study with persons working on cases of sexual abuse will contribute to the effective response to similar cases and protection of victims from revictimization at the stages of investigation, criminal prosecution and trial.