იუსტიციის სამინისტრომ გაიზიარა საქართველოს სახალხო დამცველის მოთხოვნა პატიმართა დაზიანების აღრიცხვის წესთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2022 წლის 17 ნოემბერს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა კონსტიტუციური სარჩელით[1], რომელშიც სადავოდ გახადა საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2020 წლის 30 ნოემბრის №663 ბრძანება - „პენიტენციურ დაწესებულებებში შესაძლო წამების და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის შედეგად ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა დაზიანების აღრიცხვის წესის დამტკიცების შესახებ“. კერძოდ, სადავო წესის მიხედვით, ექიმის მიერ პატიმრის ხილული დაზიანებების აღრიცხვისა და შესაბამისი საგამოძიებო ორგანოსთვის მისამართად, სავალდებულო წინაპირობას სამედიცინო შემოწმებაზე პაციენტის თანხმობა წარმოადგენდა.
კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღების შემდეგ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ საკონსტიტუციო სასამართლოს აცნობა, რომ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2025 წლის 11 ივლისის N1096 ბრძანებით ცვლილებები განხორციელდა N1748 კონსტიტუციური სარჩელით გასაჩივრებულ ნორმატიულ აქტში და ამჟამინდელი მოწესრიგებით სრულად აღმოიფხვრა მოსარჩელის მიერ სადავოდ გამხდარი საკითხი.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება იუსტიციის მინისტრის გადაწყვეტილებას, რომლითაც გაზიარებულია სახალხო დამცველის მოთხოვნა - პატიმრის თანხმობის არარსებობის შემთხვევაშიც, ექიმმა პაციენტის გარეგნული დათვალიერების საფუძველზე შეადგინოს ცნობა და აცნობოს შესაბამის ორგანოს/თანამდებობის პირს შესაძლო წამების და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის შესახებ.

Ministry of Justice Follows Public Defender’s Request regarding the Procedure for Recording Prisoners’ Injuries
On November 17, 2022, the Public Defender of Georgia filed a constitutional claim[1] with the Constitutional Court of Georgia, challenging Order No. 663 of the Minister of Justice of Georgia of November 30, 2020 - “On Approval of the Procedure for Recording Injuries of Accused/Convicted Persons Sustained as a Result of Alleged Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment in Penitentiary Institutions”. In particular, according to the disputed rule, the patient’s consent to a medical examination was a mandatory prerequisite for a doctor to record prisoners’ visible injuries and refer them to the relevant investigative body.
After accepting the constitutional claim for consideration on its merits, the Ministry of Justice of Georgia informed the Constitutional Court that by Order No. 1096 of the Minister of Justice of Georgia of July 11, 2025, amendments were made to the normative act challenged in Constitutional Claim No. 1748, and the current regulation completely eliminated the issue raised by the plaintiff.
The Public Defender of Georgia welcomes the decision of the Minister of Justice, which echoes the Public Defender's request - even in the absence of the prisoner's consent, the doctor should draw up a certificate based on the patient's physical examination and inform the relevant body/official about alleged torture and other cruel, inhuman or degrading treatment.