ინფორმაცია საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ გაგზავნილი საკონსტიტუციო სარჩელების თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2022 წლის ნოემბრისა და დეკემბრის თვეებში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა 7 კონსტიტუციური სარჩელით. კონსტიტუციური სარჩელები ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებულ სხვადასხვა სისტემურ პრობლემას შეეხება და არაერთ ნორმატიულ აქტს და ძირითად უფლებას მოიცავს:
- 4 ნოემბერს შეტანილ კონსტიტუციურ სარჩელში სადავოდაა გამხდარი სამართლებრივი აქტები, რომლებიც, ერთის მხრივ, არ ითვალისწინებენ ბრალდებულის ჯანმრთელობის სამედიცინო შემოწმებას, ციხიდან მისი გაყვანის და შეყვანის დროს, ხოლო, მეორეს მხრივ, ამგვარი სამედიცინო შემოწმების აუცილებელ წინაპირობად პაციენტის თანხმობას განსაზღვრავენ;
- 4 ნოემბერს შეტანილი კონსტიტუციური სარჩელით გასაჩივრებულია, რამდენიმე მუნიციპალიტეტის დისკრიმინაციული კანონქვემდებარე აქტები, რომლებიც შშმ პირთა სოციალური პროგრამებიდან გამორიცხავენ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებს.
- პირველ დეკემბერს შეტანილი კონსტიტუციური სარჩელი შეეხება არაწინასაარჩევნო პერიოდში მაუწყებლის მიერ პოლიტიკური შინაარსის რეკლამის განთავსების აკრძალვას. სადავო ნორმატიული აქტები გასაჩივრებულია გამოხატვის თავისუფლების კონსტიტუციურ პრინციპთან მიმართებით;
- პირველ დეკემბერს შეტანილი შემდეგი კონსტიტუციური სარჩელი შეეხება „დევნილთა საცხოვრებლით უზრუნველყოფის წესით“ გათვალისწინებული შეზღუდვის კონსტიტუციურობას, რომელიც დევნილებს 3 წლის განმავლობაში უკრძალავს საკუთრებაში გადაცემული უძრავის ქონების გასხვისებას;
- პირველ დეკემბერს შეტანილი კონსტიტუციური სარჩელით საქართველოს სახალხო დამცველი ითხოვს პატრულ-პოლიციელების მიერ პატრულირების დროს სამხრე ვიდეო-კამერების გამოყენების ვალდებულების დადგენას, როდესაც პატრულ-პოლიციელი უფლებამოსილების განხორციელების დროს ურთიერთობს მოქალაქესთან ან სხვაგვარად ზემოქმედებს მის კონსტიტუციურ უფლებებზე. ამჟამად მოქმედი წესის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ პატრულირებისას სამხრე კამერა წარმოადგენს პატრულ-პოლიციელის აღჭურვილობის აუცილებელ შემადგენელ ნაწილს, მისი გამოყენება, მთლიანად პატრულ-პოლიციელის ნება-სურვილზეა დამოკიდებული. შესაძლო არასათანადო მოპყრობის საჩივრის განხილვისას ვიდეო ჩანაწერის არსებობა მნიშვნელოვანი მტკიცებულებაა და საქმეზე მართლმსაჯულების განხორციელებას უწყობს ხელს;
- პირველ დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ასევე გაასაჩივრა დისკრიმინაციული წესი, რომელიც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ომის ვეტერანს უზღუდავს უფლებას ერთდროულად ისარგებლონ როგორც ვეტერანის საყოფაცხოვრებო სუბსიდიით, ისე შშმ-პირისათვის გათვალისწინებული სოციალური პაკეტით.
- პირველი დეკემბრის კონსტიტუციური სარჩელით გასაჩივრებულია „სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 30-ე მუხლის პირველი პუნქტის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც უშვებს საექსტრადიციო პატიმრობაში ყოფნას იმ პირობებში, როდესაც პირის მიმართ საექსტრადიციო პროცედურების დაწყების საფუძვლის გამოვლენის შემდეგ მას პატიმრობაში უკვე აქვს გატარებული 9 თვე, მის მიმართ მიმდინარე ნებისმიერი სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში.

Information on Constitutional Lawsuits Filed by Public Defender of Georgia
In November and December 2022, the Public Defender of Georgia applied to the Constitutional Court of Georgia with 7 constitutional lawsuits, which concern various systemic problems in the field of human rights and cover a number of normative acts and basic rights:
• The constitutional lawsuit filed on November 4 challenges the legal acts that, on the one hand, do not provide for the medical examination of the defendant's health, during entry/exit in/from prison, and, on the other hand, define the patient's consent as a necessary prerequisite for such medical examination;
• The constitutional lawsuit filed on November 4 challenges the discriminatory subordinate acts of several municipalities, which exclude persons with permanent residence permits from social programmes intended for persons with disabilities;
• The constitutional lawsuit filed on December 1 concerns the ban on circulation of political advertisements by the broadcaster during the non-election period. The normative acts are disputed in relation to the constitutional principle of freedom of expression;
• Another constitutional lawsuit filed on December 1 concerns the constitutionality of the restriction in the "Rules for Provision of Housing for IDPs", which provides for a 3-year ban preventing IDPs from selling the real estate transferred to their ownership;
• In the constitutional lawsuit filed on December 1, the Public Defender of Georgia requests the determination of the obligation of patrol police officers to use body cameras during patrolling, when they communicate with citizens or otherwise impact their constitutional rights. According to the currently applied rules, although a body camera is a necessary part of the patrol police officer’s equipment during patrolling, its use relies completely on the will of the police officer. When dealing with a complaint of alleged ill-treatment, video recording is important evidence and contributes to the administration of justice;
• On December 1, the Public Defender of Georgia also appealed against the discriminatory rule, which restricts the right of war veterans with disabilities to simultaneously benefit from both the veteran's subsistence subsidy and the social package provided for persons with disabilities;
• The constitutional lawsuit of December 1 challenges the normative content of paragraph 1 of Article 30 of the Law of Georgia on International Cooperation in Criminal Matters, which allows extradition detention of a person even when he/she has already spent 9 months in detention after the discovery of the grounds for the initiation of the extradition procedures, within the framework of any criminal case against that person.