ღონისძიება საქართველოში ადამიანის უფლებათა დამცველი დამოუკიდებელი სახელმწიფო ინსტიტუტების თანამშრომლობასა და გაძლიერებისათვის
2021 წლის 5, 6 და 7 ივლისს გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისმა (UN OHCHR) სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურსა და სახალხო დამცველს შორის ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით სამუშაო შეხვედრა გამართა.
მხარეებმა სახელმწიფო ინსპექტორის მანდატში შემავალი საქმიანობის, კერძოდ, სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების სამართლებრივ და პრაქტიკულ საკითხებზე ისაუბრეს. დეტალურად განიხილეს დაკავების და საპატიმრო ადგილებში არსებული მდგომარეობასა და ინდივიდუალურ საჩივრებთან დაკავშირებით ინფორმაციის ეფექტიანი გაცვლის საკითები. საუბარი ასევე შეეხო, ინსპექტორის მანდატს, შესაბამის სფეროებში სახალხო დამცველის მიერ პარლამენტისადმი წარდგენილ წლიურ ანგარიშში მოცემულ საკითხებსა და გამოწვევებს.
სამდღიანი შეხვედრა ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით მიმდინარე პროგრამის - ადამიანის უფლებები ყველასათვის (მეორე ფაზა) ფარგლებში გაიმართა, რომელსაც UN OHCHR და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ერთობლივად ახორციელებენ.

Event for Cooperation and Strengthening of Independent State Human Rights Institutions in Georgia
On July 5, 6 and 7, 2021, the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (UN OHCHR) held a working meeting to enhance cooperation between the State Inspector’s Office and the Public Defender’s Office.
The parties discussed the activities falling under the mandate of the State Inspector, namely legal and practical issues of investigation of offences committed by the law enforcement agencies. The issues of effective exchange of information relating to individual complaints and situation in detention facilities and prisons were discussed in detail. The conversation also touched upon the mandate of the Inspector and the matters and challenges reviewed in the annual report submitted to the Parliament by the Public Defender in the relevant fields.
The three-day meeting was part of the EU-supported Human Rights for All (Phase II) programme, which is being jointly implemented by the UN OHCHR and the United Nations Development Programme (UNDP).