ევროკავშირმა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მხარდასაჭერად ახალი პროექტი წარადგინა
2023 წლის 12 ივნისს, თბილისში, ევროკავშირმა გამართა პროექტის „საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა“ პრეზენტაცია.
პროექტის მიზანია გააძლიეროს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის შესაძლებლობები, რათა ხელი შეუწყოს საქართველოში სამართლიანი და გამჭვირვალე სამართლებრივი სისტემის დამკვიდრებას. აღნიშნული ინიციატივა დაეხმარება ქვეყანაში ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის დაცვას.
„ამ პროექტის საშუალებით ჩვენ გვსურს გავაძლიეროთ სახალხო დამცველის აპარატი და ხელი შევუწყოთ ადამიანის უფლებების დაცვას საქართველოში“, - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას.
ევროკავშირის ელჩის პაველ ჰერჩინსკის განცხადებით, “ ამ პროექტის დაწყება კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯია, ევროკავშირისა და საქართველოს სახალხო დამცველის თანამშრომლობისთვის. ეს თანამშრომლობა ეფუძნება ღრმა რწმენას, რომ ძლიერი და დამოუკიდებელი სახალხო დამცველის აპარატი, წაახალისებს საქართველოში ინკლუზიური და სამართლიანი საზოგადოების განვითარებას.
პროექტი განხორციელდება 24 თვის განმავლობაში, 4 000 000 ლარის ბიუჯეტით. იგი მიზნად ისახავს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის სხვადასხვა დეპარტამენტებისა და სტრუქტურული დანაყოფებისთვის სასწავლო პროგრამების შემუშავებას, რაც მომავალში მათი საქმიანობის უმაღლესი სტანდარტით განხორციელებას უზრუნველყოფს.
„სასწავლო პროგრამები სახალხო დამცველის აპარატს აღჭურვავს საჭირო ინსტრუმენტებითა და ცოდნით, რაც ხელს შეუწყობს საქმიანობის ეფექტურად და ეფექტიანად წარმართვას,“ - განაცხადა კონსორციუმ DAI-ს წარმომადგენელი იველინა დილოვსკამ.
ტექნიკური მხარდაჭერა ითვალისწინებს ცნობიერების ამაღლებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მიმართულებით განსახორციელებელ აქტივობებს. პროექტი უზრუნველყოფს საქართველოს სახალხო დამცველის კომუნიკაციის სტრატეგიის შემუშავებას, რომელიც ხელს შეუწყობს ერთი მხრივ საზოგადოებასთან ურთიერთობის აქტივობებს და მეორე მხრივ აპარატის მოქალაქეებთან და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობას.
თავის გამოსვლაში გუნდის ლიდერმა გიორგი ტუღუშმა, რომელმაც პროექტის გეგმები წარმოადგინა, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროექტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები სახალხო დამცველის აპარატს საშუალებას მისცემს ეფექტურად და მაქსიმალურად გამჭვირვალედ წარმართოს საკუთარი საქმიანობა.“
პროექტი კონსორციუმი DAI-ის ხელმძღვანელობითა და საკონსულტაციო კომპანია EGERIA Solutions-თან თანამშრომლობით ხორციელდება.

European Union Presents New Project to Support Public Defender’s Office of Georgia
On June 12, 2023, in Tbilisi, the European Union held a presentation of the project "Support to the Public Defender’s Office of Georgia".
The goal of the project is to strengthen the capabilities of the Public Defender’s Office of Georgia in order to facilitate the establishment of a fair and transparent legal system in Georgia. This initiative will help protect human rights and the rule of law in the country.
"Through this project, we want to strengthen the Public Defender’s Office and promote the protection of human rights in Georgia," Public Defender of Georgia Levan Ioseliani said during delivering his welcome speech at the event.
According to the Ambassador of the European Union Pawel Herczynski, "The launch of this project is another step forward for the cooperation between the European Union and the Public Defender of Georgia. This cooperation is based on the deep belief that a strong and independent Public Defender’s Office will encourage the development of an inclusive and just society in Georgia.
The project will be implemented for 24 months, with a budget of GEL 4000 000. It aims to develop training programmes for various departments and structural units of the Public Defender’s Office of Georgia, which will ensure the highest standard of their activities in the future.
"Study programmes will equip the Public Defender’s Office with the necessary tools and knowledge, which will help to conduct activities effectively and efficiently," said Ivelina Dilovska, representative of DAI consortium.
Technical support includes awareness-raising and public relations activities. The project aims to develop a communication strategy of the Public Defender of Georgia, which will promote public relations activities on the one hand and close cooperation with citizens and civil society organizations on the other hand.
According to the leader of the team, Giorgi Tughushi, who presented the project plans, the activities carried out within the framework of the project will allow the Public Defender’s Office to conduct its activities efficiently and as transparently as possible.
The project will be implemented under the leadership of the DAI consortium and in cooperation with the EGERIA Solutions consulting company.