ძალადობის მსხვერპლი ქალის აბორტის უფლებასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი საკონსტიტუციო სასამართლომ არსებითად განსახილველად მიიღო
2024 წლის 24 ოქტომბრის N2/15/1802 საოქმო ჩანაწერით[1] საკონსტიტუციო სასამართლომ არსებითად განსახილველად მიიღო სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი,[2] რომელიც შეეხება ძალადობის მსხვერპლი ქალების მიერ აბორტის უფლებით სარგებლობის შეზღუდვას.
სადავო კანონმდებლობა, 12 კვირის შემდეგ, გაუპატიურების შედეგად დამდგარი ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტის სავალდებულო საფუძვლად სასამართლოს მიერ გამოტანილ გამამტყუნებელ განაჩენს განსაზღვრავს, რომლითაც დადგინდება, რომ ორსული ქალის მიმართ ჩადენილია სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაული - გაუპატიურება.
საერთო სასამართლოებში სამართალწარმოების ხანგრძლივობა, როგორც წესი, აღემატება არა მხოლოდ აბორტისთვის დასაშვებ, ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანებით[3] საგამონაკლისოდ განსაზღვრულ 22 კვირიან ვადას, არამედ ზოგჯერ ორსულობის მთლიან პერიოდსაც კი. შედეგად, უმრავლეს შემთხვევაში, გაუპატიურების მსხვერპლი ქალებისთვის შეუძლებელი ხდება, საგამონაკლისო წესის შესაბამისად, დადგენილ ვადაში სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენის წარდგენა ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტის მიზნით.
კონსტიტუციური სარჩლის თანახმად, სადავო მოწესრიგების ლეგიტიმური მიზანი შეიძლება იყოს უკანონო აბორტების შემცირება და, შედეგად, ქალთა ჯანმრთელობის დაცვა, თუმცა, მითითებული მიზანი მიღწევადია ნაკლებად მზღუდავი და ძალადობის მსხვერპლი ქალის ინტერესებზე უფრო მეტად მორგებული საშუალებებითაც. შესაბამისად, სახალხო დამცველის პოზიციით, სადავო ნორმით დადგენილი შეზღუდვა არღვევს სქესობრივი დანაშაულის მსხვერპლი ქალის თავისუფალი განვითარების უფლებით და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობით დაცულ ავტონომიას.
[1] საკონსტიტუციო სასამართლოს 2024 წლის 24 ოქტომბრის N2/15/1802 საოქმო ჩანაწერი, ხელმისაწვდომია აქ: https://bit.ly/3ADbWmE .
[2] სახალხო დამცველის 2023 წლის 6 ნოემბრის N1802 კონსტიტუციური სარჩელი, ხელმისაწვდომია აქ: https://bit.ly/48KjNvi .
[3] „ორსულობის ხელოვნური შეწყვეტის განხორციელების წესების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2014 წლის 7 ოქტომბრის №01-74/ნ ბრძანებით დამტკიცებული №5 დანართი.

Constitutional Court Accepts Public Defender’s Constitutional Lawsuit regarding the Right to Abortion of a Victim of Violence
With protocol No. 2/15/1802[1] of October 24, 2024, the Constitutional Court accepted the constitutional lawsuit[2] of the Public Defender, which concerns the restriction of the right to abortion for women victims of violence.
According to the disputed legislation, after 12 weeks, the mandatory basis for the artificial termination of pregnancy resulting from rape should be the guilty judgement issued by the court, which confirms that the pregnant woman was subjected to rape – a crime against her sexual freedom and inviolability.
The duration of the proceedings in the common courts usually exceeds not only the 22-week period allowed for abortion, exceptionally determined by the order of the Minister of Health,[3] but sometimes even the entire period of pregnancy. As a result, in most cases, it becomes impossible for women, who are victims of rape, to present a guilty judgement of the court for the purpose of artificial termination of pregnancy, in accordance with the exceptional rule.
According to the constitutional lawsuit, the legitimate purpose of the disputed regulation may be to reduce illegal abortions and, as a result, to protect women's health, however, the mentioned purpose could be achieved by means that are less restrictive and more tailored to the interests of abused women. Therefore, according to the Public Defender, the restriction established by the disputed norm violates the autonomy protected by the right to free development and inviolability of private life of female victims of sexual crime.
[1] Protocol No. 2/15/1802 of the Constitutional Court of October 24, 2024, available here: https://bit.ly/3ADbWmE.
[2] Public Defender's constitutional lawsuit of November 6, 2023 N1802, available at: https://bit.ly/48KjNvi.
[3] Appendix No. 5 approved by Order No. 01-74/N of the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia of October 7, 2014, "On the approval of the rules for the implementation of artificial termination of pregnancy".