5 ივნისი - გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე
5 ივნისს გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე აღინიშნება. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიერ 1972 წელს დაარსებული გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე, გარემოსდაცვითი საკითხებისადმი მიძღვნილ ყველაზე მასშტაბურ გლობალურ ღონისძიებას წარმოადგენს, რომელიც მილიონობით ადამიანს აერთიანებს ჩვენი პლანეტის დაცვის მისიაში. ამ დღის აღნიშნვის მთავარი მიზანია გარემოს დაცვის საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და გამოწვევების დაძლევისთვის საჭირო ქმედებების ხელშეწყობა.
2021 წელს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭომ სუფთა, ჯანსაღი და მდგრადი გარემო ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებად აღიარა. გარემოს დაცვას ადამიანის ძირითად უფლებად აღიარებს საქართველოს კონსტიტუციაც. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი არაერთი წელია ზედამხედველობს ამ უფლების რეალიზაციას.
გარემოს დაცვის უფლების ერთ-ერთ მიმართულებას წარმოადგენს წყალზე უფლება, რომელსაც არსებითი მნიშვნელობა აქვს ცხოვრებით სრულფასოვანი სარგებლობისა და ადამიანის უფლებების რეალიზაციისთვის. აღნიშნულის გათვალისწინებით, 2024 წელს აპარატმა პრიორიტეტულად იმუშავა წყალზე უფლების საკითხებზე. კერძოდ, ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებული მიდგომებისა და საერთაშორისო სტანდარტების საფუძველზე შეიმუშავა სპეციალური მეთოდოლოგია, აპარატის წარმომადგენლებმა ვიზიტები განახორციელესსაქართველოს 5 რეგიონში და 15 მუნიციპალიტეტის 35 სოფელში. შედეგად, მომზადდა სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიში „წყალზე უფლების რეალიზაცია საქართველოში“.
გაწეულმა საქმიანობამ ცხადყო, რომ საქართველოში წყალზე უფლების სათანადო რეალიზაციის არაერთი გამოწვევა არსებობს. მათ შორის, პრობლემები გამოვლინდა წყალზე უფლების თითქმის ყველა კრიტერიუმთან დაკავშირებით. ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა კი ამ უფლების შინაარსზე, მათი დაცვის გარანტიებზე, სასმელი წყლის ხარისხსა და სხვა საკითხებზე მოქალაქეთა ინფორმირებულობის ნაკლებობაა. ამასთან, პრაქტიკულად უგულებელყოფილია საზოგადოების მონაწილეობის პრინციპი. არსებული გამოწვევები, როგორც საკანონმდებლო გარანტიების გაუმჯობესებას, ასევე, ცენტრალური და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მხრიდან ეფექტიანი ნაბიჯების დროულად გატარებას მოითხოვს.
გარემოს დაცვის უფლების, მათ შორის, წყალზე უფლების რეალიზაციისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს ინფორმირებულ და დაინტერესებულ საზოგადოებას. აღნიშნულის გათვალისწინებით, 2025 წელს, სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად ატარებს საინფორმაციო შეხვედრებსა და ღონისძიებებს გარემოს დაცვის უფლებასთან დაკავშირებით, განსაკუთრებული ყურადღება კი ეთმობა, სწორედ, წყალზე უფლებას. აპარატის წარმომადგენლები აპრილისა და მაისის თვეში შეხვდნენ ქუთაისისა და ბორჯომის სკოლების მოსწავლეებს, სტუდენტებსა და დაინტერესებულ მოქალაქეებს. შეხვედრები გაიმართა ორივე ქალაქის საჯარო სკოლებში, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და ღია სივრცეებში. (შეხვედრები გაეროს, ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსისა (GANHRI) და ნორვეგიის სამეფოს მხარდაჭერით ჩატარდა).
5 ივნისს გარემოს დაცვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებმა, გარემოს დაცვის უფლების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, რუსთავის ცენტრალურ პარკში საინფორმაციო ღონისძიება გამართეს და დაინტერესებულ მოქალაქეებს მათი უფლებები გააცნეს.
სახალხო დამცველის აპარატი კვლავ აქტიურად გააგრძელებს გარემოს დაცვის უფლების სხვადასხვა ასპექტზე მუშაობას და თემატური კვლევებისა და გაწეული ზედამხედველობის შედეგების გათვალისწინებით, შესაბამისი რეკომენდაციების შემუშავებასა და მათი შესრულების ხელშეწყობას.

June 5 - World Environment Day
June 5 is World Environment Day, which was established by the United Nations in 1972. World Environment Day is the largest global event dedicated to environmental issues, uniting millions of people in the mission of protecting our planet. The main goal of celebrating this day is to raise public awareness of environmental issues and promote the necessary actions to overcome challenges.
In 2021, the UN Human Rights Council recognized a clean, healthy and sustainable environment as a fundamental human right. The Constitution of Georgia also recognizes environmental protection as a basic human right. Accordingly, the Public Defender’s Office of Georgia has been overseeing the implementation of this right for many years.
One of the directions of the right to environmental protection is the right to water, which is essential for the full enjoyment of life and realization of human rights. Taking into account the above, in 2024, the Office prioritized work on the issues of the right to water. In particular, a special methodology was developed based on human rights-based approaches and international standards, and representatives of the Office visited 5 regions of Georgia and 35 villages in 15 municipalities. As a result, the Public Defender prepared a special report on “Realization of the Right to Water in Georgia”.
The work carried out revealed that there are a number of challenges to the proper realization of the right to water in Georgia. Among them, problems were identified with almost all criteria of the right to water. One of the main challenges is the lack of awareness among citizens about the content of this right, guarantees for its protection, the quality of drinking water and other issues. In addition, the principle of public participation is practically ignored. The existing challenges require both the improvement of legislative guarantees and the timely implementation of effective steps by central and local self-government bodies.
An informed and interested society is of particular importance for the realization of the right to environmental protection, including the right to water. Taking this into account, in 2025, the Public Defender's Office has been actively conducting information meetings and events related to the right to environmental protection, with special attention being paid to the right to water. Representatives of the Office met with schoolchildren, students and interested citizens of Kutaisi and Borjomi in April and May. The meetings were held in public schools of both cities, Akaki Tsereteli State University and open spaces. (The meetings were held with the support of the UN, the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and the Kingdom of Norway).
On June 5, in connection with World Environment Day, representatives of the Public Defender's Office held an information event in Rustavi Central Park to raise awareness of the right to environmental protection and introduced interested citizens to their rights.
The Public Defender's Office will continue to actively work on various aspects of the right to environmental protection and, considering the results of thematic studies and supervision, will develop relevant recommendations and promote their implementation.