დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე
21 მარტს მსოფლიო დაუნის სინდრომის საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს. 2012 წლიდან მოყოლებული, გაეროს გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით, სწორედ ყოველი წლის 21 მარტს მსოფლიოს მასშტაბით სახელმწიფოები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, სამოქალაქო თუ კერძო სექტორის წარმომადგენლები, მოქალაქეები დაუნის სინდრომის შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით სხვადასხვა ღონისძიებებს გეგმავენ და ახორციელებენ.
2022 წელს, დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით დაგეგმილი კამპანიის ფარგლებში დაისვა შეკითხვა: რა არის ინკლუზია? კამპანია ყველა ადამიანს აძლევს შესაძლებლობას, გამოთქვას თავისი აზრი დაუნის სინდრომის მქონე პირთა ინკლუზიის, მათი საზოგადოებაში ჩართულობის ხელშეწყობისა და იმ ბარიერების შესახებ, რომლებიც საზოგადოების ამ ჯგუფს კვლავ სეგრეგირებულად, ცალკე ჯგუფად გამოყოფს.
ცნობილია, რომ შშმ პირთა სრული და ეფექტური მონაწილეობა და ჩართვა საზოგადოებაში გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის (UN CRPD) ერთ-ერთ მთავარ პრინციპს წარმოადგენს, თუმცა მაინც რას გულისხმობს ეს პრაქტიკაში და რა გვიშლის ხელს, რომ დაუნის სინდრომის მქონე პირები გახდნენ საზოგადოების სრულუფლებიანი წევრები? სწორედ აღნიშნულ საკითხზე დისკუსიის გახსნა და ინკლუზიის შესახებ ინფორმაციის შეგროვებას ისახავს მიზნად დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღის 2022 წლის თემა - #ინკლუზიანიშნავს.
ქვეყანაში დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანების უფლებების სათანადო რეალიზება კვლავ ბევრ დაბრკოლებას აწყდება, რომელთა აღმოფხვრა მეტ ძალისხმევას საჭიროებს სახელმწიფოს მხრიდან.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს ხელისუფლებას, ხელი შუწყოს დაუნის სინდრომის მქონე პირთა ინლუზიას, რაც პირველ რიგში გულისხმობს მათთვის თანაბარი შესაძლებლობების შექმნას, ყოველდღიურ ცხოვრებაში სრულფასოვანი ჩართვისთვის პირობების უზრუნველყოფას, ინდივიდუალურ საჭიროებებზე მორგებული მომსახურებების დანერგვას, წვდომას განათლებაზე, ჯანდაცვაზე, სოციალურ დაცვაზე, საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა ასპექტზე, დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის საჭირო ფუნქციური და სოციალური უნარ-ჩვევების ხელშემწყობი თანამედროვე სერვისები და მომსახურებების შექმნას, დაუნის სინდრომის მქონე პირთა ოჯახების გაძლიერებას, საზოგადოებაში არსებული სტიგმისა და სტერეოტიპული დამოკიდებულების წინააღმდეგ ბრძოლას და დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანების უფლებებისა და ღირსებისადმი პატივისცემაზე ზრუნვას.

World Down Syndrome Day
March 21 marks the World Down Syndrome Day. By the decision of the UN General Assembly, on March 21 of each year, since 2012, states, international organizations, citizens, representatives of civil and private sectors plan and implement various measures to raise awareness of the Down Syndrome.
In 2022, as part of the World Down Syndrome Day campaign, a question was asked: What is inclusion? The campaign gives anyone the opportunity to express his/her views on the inclusion of people with Down Syndrome, their integration with society and barriers that keep this group of society segregated.
It is well known that the full and effective participation and inclusion of persons with disabilities in society is one of the main principles of the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities (UN CRPD). Yet what does this mean in practice and what are the barriers that prevent individuals with Down Syndrome from becoming full members of society? The theme of the 2022 World Down Syndrome Day - #inclusionmeans – aims to open a discussion and gather information about inclusion.
Proper realization of the rights of people with Down Syndrome in the country still faces many obstacles, the elimination of which requires more efforts from the State.
The Public Defender once again calls on the authorities to promote the inclusion of people with Down Syndrome, which primarily means creating equal opportunities for them, providing conditions for their full inclusion in daily life, introducing services tailored to their individual needs, ensuring their access to education, health care, social protection, all aspects of social life, creating modern services and facilities to support functional and social skills needed for independent living, strengthening the families of people with Down Syndrome, combating stigma and stereotypes in society, and promoting respect for the rights and dignity of people with Down Syndrome.