„გენდერული მეინსტრიმინგი - საქართველოს მიერ აღიარებული ვალდებულებებისა და მათი შესრულების სტატუსის მიმოხილვა“
2021 წლის 10 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით ონლაინ პრეზენტაცია გამართა, რომელზეც საქართველოს მიერ გენდერული მეინსტრიმინგის კუთხით აღებული საერთაშორისო ვალდებულებები შეაფასეს და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ შემუშავებული კვლევა წარმოადგინეს.
კონფერენციაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ მოკლედ მიმოიხილა კვლევის მიგნებები და გენდერული მეინსტრიმინგის საკითხები. „გენდერული მეინსტრიმინგი გულისხმობს ქალების და კაცების წინაშე არსებული გამოწვევების, მათი გამოცდილების და საჭიროების ასახვას სახელმწიფო პოლიტიკის ყველა სფეროში, იქნება ეს ეკონომიკა, ჯანდაცვა, თავდაცვა თუ განათლება. ჩვენი მთავარი კრიტიკაც, გენდერული თანასწორობის და ქალთა უფლებების საკითხებზე საუბრისას, სწორედ მსგავსი მიდგომების სიმცირეს, ხშირად ფრაგმენტულ რეაგირებას და სისტემური ხედვის არარსებობას უკავშირდება.“
კონფერენციაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ ასევე გაეროს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში საბინე მაჰლი, საქართველოს პარლამენტის წევრი ნინო წილოსანი და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა სამდივნოს უფროსი მაკა ფერაძე. ექსპერტმა ლიკა ჯალაღანიამ საქართველოს მიერ გენდერული მეინსტრიმინგის მიმართულებით აღებული საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულების სტატუსი შეაფასა და დამსწრე საზოგადოებას კვლევის ძირითადი მიგნებები გააცნო.
კვლევამ გამოავლინა, რომ მიუხედავად გენდერული თანასწორობის მიმართულებით ბოლო წლებში განხორციელებული პროგრესისა, ქვეყანაში არსებული გენდერული პოლიტიკა ვერ უზრუნველყოფს ვერც ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის ზრდას, ვერც ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე უწყებების კოორდინირებულ მუშაობას და ფემიციდის პრევენციას. ასევე პრობლემად რჩება სახელმწიფო პოლიტიკისა და ბიუჯეტირების პროცესში გენდერული მეინსტრიმინგის განხორციელება და მონიტორინგი.
მიუხედავად საერთაშორისო დოკუმენტებით ნაკისრი ვალდებულებებისა, კვლავ არ შემუშავებულა შესაბამისი მექანიზმები, რომელიც განათლების, ეკონომიკის, დასაქმებისა და სხვა სფეროებში გენდერული მეინსტრიმინგის ინტეგრირებას მოახდენდა. ამ პროცესში სახელმწიფოს არ აქვს კომპლექსური ხედვა და გენდერული პოლიტიკა ხშირად ზედაპირული და წერტილოვანია.
ონლაინ პრეზენტაციას მოდერაცია გაუწია საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ. შეხვედრას სამთავრობო და არასამთვრობო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Gender Mainstreaming - Review of Georgia's Obligations and Their Fulfillment Status
On March 10, 2021, the Public Defender’s Office, in cooperation with UN Women and with the support of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs, held an online presentation assessing Georgia's international obligations relating to gender mainstreaming and presented a study conducted by the Public Defender’s Office.
In her welcome speech, Public Defender Nino Lomjaria briefly reviewed the findings of the study and gender mainstreaming issues. "Gender mainstreaming involves reflecting the challenges facing women and men, their experiences and needs in all areas of public policy, including economics, health care, defense and education. Our main criticism relating to gender equality and women's rights is directed against the lack of such approaches, often fragmented responses and the lack of a systemic vision.”
Sabine Machl, UN Resident Coordinator in Georgia, Nino Tsilosani, Member of Parliament of Georgia, and Maka Peradze, Head of the Human Rights Secretariat of the Government of Georgia, also delivered welcome speeches at the conference. Expert Lika Jalaghania assessed the status of fulfillment of international obligations in the direction of gender mainstreaming by Georgia and introduced the main findings of the study.
The study made it clear that despite the progress made in recent years in the direction of gender equality, the country's gender policy fails to increase women's political participation or coordinate the work of state agencies in response to violence against women and domestic violence, or to prevent the cases of femicide. Implementing and monitoring gender mainstreaming in national policy and budgeting also remains a problem.
Despite the commitments undertaken by Georgia within the framework of international documents, no mechanisms have yet been developed to integrate gender mainstreaming in education, economics, employment or other areas. The State does not have a complex vision in this process and gender policy is often superficial and narrow.
The online presentation was moderated by Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia. The meeting was attended by representatives of the governmental and non-governmental sectors.