სახალხო დამცველის განცხადება პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელების შესახებ
პოლიტიკოს ქალზე კიდევ ერთი თავდასხმა, დისკრედიტაციის მცდელობა და სისტემური იარაღი ქალების წინააღმდეგ. ეს არის რეალობა, რომელშიც ჩვენ სახელმწიფოში ქალ საჯარო პირებს მოღვაწეობა უწევთ. შანტაჟი პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრებით იქცა სისტემურ პრობლემად, ამის საპასუხოდ კი მხოლოდ მიმდინარე გამოძიებები გვაქვს, რომლის შესახებაც საზოგადოება სათანადო ინფორმაციასაც ვერ იღებს.
სამწუხაროდ, ჩვენს პოლიტიკურ სივრცეში ეს დანაშაული გენდერულად მოტივირებულია და მიმართულია ძირითადად ქალი პოლიტიკოსებისკენ. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, გამოძიებამ ხაზი გაუსვას დანაშაულის დისკრიმინაციულ მოტივს, რათა სათანადო პასუხი გაეცეს ამგვარი დანაშაულის ჩამდენ პირებს, და მომავალში, პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გასაჯაროება პოლიტიკურ სისტემაში ქალთა დისკრიმინაციისა და ჩაგვრის იარაღი არ გახდეს.
საზოგადოებას კარგად ახსოვს 2016 წლის 11 და 14 მარტს მომხდარი ანალოგიური დანაშაული, თუმცა, ამ დრომდე უცნობია გამოავლინა თუ არა პროკურატურამ დამნაშავეები, რომლებმაც უშუალოდ ეს კადრები შექმნეს და ინტერნეტ სივრცეში თვითონ ან სხვა პირების მეშვეობით გაავრცელეს.
სახელმწიფოს ვალდებულებაა, გაატაროს მკაცრი პოლიტიკა და დასაჯოს დამნაშავე პირები. საზოგადოება უნდა იყოს ინფორმირებული, რომ პირადი ცხოვრების ამსახველი მასალის გავრცელება, შენახვა თუ დაარქივება სისხლის სამართლის დანაშაულია და უმკაცრეს სასჯელს ითვალისწინებს.
პირადი ცხოვრებით შანტაჟის წინააღმდეგ უნდა დაიგეგმოს კომპლექსური ღონისძიებები, რომლებიც მიმართული იქნება პრობლემის გადაჭრისკენ, რისკის შემცირებისკენ (ინფორმაციის ოპერატიულად შეტყობინების მექანიზმი, მასალის სწრაფად დაბლოკვის გზები და ა.შ.) და ცნობიერების ამაღლებისკენ. აუცილებელია სახელმწიფო ორგანოებმა საფუძვლიანად იმუშავონ ამ მიმართულებით, ვინაიდან ქმედითი ნაბიჯების გარეშე შეუძლებელია პრობლემის ძირეული აღმოფხვრა და საკითხის აქტუალიზაცია მხოლოდ გარკვეული პერიოდულობით ხდება.
სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სამართალდამცავებს მოუწოდებს დროულად გამოიძიონ და პასუხისგებაში მისცენ დანაშაულის ჩამდენი პირები, საზოგადოებას კი სთხოვს პოლიტიკური თუ სხვა შეხედულების მიუხედავად, გვერდში დაუდგეს იმ ადამიანებს, რომლებიც ამ ტიპის შანტაჟის მსხვერპლი გახდნენ.

Public Defender's Statement on the Release of Video Footage Showing Private Life
Another attack on a female politician, an attempt to discredit her and the use of systemic weapon against women - this is a reality in which female public persons have to work in our state. Blackmailing a person by the use of footage showing private life has become a systemic problem, and in response to this, we only have the pending investigations and even proper information about the progress of the investigation is not available for the public.
Unfortunately, this is a gender-motivated crime and is mainly directed against female politicians. It is therefore important that the discriminatory motive of the crime be underlined by the investigation in order to ensure adequate punishment of offenders and to prevent the use of videos showing private life for the discrimination of women in the political system in the future.
The public remembers a similar crime that took place on March 11 and 14, 2016. However, we still do not know whether or not the Prosecutor's Office has identified the individuals who recorded those videos and released them via the internet or other persons.
It is the obligation of the State to apply strict policies and punish perpetrators. The public should be informed that it is a crime to release, keep or archive videos showing private life, which leads to strict punishment.
Complex measures should be planned against blackmailing a person by the use of videos showing private life, which should be directed at solving the problem, reducing the risks (mechanism of quick reporting, ways for quickly blocking the footage, etc.) and raising awareness. It is necessary that the state authorities make active efforts in this direction, since it is impossible to eliminate the problem without effective steps and since the issue is just periodically actualized.
The Public Defender of Georgia urges the law enforcers to investigate the case and prosecute the individuals who committed the crime. She also calls on the public to support the victims of such blackmail regardless of their political or other opinions.