სახალხო დამცველის კონკურსი – „ მე ომბუდსმენი“ 2011
2011 წლის 1 ივინისს, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს, სახალხო დამცველი იწყებს კონკურსს – „მე ომბუდსმენი“ 2011. „მე – ომბუდსმენი“ არის ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში სახალხო დამცველის მიერ ორგანიზებული კონკურსი 13-18 წლის ახალგაზრდებისთვის.
კონკურსი ტარდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროს მხარდაჭერით. კონკურსის სპონსორია ევროკავშირის მიერ დაფინასებული პროექტი „ სახალხო დამცველის აპარატის ხელშეწყობა“.
კონკურსი ტარდება 2-2 მოსწავლისგან შექმნილი გუნდებისათვის, რომელთაც 25 ივნისამდე აქვთ საშუალება სახალხო დამცველის ვებგვერდზეგაეცნონ თამაშის წესებს, გაიარონ რეგისტრაცია და უპასუხონ კითხვებს ადამიანის უფლებათა სფეროდან.
კონკურსი „მე ომბუდსმენი”- 2010 სამი რაუნდისაგან შედგება. აქედან პირველი ორი რაუნდი ტარდება ვებგვერდის საშუალებით, როდესაც დარეგისტრირებული გუნდები კითხვებზე პასუხებს აგზავნიან ონლაინ რეჟიმში, ხოლო მესამე რაუნდს სახალხო დამცველის აპარატი უმასპინძლებს. ფინალში გასული მოსწავლეები მიიღებენ დახურულ კონვერტებს ადამიანის უფლებათა სფეროში გარკვეული კაზუსით, რომელზეც პასუხი შენობიდან გაუსვლელად 3 საათის ფარგლებში წერილობით უნდა გასცენ.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად საჭიროა მოტივაცია, ანალიტიკური უნარი და უახლოესი კომპიუტერის მოძებნა, რომელიც ჩართულია ინტერნეტის ქსელში.
გამარჯვებული გუნდები დაჯილდოვდებიან პერსონალური კომპიუტერებით და სხვა სოლიდური პრიზებით.
კონკურსი–„მე–ომბუსმენი“ პირველად 2010 წელს ჩატარდა. კონკურსის სამივე საპრიზო ადგილი იმერეთის რეგიონის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა დაიკავეს. საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში ბატონმა პერ ეკლუნდმა გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვეს.
დეტალური ინფორმაციისთვის ესტუმრეთ სახალხო დამცველის ვებ–გვერდს: www.ombudsman.ge და მარჯვენა ველში დააჭირეთ ღილაკს „მე ომბუდსმენი“!

The Competition held by the Public Defender of Georgia
On June 1, 2011 - the International Children’s Day, the Public Defender launches a competition “Me - the Ombudsman” 2011. “Me - the Ombudsman” is a competition organized by the Public Defender in the area of human rights protection for youth at the age of 13-18.
The competition is held in cooperation with the Ministry of Education and Science. The financial support for the competition is provided by the project of European Union “Support to the Public Defender’s Office of Georgia”.
The teams consisting of two public school pupils are eligible for the competition. Participants will have the opportunity to get acquainted with the rules of the game, get registered, and answer questions from the area of human rights till June 25.
The competition “Me - the Ombudsman” consists of three rounds. The first two rounds will be held via the website, with the registered teams sending their answers in the online mode, while the third round will be hosted by the Public Defender’s Office. The participants who make it to the final round will receive closed envelopes with a certain hypothetical case from the area of human rights to which they must give a written answer within three hours without leaving the building.
In order to take part in the competition, pupils need to have motivation and analytical skills, and they have to find the nearest computer connected to the Internet.
The winning teams will be awarded with personal computers and other solid prizes.
The competition “Me - the Ombudsman” was first held in 2010. All the three top places were taken by the public school pupils from Imereti region. The Public Defender of Georgia, George Tugushi, the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkin, and the Ambassador of the European Union to Georgia, Per Eklund, awarded the prize-winning participants.
For detailed information, visit the website of the Public Defender: www.ombudsman.ge and click on the button “Me - the Ombudsman” on the right-hand side.