სახალხო დამცველმა დევნილთა ახალი განსახლების ადგილების მონიტორინგი განახორციელა
საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს, გატარებულ იქნას შესაბამისი ღონისძიებები, რათა ქ.თბილისში, საყვირის ქ.#2–ში მდებარე შენობაში მცხოვრებ დევნილებს და ასევე ფოცხო–ეწერის დასახლებაში მყოფ დევნილებს შეექმნათ ადეკვატური საცხოვრებელი პირობები.
სახალხო დამცველის აპარატმა მონიტორინგი განახორციელა დევნილთა ალტერნატიული განსახლების ობიექტებში – წალენჯიხის რაიონის სოფ. ფოცხო–ეწერის საცხოვრებელ კორპუსებსა და ქ.თბილისში, საყვირის ქუჩაზე მდებარე შენობაში.
კერძოდ, 2010 წლის 17-18 აგვისტოს, საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი იმყოფებოდა ფოცხო-ეწერის დასახლებაში, სადაც ამ დროისათვის დევნილთა 13 ოჯახი ცხოვრობს. მიუხედავად იმისა, რომ დევნილთა საცხოვრებელი ფართები რეაბილიტირებულია, არსებობს გარკვეული პრობლემები. კერძოდ: დევნილებს არ მიეწოდებათ ელექტროენერგია და ბუნებრივი აირი, შენობაში დაზიანებულია იატაკი. ამასთან, დევნილები იმყოფებიან მძიმე სოციალურ პირობებში. მათ არ აქვთ საკვები პროდუქტები, მედიკამენტები, პირველადი მოხმარების საყოფაცხოვრებო ნივთები და ავეჯი.
ფოცხო-ეწერში მცხოვრებ დევნილთა შორის არიან მცირეწლოვანი ბავშვები. რამდენიმე დევნილს აქვს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები, რის გამოც ისინი მუდმივად საჭიროებენ ექიმის მეთვალყურეობას. უახლოესი სამედიცინო პუნქტი კი დასახლებიდან დაახლოებით 10 კილომეტრში მდებარეობს (კერძოდ, წალენჯიხის რაიონის სოფელ ჯვარში).
2010 წლის 14 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელი აკვირდებოდა ქ.თბილისში, თვალჭრელიძის ქ.#2–ში მდებარე ამიერკავკასიის ჯარების სააფთიაქო სამმართველოს შენობიდან დევნილთა გამოსახლების პროცესს. აღნიშნულ შენობაში დევნილთა 38 ოჯახი ათი წლის განმავლობაში ცხოვრობდა. ამავე დღეს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მონიტორინგი განახორციელეს ქ.თბილისში, საყვირის ქ.#2–ში მდებარე შენობაში, სადაც იგეგმებოდა დევნილთა ჩასახლება. იმ დროისათვის შენობაში იყო მძიმე საცხოვრებელი პირობები. კერძოდ: დაზიანებული იყო სახურავი, არ იყო დამონტაჟებული სველი წერტილები, არ იყო ჩასმული კარ-ფანჯარა. ამასთან, შენობაში მიმდინარეობდა სარემონტო სამუშაოები. კერძოდ, შენობიდან გაჰქონდათ ნაგავი, ასევე იტიხრებოდა ოთახები და მონტაჟდებოდა სველი წერტილები. ადგილზე მყოფი მშენებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2010 წლის ივნისში უნდა დასრულებულიყო.
2010 წლის 26 ივლისს სახალხო დამცველის აპარატმა კვლავ განახორციელა მონიტორინგი აღნიშნულ ობიექტზე. სამწუხაროდ, მიუხედავად იმისა, რომ დევნილთა შესახლებიდან უკვე დაახლოებით 2 თვე გავიდა, საყვირის ქუჩაზე მცხოვრები დევნილების საცხოვრებელი პირობები კვლავ მძიმე რჩება. ამასთან, დევნილთა განმარტებით, სარემონტო სამუშაოები შეჩერებულია.

The Public Defender carries out monitoring of the new places of accommodation of IDPs
The Public Defender of Georgia has addressed a recommendation to the Ministry of Refugees and Accommodation to take appropriate measures to create adequate living conditions for the IDPs living at 2 Sakviri Street and in the settlement of Patskho-Etseri.
The Public Defender’s Office carried out monitoring in the facilities of alternative accommodation of IDPs – in the apartment blocks of the village of Patskho-Etseri, Tsalenjikha District, and in a building in Sakviri Street in Tbilisi.
In particular, on August 17-18, 2010, a representative of the Public Defender of Georgia visited the settlement of Patskho-Etseri where 13 families of IDPs are living. Despite the fact that the living spaces of the IDPs have been rehabilitated, certain problems remain. In particular, the refugees are not provided with electricity and natural gas, and the floor of the building is damaged. In addition, the refugees are living under harsh social conditions. They do not have food products, medications, household items of primary consumption, and furniture.
Among the IDPs living in Patskho-Etseri are children of young age. Several IDPs have problems related to health, due to which they are in need of a doctor’s supervision, but the nearest medical unit is located ten kilometers from the settlement (in particular, in the village of Jvari, Tsalenjikha District).
On June 14, 2010, a representative of the Public Defender’s Office observed the process of eviction of IDPs from the former building of the Division of Pharmacies of the Trans-Caucasian Military District located at 2 Tvalchrelidze Street in Tbilisi. In the aforementioned building, 38 families had been living for ten years. On the same day, representatives of the Public Defender’s Office carried out monitoring in the building located at 2 Sakviri Street in Tbilisi, where it was planned to accommodate the IDPs. At that time, there were poor living conditions in the building. In particular, the roof was damaged, faucets were not installed, and windows and doors had not been put in. In addition, repairs were under way in the building. In particular, garbage was being taken out of the building, rooms were divided with partitions, and faucets were being installed. According to the builders on the site, the rehabilitation works were supposed to be finished in June 2010.
On July 26, 2010, the Public Defender’s Office carried out monitoring in the aforementioned facility again. Unfortunately, despite the fact that about two months has passed since the IDPs were accommodated, the living conditions of the IDPs living in Sakviri Street remain poor. In addition, according to the IDPs, the repair works have stopped.