სახალხო დამცველის განცხადება იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა გამოსახლების თაობაზე
ბოლო პერიოდის განმავლობაში გახშირდა იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა გამოსახლების ფაქტები. სახალხო დამცველი იზიარებს საქართველოს მთავრობის განკარგულებით დამტკიცებული იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა მიმართ 2009-2012 წლებში სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელების სამოქმედო გეგმის შესაბამისად დევნილთა გრძელვადიანი განსახლების აუცილებლობას, თუმცა მიმართავს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრს ყურადღება გაამახვილოს გამოსახლების პროცესის გარკვეულ ასპექტებზე.
აშკარაა, რომ აგვისტოს თვეში ინტენსიურმა გამოსახლებებმა დევნილებში დაძაბულობა და უკმაყოფილება გამოიწვია, რაც რამდენჯერმე საპროტესტო აქციებში გადაიზარდა. არის საფრთხე, რომ დევნილებში სამინისტროს მიმართ გაჩნდება უნდობლობა, რაც მომავალში სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესს გაართულებს.
სახალხო დამცველი და მისი აპარატი თვალყურს ადევნებდა თითოეული გამოსახლების პროცესს. განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა რამდენიმე ტიპის პრობლემა:
- გამოსახლების შემჭიდროებული ვადები – დევნილებს, როგორც წესი, გამოსახლების შესახებ აფრთხილებენ 5 დღით ადრე. დევნილები მიუთითებენ, რომ ხშირ შემთხვევაში გაფრთხილება ატარებს ზეპირ ხასიათს. გამოსახლების მცირე ვადები, დევნილებს არ აძლევთ საშუალებას დაცალონ შენობები თავიანთი ნივთებისგან;
- სიტუაციას ართულებს ის ფაქტიც, რომ შენობებში განსახლებულნი არიან სხვადასხვა კატეგორიის დევნილები. თავად სამინისტროს მიერ გავრცელებული მონაცემებით დგინდება, რომ შენობებში იმყოფებოდნენ 2008 წლის რუსეთ–საქართველოს შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირები, რომლებიც კოტეჯების სანაცვლო თანხის ანაზღაურებას ელოდებოდნენ, კერძო სექტორში მცხოვრები დევნილები და დევნილთა ოჯახები, რომლებიც სამინისტროს ნებართვის საფუძველზე იყვნენ შენობებში შესახლებული. საქართველოს კანონმდებლობით თითოეული კატეგორიისათვის სხვადასხვა ტიპის მოპყრობა და სამართლებრივი გარანტიაა გათვალისწინებული.
- ინფორმირებულობის პრობლემა – როგორც წესი ის დევნილები, რომლებიც ალტერნატიულ განსახლებას ექვემდებარებიან არ ფლობენ ინფორმაციას ალტერნატიული საცხოვრებლის შესახებ, ან მხოლოდ ზოგადი ინფორმაცია აქვთ, რაც ძირითადად საცხოვრებლის ადგილმდებარეობით შემოიფარგლება. ზემოაღნიშნულის გამო შეუძლებელია დევნილთა მიერ ინფორმირებული არჩევანის გაკეთება.
- იმ მცირე შემთხვევებშიც კი, როდესაც დევნილებისთვის წინასწარ არის ცნობილი შეთავაზებული ალტერნატივის შესახებ, ხშირად დღის წესრიგში სხვა პრობლემა დგება. კერძოდ, ალტერნატიული ფართი არ აკმაყოფილებს საცხოვრებლად აუცილებელ მინიმალურ სტანდარტებს (მაგ. თვალჭრელიძის ქ.#2–დან საყვირის ქუჩაზე გადაყვანილ დევნილთა საქმე).
- დევნილთა განმარტებით, თავად გამოსახლების პროცესი შეურაცხმყოფელ ხასიათს ატარებს. ხშირია სიტყვიერი შეურაცხყოფის, არასათანადო მოპყრობის ფაქტები. ცალკეულ შემთხვევაში დევნილები ფიზიკურ შეურაცხყოფაზეც კი მიუთითებენ.
მიმაჩნია, რომ აუცილებელია შესაბამისი სტრუქტურების წარმომადგენლებსა და დევნილებს შორის მეტი კომუნიკაცია.
დევნილებს გამოსახლებამდე უნდა ჰქონდეთ ზუსტი წარმოდგენა და ინფორმაცია საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს მიერ მათ მიმართ დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ.
მნიშვნელოვანია დევნილ მოსახლეობას მიეცეს შესაძლებლობა წინასწარ მოინახულოს შეთავაზებული ალტერნატიული ფართი და გააკეთოს ინფორმირებული არჩევანი.
დევნილთა ალტერნატიულ საცხოვრებლებში გადაყვანამდე მოხდეს მათი სამეთვალყურეო საბჭოს მიერ დადგენილ მინიმალურ საცხოვრებელ სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა
სახალხო დამცველი აგრძელებს დევნილთა გამოსახლების პროცესის მონიტორინგს. ამასთან, სრულყოფილი სურათის მისაღებად, სახალხო დამცველმა მიმართა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრს და გამოითხოვა პროცესის სამართლებრივი შესწავლისათვის აუცილებელი ინფორმაცია.

Statement of Public Defender of Georgia regarding Eviction of Internally Displaced Persons
Number of internally displaced persons was evicted from places of their permanent residence in recent days. Public Defender understands the need to properly implement the Decree of the Georgian Government on “Adoption of the Action Plan for the Implementation of the State Strategy on IDPs during 2009-2012”, which considers finding durable housing solution for IDPs, however Public Defender refers to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia with a recommendation to pay attention to some of the aspects of the eviction process.
It is obvious that the intensive eviction process increased the tension and dissatisfaction among the IDP community, which was followed by number of demonstrations. Public Defender expresses apprehension that Ministry’s policy may cause mistrust among IDP community, which in itself can lead to the future complications during the implementation of the Action Plan.
Office of Public Defender is following eviction process. During the monitoring of this process following problems were identified:
- Extremely limited timeframe – in most of the cases, IDPs are notified about the eviction 5 days prior. IDPs state that in majority of cases they were notified orally, without providing any written document and explanation. As a result, limited time does not allow them to properly vacate buildings from their property;
- Another problem in most of evicted buildings was related to the fact that different categories of IDP inhabited those buildings. According to the information provided by the Ministry, those buildings house IDPs from 2008 Russian-Georgian armed conflict who inhabited buildings temporarily, while waiting for the monetary compensation as an alternative to the cottages, also IDPs from private sector who were given permission from the Ministry to live there. According to the Georgian legislation all these category of IDPs are entitled to different type of legal guarantees.
- Lack of Information – mostly IDPs who are entitled to get alternative shelter are either not informed about possible alternatives or they are given general information about the geographic location. Due to the aforementioned, it is extremely difficult for IDPs to make informed choices.
- In those cases when IDPs are aware of the alternative housing, other problems appear. More specifically, alternative housing solution does not satisfy the minimum standards of living (e.g. eviction of IDPs from 2 Tvalchrelidze Str. and resettlement to Sakviri Street).
- According to the IDP community, eviction process is very insulting. There are cases of verbal as well as physical assault.
According to all above-mentioned and taking into consideration results of the monitoring undertaken by the Office of the Public Defender, I address the Minister with the following recommendation:
I consider that there is a need of more active communication/cooperation between IDPs and relevant state institutions.
IDPs should have correct and accurate information from the Ministry about planned activities that might affect them.
It is extremely important to give IDPs an opportunity to visit alternative housings so that they are in position to make a well- informed choice.
Before the allocation of the IDPs to the new housing, it is important that conditions of alternative housing are in line with the ‘Standards for Rehabilitation, Conversion or Construction Works for Durable Housing for IDPs’, adopted by the Steering committee.
Public Defender is planning to continue the monitoring of the ongoing evictions. Furthermore, Public Defender already addressed the Ministry and requested all the relevant information that is necessary for the further legal analysis of the existing situation.