საქართველოს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს
2018 წლის 6 თებერვალს თბილისის საქალაქო სასამართლო თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქის მუსტაფა ემრე ჩაბუქის თურქეთის რესპუბლიკაში ექსტრადიციის შესახებ პროკურატურის შუამდგომლობას განიხილავს. 2018 წლის 5 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ჩაბუქის საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით (Amicus Curiae) მიმართა. სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ თურქეთის რესპუბლიკაში მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ექსტრადიცია ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლის ნორმებსა და ეროვნულ კანონმდებლობას.
- სისხლისსამართლებრივი დევნა სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით
საქმის ფაქტობრივი გარემოებების ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მიმართ წარდგენილი ბრალდება ბუნდოვანი ხასიათისაა და არაგანჭვრეტად ნორმას ეფუძნება. საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ავტორიტეტული არასამთავრობო ორგანიზაციების დასკვნები მიუთითებს, რომ აღნიშნული სახის ბრალდებით დევნიან პოლიტიკურ აქტივისტებს, რათა მათ აზრისა და გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა წაერთვათ.
- სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევის რისკი
ექსტრადიციის შემთხვევაში არსებობს სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევის დიდი ალბათობა. კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, ბრალდებულებს წაერთვათ ადვოკატთან კონფიდენციალური წვდომის უფლება და ასევე ვერ სარგებლობენ სხვა მნიშვნელოვანი გარანტიებით.
- წამებისა და არასათანადო მოპყრობის რისკი
თურქეთის რესპუბლიკის ციხეებში შემაშფოთებლად მაღალია წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის საფრთხე. წამების სისტემური შემთხვევების მიუხედავად, მათი გამოძიება არ ხდება, ხოლო მსხვერპლები ხშირად უკვალოდ უჩინარდებიან.
- დიპლომატიური გარანტიების გათვალისწინების რისკი
საქართველოს სახალხო დამცველი სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში მიიჩნევს, რომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის საქმეში თურქეთის სახელმწიფოს მიერ წარდგენილი დიპლომატიური გარანტიები არ უნდა იქნას გაზიარებული. ისინი არ პასუხობს საერთაშორისო სამართლებრივი აქტებით დადგენილ სამართლებრივ მოთხოვნებს. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები თურქეთის რესპუბლიკის მთავრობისთვის მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ანალოგიური ბრალდებით ძებნილი პირების გადაცემაზე ერთხმად ამბობენ უარს, ხოლო ამავე სახელმწიფოთა სასამართლოები არასანდოდ მიიჩნევენ თურქეთის რესპუბლიკის მთავრობის მიერ წარმოდგენილ დიპლომატიურ გარანტიებს.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ სასამართლო გაითვალისწინებს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის, ექსტრადიციის შესახებ ევროპული კონვენციის, „სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ საქართველოს კანონისა და სხვა სამართლებრივი აქტების იმპერატიულ დანაწესებს და მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებას.

On February 6, 2018, Tbilisi City Court will consider the motion of the Prosecutor’s Office concerning the extradition of Turkish citizen Mustafa EmreÇabukto the Republic of Turkey. On February 5, 2018, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with Tbilisi City Court in the case of Mustafa EmreÇabuk. The Public Defender noted that extradition of Mustafa EmreÇabukto the Republic of Turkey contradicts the norms of international law and national legislation.
• Criminal prosecution on alleged political grounds
The analysis of the factual circumstances of the case shows that the charge against Mustafa EmreÇabukis vague and based on unforeseeable norms. The reports of the international organizations and authoritative NGOs indicate that, as a rule, political activists are persecuted under similar charges in order to deprive them of freedom of speech and expression.
• The risk of violation ofthe right to a fair trial
In case of extradition, there will be a high probability of the violation of the right to a fair trial. As a result of the amendments made to the legislation, defendants are deprived of the right to confidential access to a lawyer and many other important safeguards.
• The risk of torture and ill-treatment
The danger of torture and inhuman treatment is alarmingly high in the prisons of the Republic of Turkey. Despite systematic cases of torture, they are not investigated and victims often disappear.
• The risk of the diplomatic assurances being shared
The Public Defender of Georgia says in the amicus curiae brief that the diplomatic assurances submitted by the Turkish state in the case of Mustafa EmreÇabukshould not be shared, as they do not meet the legal requirements of the international legal acts. It is noteworthy that EU member states unanimously refuse to transfer persons under the similar charges as Mustafa EmreÇabukto the Turkish Republic, while the courts of the same countries do not trust the diplomatic assurances submitted by the Government of Turkey.
The Public Defender hopes that the City Court will take into account the European Convention on Human Rights, the European Convention on Extradition, the Law of Georgia on International Cooperation in Criminal Matters and imperative regulations of other legal acts, and will make a proper decision.