შეხვედრა უდიებისა და ავარების თემების წარმომადგენლებთან
2024 წლის 7 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი კახეთის რეგიონში უდიებით დასახლებულ სოფელ ზინობიანის მოსახლეობას და სოფელ თივში მცხოვრებ ავარების თემის წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრებზე ისაუბრეს ეთნიკურ უმცირესობათა თვითმყოფადობის, კულტურის და განსაკუთრებით კი მშობლიური - უდიური და ავარული ენების შენარჩუნების მნიშვნელობაზე. ხაზი გაუსვეს სახელმძღვანელოების საჭიროებას, როგორც მოსწავლეებისთვის, ასევე მასწავლებლებისთვის და აღნიშნეს, რომ მოსწავლეები საკუთარ ენას მოძველებული, გასული საუკუნის 80-იან წლებში გამოცემული წიგნების ქსეროასლებით სწავლობენ. შეხვედრაზე ინფრასტრუქტურული პრობლემები, მათ შორის, სასმელ წყალსა და საზოგადოებრივ ტრანსპორტზე, ასევე, ჯანდაცვის სერვისებზე ხელმისაწვდომობის საკითხებიც განიხილეს.
კახეთის რეგიონის მოსახლეობასთან გამართულ შეხვედრებში მონაწილეობა მიიღეს სახალხო დამცველის მოადგილემ ირინე ჩიხლაძემ, ასევე, ცენტრალური აპარატისა და რეგიონული ოფისის თანამშრომლებმა.

Meeting with Representatives of Udi and Avar communities
On November 7, 2024, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani met with the residents of the village of Zinobiani, inhabited by Udi people, and representatives of the Avar community living in the village of Tivi.
The importance of preserving the identity of ethnic minorities, their culture, and especially their native Udi and Avar languages was discussed at the meetings. The need for textbooks, both for students and teachers, was emphasized, as students learn their language with photocopies of outdated books published in the 80s of the last century. Infrastructural problems, including access to drinking water and public transport, as well as health services, were also noted at the meeting.
Deputy Public Defender Irine Chikhladze, as well as employees of the central and regional offices, took part in the meetings held with the population of the Kakheti region.