სახალხო დამცველი ახალციხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ვალეს მეორე შახტის მოსახლეობას შეხვდა
2025 წლის 26 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი ახალციხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ვალეს შახტის დასახლებაში მცხოვრებ მოსახლეობას შეხვდა, სადაც 150-ზე მეტი ადამიანი მძიმე პირობებში ცხოვრობს. მათი საცხოვრებელი კორპუსები ამორტიზებულია, დასახლებაში არაა ბუნებრივი აირი, ცენტრალური წყალარინებისა და გათბობის სისტემა. მოსახლეობა წლებია ძველი 24 კორპუსის ნაცვლად ახალი საცხოვრებლის აშენებას ითხოვს.
მოსახლეობის თქმით, მათ ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები მოთხოვნის შესრულებას დაჰპირდნენ, თუმცა კონკრეტული გეგმის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობენ.
მოსახლეობა ასევე განსაკუთრებით გამოყოფს სოფლის სკოლის მძიმე ინფრასტრუქტურულ მდგომარეობას და ითხოვს საზოგადოებრივი ტრანსპორტით სარგებლობის საშუალება მიეცეთ იმ ბავშვებს, რომლებიც მეზობელი სოფლის სკოლაში სწავლობენ.
სახალხო დამცველი აგრძელებს საქართველოს რეგიონებში ადამიანის უფლებების მონიტორინგს და მომავალშიც განსაკუთრებულ ყურადღებას გაამახვილებს მოწყვლადი ჯგუფების უფლებრივ მდგომარეობასა და სოციალურ საკითხებზე.

Public Defender Meets with Residents of Settlement in Vale Village, Akhaltsikhe Municipality
On December 26, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, met with residents of the so-called “Meore Shakhta” settlement in the village of Vale, Akhaltsikhe Municipality, where more than 150 people live in difficult conditions. Their residential buildings are dilapidated, the settlement does not have natural gas, central sewage or heating systems. The population has been demanding the construction of new housing instead of the old 24 buildings for years.
According to the population, local government representatives have promised to fulfill their request, although they do not have information about a specific plan.
The population also particularly highlights the poor infrastructural condition of the village school and demands that children who go to the neighboring village school be given the opportunity to use public transport.
The Public Defender continues to monitor human rights in the regions of Georgia and will continue to pay special attention to the rights situation of vulnerable groups and social issues.