საქართველოს პირველად ანგარიშთან დაკავშირებით წარსადგენ საკითხთა ნუსხა
გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტმა საქართველოს მიერ წარდგენილ პირველ ანგარიშთან დაკავშირებით საკითხთა ჩამონათვალი გამოაქვეყნა.
დოკუმენტში ასახულია ქვეყანაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებთან დაკავშირებული ის ძირითადი საკითხები, რომლებზეც გაეროს კომიტეტი სახელმწიფოს მიღებული ზომების შესახებ ინფორმაციის წარდგენას სთხოვს.
დოკუმენტის ქართულ ენაზე მისაწვდომობა ხელს შეუწყობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებსა და სფეროში მომუშავე ორგანიზაციებს მოამზადონ ალტერნატიული ინფორმაცია კომიტეტის მხრიდან მოთხოვნილ საკითხებთან დაკავშირებით. ამასთან, საზოგადოებას მიაწვდის ძირითად ინფორმაციას კომიტეტისთვის საინტერესო საკითხების შესახებ.
საკითხთა ნუსხის თარგმანი საქართველოს სახალხო დამცველის ინიციატივით და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით განხორციელდა.
სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად ჩაერთვება გაეროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კომიტეტის მიერ მომზადებულ საკითხებზე ალტერნატიული ინფორმაციის მომზადებისა და ქვეყნის პირველადი ანგარიშის შემდგომი განხილვის პროცესში.

List of Issues to be Submitted relating to Georgia’s Initial Report
The UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities has published a list of issues relating to the initial report submitted by Georgia.
In the document the Committee outlines the key issues relating to the rights of persons with disabilities and requests information on the measures taken by the State.
Availability of the document in Georgian will help persons with disabilities and their organizations to prepare alternative information on the issues requested by the Committee. In addition, it will provide the public with basic information about the issues that the Committee found interesting.
The list of issues was translated on the initiative of the Public Defender of Georgia and with the support of the United Nations Development Programme (UNDP).
The Public Defender's Office will be actively involved in the preparation of alternative information on the issues listed by the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities, as well as in the further consideration of the country's initial report.