საერთაშორისო კონფერენცია „ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგი პრევენციისთვის“
2018 წლის 15 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით საერთაშორისო კონფერენცია „ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგი პრევენციისთვის“ გამართა. კონფერენციაზე ფემიციდის, როგორც ქალთა მიმართ ძალადობის უკიდურესი ფორმა და სისტემური პრობლემა განიხილეს და მისი პრევენციის გზებზე იმსჯელეს.
კონფერენციის გახსნაზე საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ოჯახში ძალადობის გამოვლენის გაზრდილ მაჩვენებელზე ისაუბრა; აღნიშნა, რომ მხოლოდ 2017 წელს 31 შემთხვევაში ქალის მკვლელობის, მკვლელობის მცდელობის თუ თვითმკვლელობამდე მიყვანის მიზეზი ოჯახში ძალადობა გახდა. სახალხო დამცველის განცხადებით, ფემიციდის პრევენციის მიმართულებით არსებით ცვლილებებს ერთი მხრივ, ქალთა ეკონომიკური დამოუკიდებლობის არარსებობა და მეორე მხრივ, სამართალდამცავი უწყების მხრიდან რისკების არასწორი შეფასება და დაგვიანებული რეაგირება აფერხებს. მნიშვნელოვანია, რომ 2018 წელს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სახალხო დამცველის რეკომენდაციით, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის შემთხვევებზე რისკების შეფასების მეთოდოლოგია დანერგა, რაც მოგვიანებით, სახალხო დამცველს შესაძლებლობას მისცემს ფემიციდის პრევენციაზე მისი გავლენა შეაფასოს.
„ის, თუ როგორ უმკლავდება სახელმწიფო გენდერული ნიშნით მოტივირებულ ძალადობას, განსაზღვრავს საზოგადოებაში არსებულ ბაზისურ ღირებულებებს და სამართლიანობის განცდას. სწორედ ამიტომ, ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში, ჩვენი მიზანია მონიტორინგის და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების გზით, შევცვალოთ არსებული მდგომარეობა,“ – განაცხადა სახალხო დამცველმა.
მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ ასევე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის თანაშემწე ადამიანის უფლებათა და გენდერული თანასწორობის საკითხებში სოფო ჯაფარიძე, საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრი დიმიტრი ცქიტიშვილი და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელი საქართველოში ერიკა კვაპილოვა.
კონფერენციაზე საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერული თანასწორობის დეპარტამენტის უფროსმა ანა ილურიძემ 2017 წელს საქართველოში მომხდარი ქალთა მკვლელობების ანალიზი და ძირითადი მიგნებები წარმოადგინა. ანგარიშის თანახმად, ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის კუთხით წინ გადადგმული ნაბიჯების მიუხედავად, კვლავ ბევრი გამოწვევა რჩება. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ფემიციდის პრევენციის პრობლემა, ასევე გამოძიებისა და სასამართლო ეტაპზე გამოვლენილი კვალიფიკაციისა და სახელდების ხარვეზები, უწყებების მიერ გენდერულად არამგრძნობიარე ენის გამოყენება და სხვა.
საქართველოს მთავარი პროკურატურის მონაცემებით, 2017 წელს 26 ქალის მკვლელობის ფაქტი დაფიქსირდა, საიდანაც 14 ჩადენილი იყო ოჯახის წევრის მიერ, ხოლო 12 სხვა პირობებში. 15 შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა ქალის მკვლელობის მცდელობას, საიდანაც 12 შემთხვევა მოხდა ოჯახური დანაშაულის ნიშნით, 3 საქმეში კი გამოიკვეთა სხვა მოტივი. ასევე, დაფიქსირდა ოჯახური დანაშაულის ნიშნით ჩადენილი ქალთა თვითმკვლელობამდე და თვითმკვლელობის ცდამდე მიყვანის 5 ფაქტი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახალხო დამცველი 2016 წლიდან ახორციელებს ქალთა მკვლელობებზე სასამართლოს გადაწყვეტილებათა დეტალურ ანალიზს, რათა შეფასდეს ფემიციდის პრობლემის რეალური მასშტაბები, გამოყენებული დაცვისა და პრევენციის ღონისძიებები და პრობლემის სახელდებისას არსებული ხარვეზები.
კონფერენციის დასასრულს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ და არგენტინის ომბუდსმენმა ხუან ხოსე ბოკელმა ხელი მოაწერეს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს.
კონფერენციას სამთავრობო უწყებების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების, აგრეთვე, საქართველოში აკრედიტებული საერთაშორისო მისიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

International Conference on Monitoring Femicide for Prevention
On 15 November 2018, the Public Defender of Georgia, with the support of UN Women, organized an International Conference on Monitoring Femicide for Prevention. Femicide, as a systemic problem and extreme form of violence against women, and its prevention were discussed at the conference.
At the opening of the conference, Public Defender Nino Lomjaria talked about the increased rate of domestic violence, noting that domestic violence was the cause of murders of women, attempted murders and suicides in 31 cases in 2017 alone. According to the Public Defender, substantial changes in the direction of prevention of femicide is prevented by the lack of economic independence of women on the one hand and by wrong assessment of risks and delayed response of the law enforcement agencies on the other hand. It is important that in 2018, the Ministry of Internal Affairs of Georgia introduced a risk assessment methodology in relation to the cases of domestic violence and violence against women on the basis of the Public Defender’s recommendation, which will later enable the Public Defender to evaluate the impact of the methodology on the prevention of femicide.
"The effectiveness of fight against gender-based violence determines the basic values ​​ and sense of justice in the society. That is why our aim in combating violence against women and domestic violence is to change the current situation through monitoring and raising public awareness," the Public Defender said.
Welcome speeches were also delivered by Sopo Japaridze, Assistant to the Prime Minister for Human Rights and Gender Equality, Dimitri Tskitishvili, a member of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia and Erika Kvapilova, UN Women Representative in Georgia.
Ana Iluridze, Head of the Department of Gender Equality of the Public Defender's Office of Georgia, presented analysis and major findings of murders of women committed in Georgia in 2017. According to the report, despite the steps taken in the field of violence against women and domestic violence, there still remain a lot of challenges. Prevention of femicide, as well as the problem of identification of cases at the stages of investigation and trial, and the use of gender insensitive language by the state agencies, needs to be particularly underlined.
According to the data of the Prosecutor’s Office of Georgia, 26 murders of women occurred in 2017, 14 of which were committed by family members and 12 - in other conditions. Attempted murders of women amounted to 15, 12 out of which included signs of domestic crime, while 3 cases had other motives. In addition, in 5 cases, women were brought to suicide attempts or suicide due to domestic crime.
It should be noted that the Public Defender of Georgia has been analyzing the court judgments in the cases of femicide since 2016, in order to evaluate the real scope of the problem, the protection and prevention measures applied and the shortcomings in identification of cases.
At the end of the conference, Georgian Public Defender Nino Lomjaria and Argentinian Ombudsman Juan José Böckelsigned a memorandum of cooperation.
The conference was attended by representatives of governmental agencies, international and local organizations, as well as international missions accredited in Georgia.