სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევის წესთან დაკავშირებით
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2019 წლის 20 დეკემბერს არსებითად განსახილველად მიიღო საქართველოს სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი, რომელიც შეეხება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის წესის კონსტიტუციურობას.
კონსტიტუციურ სარჩელში სადავოდ არის გამხდარი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ საქართველოს პარლამენტისთვის წარსადგენად უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების ფარული კენჭისყრით შერჩევის წესი, რომლის დროსაც, არ ხდება დასაკავებელ თანამდებობასთან კანდიდატის შესაბამისობის დასაბუთება.
საოქმო ჩანაწერის მიხედვით, საკონსტიტუციო სასამართლო ორი მიმართულებით შეაფასებს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურას:
• რამდენად არღვევს მოქმედი რეგულაცია საჯარო თანამდებობის დაკავების უფლებას
• იწვევს თუ არა მოქმედი საკანონმდებლო ჩარჩო პირთა სამართლიანი სასამართლოს უფლების შეზღუდვას იმ თვალსაზრისით, რომ მათი საქმე შეიძლება განიხილოს გაუმჭვირვალე პროცედურის შედეგად შერჩეულმა მოსამართლეებმა
საკონსტიტუციო სასამართლომ 2019 წლის 20 დეკემბრის საოქმო ჩანაწერში პირველად განმარტა, რომ საქართველოს კონსტიტუციით დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება ასევე გულისხმობს პირის უფლებას, რომ საკუთარი უფლებების დასაცავად მიმართოს კონსტიტუციური სტანდარტების შესაბამისად დაკომპლექტებულ სასამართლოს. ამავდროულად პლენუმმა დაადგინა, რომ ყველა სასამართლო გადაწყვეტილება შეიძლება დაექვემდებაროს სამომავლოდ გაუქმებას, თუ იგი არაუფლებამოსილი პირის მიერ იქნება გამოტანილი.
გარდა ამისა, საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმმა მნიშვნელოვანი სამართლებრივი განმარტება გააკეთა აღნიშნული საოქმო ჩანაწერით. მის მიხედვით, იმ კანდიდატებს, რომელთა შერჩევაც არ მოხდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ, აქვთ უფლება მიმართონ საერთო სასამართლოებს ზოგადი წესის მიხედვით თავიანთი უფლებების დასაცავად. აღსანიშნავია, რომ ამ ტიპის პროცედურის განსაზღვრაზე საუბრობდა OSCE/ODIHR თავის სამართლებრივ დასკვნაში, მაგრამ აღნიშნულის განმსაზღვრელი პირდაპირი რეგულაცია არ გაიწერა კანონმდებლობაში.
სამწუხაროდ საკონსტიტუციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა სახალხო დამცველის შუამდგომლობა, რომელშიც მოთხოვნილი იყო, საქმის საბოლოო გადაწყვეტამდე გასაჩივრებული ნორმების შეჩერება. მიუხედავად ამისა, საკონსტიტუციო სასამართლომ არ გამორიცხა სადავო ნორმების შეჩერების მიზანშეწონილობის საკითხის კვლავ განხილვა, მას შემდეგ, რაც 2020 წლის მარტში, უზენაესი სასამართლოს 2 წევრის თანამდებობაზე ვაკანსიის წარმოშობის გამო გამოცხადდება კანდიდატთა შერჩევის ახალი პროცედურა.
სახალხო დამცველი გამოიყენებს მის ხელთ არსებულ ყველა რესურსს და წარუდგენს შესაბამის შუამდგომლობას ხელახლა საკონსტიტუციო სასამართლოს კონკურსის გამოცხადებისთანავე.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ საკონსტიტუციო სასამართლო შემჭიდროებულ ვადებში განიხილავს და გადაწყვეტს აღნიშნულ საკითხს.

Constitutional Lawsuit of the Public Defender relating to the Rule of Selection of Supreme Court Judges
On 20 December 2019, the Constitutional Court of Georgia accepted the constitutional claim of the Public Defender of Georgia for consideration on its merits, relating to the constitutionality of the rule applied by the High Council of Justice for the selection of Supreme Court candidates to be submitted to the Parliament of Georgia.
The constitutional lawsuit disputes the procedure of secret ballot for selecting Supreme Court candidates by the High Council of Justice, as it does not require substantiation of a candidate's eligibility.
According to the protocol, the Constitutional Court shall assess the procedure for selecting Supreme Court judges in two directions:
• To what extent the current regulation violates the right to hold public office?
• Does the current legislative framework restrict citizens’ right to a fair trial in the sense that their cases may be heard by judges selected through a non-transparent procedure?
The Constitutional Court explained in its 20 December 2019 protocol that the right to a fair trial enshrined in the Constitution of Georgia also implies the right of a person to apply to a court staffed in accordance with constitutional standards. At the same time, the plenum held that all court rulings may be overturned if they are made by an unauthorized person.
In addition, the plenum of the Constitutional Court provided an important legal explanation in the above protocol, according to which, the candidates not selected by the High Council of Justice have the right to apply to common courts to defend their rights under general rules. It should be noted that the OSCE/ODIHR referred to the need for providing this type of procedure in its legal opinion, but no direct regulation has been provided into the legislation for the above.
Unfortunately, the Constitutional Court did not grant the Public Defender's motion demanding the suspension of the disputed norms until the final resolution of the case. However, the Constitutional Court has not ruled out the possibility to reconsider the feasibility of suspending the disputed norms after a new selection procedure is announced in March 2020 for the vacancy of two members of the Supreme Court.
The Public Defender will use all the resources at her disposal and will again file a motion with the Constitutional Court as soon as the competition is announced.
It is our hope that the Constitutional Court will consider and resolve the above issue within the shortest possible period