საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტს ინფორმაცია წარუდგინა
2021 წლის 7 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტს ინფორმაცია წარუდგინა. დოკუმენტი სახელმწიფოს მე-6 პერიოდული ანგარიშის საფუძველზე მომზადდა და ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კონვენციის (CEDAW) შესრულების კუთხით ქვეყანაში არსებული პრობლემური საკითხების ნუსხას წარმოადგენს.
დოკუმენტში სახალხო დამცველი მიუთითებს გენდერული მეინსტრიმინგის განხორციელების კუთხით არსებულ გამოწვევებზე, ადრეულ ასაკში ქორწინების პრობლემატიკაზე, გენდერული ნიშნით მოტივირებული ქალთა მკვლელობების (ფემიციდი) საგანგაშო სტატისტიკასა და გამოძიების ნაკლოვანებებზე. ასევე, სექსუალური დანაშაულის შესახებ კანონმდებლობის ხავეზებზე, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მიმართულებით სოციალური დაცვის სერვისების სიმწირეზე, ტრეფიკინგთან ბრძოლის გამოწვევებზე, ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში თანაბარი მონაწილეობის უზრუნველყოფაზე, ქალთა სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების ეფექტიანი განხორციელების გამოწვევებზე; ხანდაზმულ ქალთათვის სოციალური დაცვის მიზნობრივი სოციალური სერვისების არარსებობაზე და ა.შ.
სახალხო დამცველის მიერ მომზადებული ნუსხა, სახელმწიფოს მე-6 პერიოდულ ანგარიშთან და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარდგენილ ინფორმაციასთან ერთად, გაეროს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტმა 5 ივლისს, წინასასესიო შეხვედრაზე განიხილა. ღონისძიებაში საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა ანა ლობჟანიძემ კონვენციის შესრულების კუთხით ქვეყანაში არსებული პრობლემური საკითხების მოკლე მიმოხილვა წარმოადგინა.

Public Defender Submits Information to UN Committee on Elimination of All Forms of Discrimination against Women
On June 7, 2021, the Public Defender of Georgia submitted information to the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women. The document was prepared on the basis of the 6th periodic report of the State and lists problematic issues in the country in terms of the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW).
In the document, the Public Defender refers to the challenges in the implementation of gender mainstreaming, the issue of early marriage, alarming statistics on gender-motivated killing of women (femicide) and shortcomings in investigations, as well as gaps in legislation relating to sexual abuse, scarcity of social protection services in the direction of violence against women and domestic violence, challenges in combating trafficking, equal participation in the country's political life, challenges relating to the effective implementation of women's sexual and reproductive health and rights, lack of targeted social services for older women, etc.
The list prepared by the Public Defender, along with the 6th periodic report and information provided by NGOs, was discussed by the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women at its pre-sessional meeting on 5 July, where Public Defender’s representative Ana Lobzhanidze briefly overviewed the problematic issues in the country in terms of the implementation of the Convention.